Snaha o sociálne spravodlivý štát

Medzi najvážnejšie problémy slovenskej spoločnosti patrí nezamestnanosť. Postavila sa medzi ľudí, narušila vzťahy, zásadne poprela princíp rovnosti. A prišli aj traumy. Dnes sa v najzložitejšej situácii ocitá mladá generácia, pretože sa po skončení vzdelania nedostáva k prvej práci.
Počet zobrazení: 1531

Medzi najvážnejšie problémy slovenskej spoločnosti patrí nezamestnanosť. Postavila sa medzi ľudí, narušila vzťahy, zásadne poprela princíp rovnosti. A prišli aj traumy. Dnes sa v najzložitejšej situácii ocitá mladá generácia, pretože sa po skončení vzdelania nedostáva k prvej práci.

Pred voľbami 1998 jasne zaznelo, že jednou z prvoradých povinností je pomôcť všetkým, ktorí to potrebujú. Štát nemôže odísť za hranice, ani vyskočiť z vlaku, ani sa "vypariť"". Štát musí plniť svoje funkcie. Ak to nie je schopný, stávajú sa veci nekontrolovateľnými. Strana demokratickej ľavice hodnotí obdobie od roku 1989 ako obdobie vážnych vykročení k novej skutočnosti, ako cestu k demokracii, pluralizmu, no zároveň cestu mnohých chýb a omylov, ktoré treba neustále naprávať.

Všetko sa obrátilo na neviditeľnú ruku trhu, ktorá mala priniesť zázraky. Ale tie sa nekonajú. Navidomoči strácame pracovné miesta i pracovné príležitosti, sociálna spravodlivosť sa driape spod kamenia, ktorým ju zahádzali farizeji bez viny. Štát a jeho funkcie sa stávali a dodnes stávajú terčom útokov voči minulosti. Hoci pravicová politika určila smer, SDĽ napriek tomu úporne zápasí o svoj hlas a právo na vypočutie. Voľby ukázali, že SDĽ sa môže bez akýchkoľvek rozpakov pozrieť voličom do tváre, že znesie prísne demokratické kritériá. Ľavicoví demokrati dnes bojujú za to, aby sa tento kredit nestratil. Vynakladáme úsilie aj na prácu, ktorá človeka poľudštuje, kultivuje a zbližuje. Ak má človek prácu, aj jeho rodina dýcha slobodnejšie, cíti sa istejšie pred chorobami, je štedrejšia k deťom a blízkym.

Mnoho ľudí čaká na odpoveď, prečo sa nám nedarí plniť predvolebné sľuby tak, ako sa to spoločne očakávalo. Nie je možné donekonečna sa vyhovárať na stav krajiny, ktorý sme zdedili po predchádzajúcej vláde. Občania sami najlepšie vedia, ako na tom sme. Pre SDĽ je však dôležité to poznanie, ku ktorému sme dospeli v posledných týždňoch.

V našom predvolebnom programe sme na prvé miesto spomedzi úloh postavili riešenie nezamestnanosti. Keď sa koncipovalo Programové vyhlásenie vlády, nikto nenamietal, ak sa riešenie nezamestnanosti presadzovalo ako rozhodujúci cieľ. Bez neho niet riešenia problémov, niet ani spoľahlivého spôsobu dosiahnutia cieľov ostatných, či už ide o integračné kroky, alebo o našu vlastnú vnútornú perspektívu a vyváženosť. Treba priznať, že SDĽ sa pri plnení tohto bodu Programového vyhlásenia vlády spoliehala aj na svojich koaličných partnerov. Asi neprimerane. Zámery SDĽ nenachádzajú dostatočnú podporu. Je preto nevyhnutné viac sa spoliehať na seba. Ak sa nepodarí SDĽ primäť jej koaličných partnerov k hlbšej zainteresovanosti na tomto bode PVV, bude nutné prehodnotiť formy a prístupy k zmene stavu našej krajiny, teda i k zásadnému znižovaniu nezamestnanosti. Ukazuje sa, že nielen rozum, ale aj práca zdraželi. Budeme si musieť poradiť aj s touto komplikáciou a doslova zabojovať o dostatok novej práce. Lebo tá je aj novou nádejou.

SDĽ sa nevzdáva lásky a pravdy, aj preto nič nezatĺka, nezapiera a snaží sa pomôcť ako vie. Občas aj nevie. Ba, zdá sa, že aj keď vie, riešenia sa hýbu akosi príliš ťažkopádne. Trápi nás, že mnohí ľudia žijú zo dňa na deň. Je to výstraha pre realistickú politiku. A SDĽ chce robiť práve politiku realistickú a zrozumiteľnú, vedomá si, že takúto politiku vie občan oceniť.

Nemusíme ihneď zvíťaziť nad všetkými problémami spoločnosti, ale v tomto zápase musíme urobiť všetko pre to, aby boli občania spokojní, aby sme sa jedného dňa spoločne tešili zo Slovenska, ako sociálne spravodlivého štátu.

Autor je minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984