Vojnový zločinec a zločinecká vojna

Zdá sa, že v súvislosti s pokračujúcou vojnou v Juhoslávii si budeme musieť zvyknúť na stále nové a nové precedensy. Na porušovanie medzinárodného práva, na náhodné zbombardovanie čínskej ambasády troma náhodnými raketami z troch náhodných strán a najnovšie - na obvinenie kľúčového rokovacieho partnera pre uzavretie mieru na Balkáne z vojnových zločinov.
Počet zobrazení: 1729

Zdá sa, že v súvislosti s pokračujúcou vojnou v Juhoslávii si budeme musieť zvyknúť na stále nové a nové precedensy. Na porušovanie medzinárodného práva, na náhodné zbombardovanie čínskej ambasády troma náhodnými raketami z troch náhodných strán a najnovšie - na obvinenie kľúčového rokovacieho partnera pre uzavretie mieru na Balkáne z vojnových zločinov.

Netreba sa vzrušovať nad tým, že po prvýkrát v dejinách bol obvinený najvyšší predstaviteľ štátu vo funkcii. Keby bol len v tom pes zakopaný, väčšina z nás by to Slobodanovi Miloševičovi, myslím, dopriala. Zaráža však to, že po prvýkrát zaznelo obvinenie z vojnových zločinov v čase, keď konflikt ešte nie je uzavretý a keď nikto nemá v rukách adekvátne dôkazy. Obvinenie Medzinárodného súdneho tribunálu OSN pre zločiny v bývalej Juhoslávii sa totiž opiera len o výpovede kosovských vyhnancov. Nechcem spochybňovať ich tragickú skúsenosť, ale súd sa nemôže riadiť emóciami. Potrebujeme pravdivý obraz o situácii v Kosove a ten nemôžeme dostať na základe rozprávania.

Žijú v Srbsku ľudia?

Doteraz sa k nám dostávajú iba plasticky vykreslené obrazy utečencov trpko znášajúcich svoj biblický osud. Ale správy o vojne v Juhoslávii sú neobyčajne stručné až strohé. Vypočítavajú, koľko cieľov bolo zasiahnutých, koľko bolo zničených mostov, elektrární, tovární, obrnených transportérov a celé je to zakončené optimistickou správou, že všetky spojenecké lietadlá sa bezpečne vrátili na svoje základne. Nič viac. Takto podávané informácie vyvolávajú iba ďalšie otázky: žijú v bombardovanej krajine vôbec ľudia? A ak áno, ako zasahujú nálety do ich života? Je vari tamojšie obyvateľstvo iba anonymným štatistickým materiálom pre túto vysokú hazardnú politickú hru? Hlavná žalobkyňa Medzinárodného súdneho tribunálu OSN pre zločiny v bývalej Juhoslávii Louise Arbourová si zrejme takéto otázky nekládla, keď na základe "dôveryhodných podkladov" (akých, to nikto nevie) označila Slobodana Miloševiča za vojnového zločinca.

Zaujatá žalobkyňa

Pri pátraní po pohnútkach tejto osoby sme narazili na zaujímavý údaj, že túto 52-ročnú Kanaďanku presadzovala do funkcie Madeleine Albrightová. Tá istá pani Albrightová, ktorá na post generálneho tajomníka OSN presadila proti vôli väčšiny členských štátov slabučkého a nevýrazného Kofiho Annana (čo je dnes lepšie na odrovnanie Spojených národov ako postaviť na jej čelo neschopného šéfa?) a tá istá pani Albrightová, ktorá napriek varovaniam Pentagonu a CIA presadila bombardovanie Juhoslávie.

Arbourovú si v Juhoslávii pamätajú ako arogantnú ženu, ktorú nikdy osobitne nezaujímalo, čo si myslí o situácii srbské vedenie. Jej zaujatosť sa prejavila okrem iného aj v čase, keď kritizovala činnosť francúzskych vojakov v Bosne slovami, že sa správajú "v duchu francúzsko-srbského priateľstva". Proti takejto interpretácii udalostí sa ostro ohradilo francúzske ministerstvo zahraničných vecí a francúzsky minister obrany označil Arbourovej počínanie na území bývalej Juhoslávie za "právnické divadlo". Nečudo, že Srbov terajšie výroky hlavnej žalobkyne vôbec neprekvapujú a aj pre časť západných predstaviteľov pôsobia nedôveryhodne.

Jednostranné svedectvá

Ostatne, do takejto polohy sa môžu dostať aj slovenskí predstavitelia. Predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss navštívil nedávno utečenecký tábor v Macedónsku a po návrate domov rozprával o utrpení, ktoré tam videl. Jeho cestu sponzorovalo Veľvyslanectvo USA v SR. Na konkrétnu otázku novinára, či by prijal aj podobné pozvanie od veľvyslanectva JZR, aby na vlastné oči videl utrpenie civilného obyvateľstva v Srbsku, odpovedal pomerne nešťastne: vraj sa stretol s tými, s ktorými sa stretnúť chcel... Kto môže dôverovať výpovedi úmyselne banalizujúcej utrpenie ľudí, ktorí sa previnili iba tým, že nie sú na tej "správnej" strane? A ešte horšie v tomto svetle vyznieva výrok prvého podpredsedu Demokratickej strany Petra Osuského, ktorý na tlačovej besede odmietol potrestanie ľudí z NATO zodpovedných za zabíjanie civilistov slovami, že "tí, čo bombardovali Hirošimu, neboli zločinci". Petrovi Osuskému je rovnako "úplne jedno", koľko ľudí zahynulo počas bombardovania Drážďan cez druhú svetovú vojnu, lebo išlo o (podľa neho) správnu vec. "Je to raz tak," uzemnil pre istotu svojich kritikov. Ako ďaleko má takáto argumentácia od fašizmu?

Ako oddialiť mier

Obvinenie Slobodana Miloševiča v tomto čase na prvý pohľad stráca logiku. Titul vojnový zločinec by ho predsa počkal aj po urovnaní konfliktu. Nikto si však dnes nebude sadať za jeden stôl s mužom obvineným z takýchto činov. To je politicky neúnosné. Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer v snahe vylepšiť si reputáciu u svojich straníckych kolegov síce vyhlásil, že kvôli mieru si podá ruku aj s diablom, neviem však, načo také gestá, keď k tomuto kroku mohol pristúpiť aj doteraz (a nespravil to).

Zmysel tohto kroku teda treba hľadať v niečom inom. Američania dnes jednoducho nie sú pripravení na rokovania. Preto vždy, keď sa ukazuje, že dohoda je nablízku, prekazia ju takýmto nečakaným činom. Tento motív bol, podľa nášho názoru, aj v pozadí útoku na čínsku ambasádu. Tvrdenie, že v CIA sedia amatéri, ktorí vlastnia staré mapy, je, prirodzene, primitívne, zaujímavejší je však iný moment. Nikto totiž nevypočul stanovisko Belehradu a Pekingu, že na mieste, kde dnes stojí (pardon, stála) čínska ambasáda, nebolo predtým nič. A naozaj chce niekto veriť tomu, že lietadlá NATO útočili na voľné priestranstvo?

Propaganda je teda čoraz agresívnejšia, cit a vnímanie ľudí sa zo dňa na deň otupuje. Ak nie ste voči nej odolní a obávate sa, že napokon vás presvedčia, že dva a dva je päť, zostaňte so SLOVOM. Tu vám nikto myslieť nezakáže.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984