Vytrhnuté z Internetu

Slovensko má zasa jedno, povedzme, že smutné prvenstvo. Prvého bezdomovca na internete... Krátko pred minuloročnými Vianocami našli študenti pred vchodom do jeho príbytku zamrznutého bezdomovca Vojta Lišku. "Možno keby sa cesty života kľukatili ináč, táto stránka by neexistovala. Možno by sa Vojto (prezývaný aj Chicago) nemusel živiť zbieraním prázdnych fliaš, a namiesto v kanáli by prespával v moderne zariadenom byte", píšu tvorcovia webovskej stránky.
Počet zobrazení: 1123

Slovensko má zasa jedno, povedzme, že smutné prvenstvo. Prvého bezdomovca na internete... Krátko pred minuloročnými Vianocami našli študenti pred vchodom do jeho príbytku zamrznutého bezdomovca Vojta Lišku. "Možno keby sa cesty života kľukatili ináč, táto stránka by neexistovala. Možno by sa Vojto (prezývaný aj Chicago) nemusel živiť zbieraním prázdnych fliaš, a namiesto v kanáli by prespával v moderne zariadenom byte", píšu tvorcovia webovskej stránky. Vojtov kanál sa nachádzal neďaleko študentského internátu. Žil ako veľa jemu podobných, nikomu neubližoval, no nedokázal si nájsť miesto v našej spoločnosti. Tvorcovia stránky kladú samozrejmú otázku, kto bol príčinou. Samotný Vojto alebo naša spoločnosť? Treba vari zdôrazňovať, že nebol a nie je jediný? Vojtov príbeh možno nájsť na adrese www.megaloman.com/sk/bezdomovec.

Boli to poslucháči bratislavskej Ekonomickej univerzity, ktorí si netradične vyžiadali výuku rétoriky. Možno niekomu rétorika pripadá iba ako krasorečnenie, ale práve v našom storočí sa ukázala potreba zvládnuť umenie účinne oznamovať iný ľuďom svoje myšlienky. Na adrese www.public.iastate.edu/~honeyl/Rhetoric/index.html môžeme nájsť základné dielo - Rétoriku od starogréckeho filozofa Aristotela. Vybrané texty slávneho rečníka Cicera si prečítajte na adrese www.towson.edu/~tinkler/reader/cicero.html. Slávny antický rečník Gorgias označoval cit pre vhodný okamih a spôsob ako prehovoriť slovom "kairos". Rovnako sa tiež nazýva internetový časopis, ktorý sa zaoberá spôsobmi účinného presviedčania práve vo webovskom prostredí.

Kto vie oceniť iróniu a nebojácnosť hraničiacu so zdravou drzosťou, nájde si adresu www.sis.sk. Autor stránky Frank Petro nám ponúka napríklad nezabudnuteľnú Mečiarovu rozlúčku s nevďačným národom, ktorý napriek tomu tak miluje, že je ochotný sa obetovať a viesť ho do krajšej budúcnosti. Prečítať si môžeme Frankom vybraté a publikované fakty ku kosovskej kríze, alebo návrh petície za zrušenie monopolného postavenia Slovenských telekomunikácií. Ostré a ironické komentáre k súčasnej situácii nielen u nás mnohokrát vzbudzujú emotívne reakcie čitateľov stránky. Tí svoje postrehy k danej téme môžu vyjadriť poslaním e-mailu na doleuvedenú adresu. "Siskár" naozaj nikoho nešetrí.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984