Talent a utrpenie

Osudy geniálych ľudí bývajú často spletité a cena za ich výnimočnosť vysoká. Film Hillary a Jackie vykresľuje tragický príbeh famóznej violončelistky Jacqueline du Pre. Dokumentarista Anand Tucker zrežíroval svoj celovečerný debut podľa literárnej predlohy Génius v rodine, ktorú napísali jej súrodenci Hillary a Jackie.
Počet zobrazení: 1272

Osudy geniálych ľudí bývajú často spletité a cena za ich výnimočnosť vysoká. Film Hillary a Jackie vykresľuje tragický príbeh famóznej violončelistky Jacqueline du Pre. Dokumentarista Anand Tucker zrežíroval svoj celovečerný debut podľa literárnej predlohy Génius v rodine, ktorú napísali jej súrodenci Hillary a Jackie.

Dej filmu je štrukturovaný do troch častí. Na začiatku dievčatkám v rodinnom prostredí britského malomesta matka vštepuje lásku k hudbe a tie ju spontánne príjmajú. U Hillary sa talent prejavil skôr, ale mladšia Jackie rýchlo vystúpi z jej tieňa. Stigma "večne druhej najlepšej" ju neustále ženie vpred. V cudzích mestách bez rodinného zázemia dospieva. Hranie jej ale prestáva robiť radosť, čoraz viac sa cíti opustená a trpí. Ambivalentnosť jej vzťahu k hudbe zobrazuje scéna, keď v momentoch návalu hnevu "mučí" vzácne violončelo na slnku či v mraze.

Život Hillary sa dostáva do ustálených rodinných koľají a z jej pohľadu sú nám prerozprávané ďalšie osudy, ktoré v záverečnej tretej časti vnímame prostredníctvom Jackie. Hillarin usadlý život na farme s manželom a deťmi je v ostrom protiklade k svetáckosti Jackie. Tá už nenachádza útechu ani v hraní, ani v manželstve, a tak uteká za sestrou na vidiek. Tu sa vytvára podivný trojuholník medzi Jackie, Hillary a jej manželom Kifferom. Jackie požiada sestru o možnosť intímne sa stýkať s Kifferom - dá sa v tom vidieť jej egoistický prejav túžby zdieľať sestrino šťastie a zároveň má byť Hillarin súhlas dôkazom neustálej sesterskej lásky.

Niekoľkomesačný vzťah sa skončí a Jackie sa napokon vracia na koncertné pódiá. Na jednom z vystúpení sa poprvýkrát prejavia príznaky jej ochorenia. Na vrchole kariéry ju postihne akútna forma sklerózy multiplex. Pripútaná k invalidnému vozíku, bez možnosti hrať, sa k svojmu osudu postavila nasledovne: "Keď hráš, všetci ťa milujú. Keď prestaneš, nie si nič." Posledných štrnásť rokov života prežila v samote a ako 42-ročná v roku 1987 umiera.

Do úlohy svojráznej Jackie obsadil režisér A. Tucker Emily Watsonovú, ktorá sama ako dieťa hrávala na violončelo. Naším divákom je známa z filmu Larsa von Triera Prelomiť vlny. Rachel Griffithsová (poznáme ju najmä z Muriel sa vydáva) v roli Hillary k nej vytvorila dokonalý kontrast. Za svoje brilantné výkony boli obe nominované na Oscara. Režisér Tucker strávil rok zhromažďovaním materiálov. "Vždy som bol veľkým fanúšikom Jackie, ale skúmanie jej života mi pomohlo ju spoznať ako ľudskú bytosť. Nepredstavovala len transcendentnosť a krásu jej umenia, ale aj bolesť, utrpenie a strach. To prehĺbilo môj rešpekt voči nej." Tuckerovi sa podarilo natočiť zaujímavý film bez zbytočného romantizovania a lacného sentimentu. Ak vás zaujal prednedávnom film Žiara, určite si pri sledovaní osudov ďalšieho hudobného génia prídete na svoje.

Hillary and Jackie, Veľká Británia, 1998 Réžia: Anand Tucker Scenár: Frank Cottrell Boyce Kamera: David Johnson Hrajú: Emily Watsonová, Rachel Griffithsová, James Frain, David Morissey Distribúcia: Intersonic

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984