Solidarita versus Balcerowicz

U našich severných susedov došlo koncom marca konečne k avizovaným zmenám v kabinete premiéra Jerzyho Buzeka, hoci oproti očakávaniam sú to úpravy viac-menej kozmetické. Za zmeny sa vyslovoval predovšetkým menší partner vo vládnom tandeme - liberálna Únia slobody (UW), na čele s jej šéfom, podpredsedom vlády a ministrom financií Leszkom Balcerowiczom.
Počet zobrazení: 1271

U našich severných susedov došlo koncom marca konečne k avizovaným zmenám v kabinete premiéra Jerzyho Buzeka, hoci oproti očakávaniam sú to úpravy viac-menej kozmetické. Za zmeny sa vyslovoval predovšetkým menší partner vo vládnom tandeme - liberálna Únia slobody (UW), na čele s jej šéfom, podpredsedom vlády a ministrom financií Leszkom Balcerowiczom. Ten partnerskej konzervatívnej Volebnej akcii Solidarita (AWS) začiatkom februára navrhol personálnu a štrukturálnu rekonštrukciu kabinetu s odôvodnením, že "Poľsko nemá na to, aby v ministerských funkciách zostávali nekompetentní ľudia." Ostatne, už koncom minulého roku navrhovala UW zlúčenie niektorých rezortov. Podľa jej vtedajších predstáv by sa dali spojiť ministerstvá kultúry a školstva a z ministerstiev dopravy a spojov by sa dalo vytvoriť ministerstvo infraštruktúry. Pri vzájomných diskusiách si vytýkali obe koaličné zoskupenia chyby, ktorých sa vraj dopustili práve ministri toho druhého partnera. Politici UW kritizovali napr. ministra štátneho majetku Emila Wasacza za spomalenie tempa privatizácie a ministra bez portfeje Ryszarda Czarneckého za nevýraznosť v úrade, ktorý je aj tak fiktívny a zbytočný. AWS však na oplátku vyčítala ministrovi obrany Januszovi Onyszkiewiczovi oneskorenie pri príprave poľskej armády na vstup do NATO a poukazovala na nedostatočnú aktivitu ministerky kultúry Joanny Wnukovej-Nazarowej.

Koncom marca sa rozhodlo. Premiér Buzek odvolal osem ministrov, pričom štyri z ministerských postov sa rušia. Ubudnú tri kreslá ministrov bez portfeje a šéf úradu vlády Jerzy Widzyk stratil titul ministra. Nové tváre sa objavili na ministerstvách kultúry a telekomunikácií a predovšetkým na dvoch stoličkách, ktoré sa evidentne triasli už niekoľko mesiacov. Wojciecha Maksymowicza, ktorý nepresvedčil svojími reformami v rezorte zdravotníctva, vystriedala Franciszka Cegielska z AWS a na uvoľnený post ministra poľnohospodárstva, z ktorého abdikoval v polovici marca Jacek Janiszewski, nastúpil jeho stranícky kolega z Konzervatívnej ľudovej strany (SKL), vplyvnej súčasti AWS, Artur Balasz. Mimochodom, Janiszewskému "nezlomilo krk" len zlé riadenie reforiem v rezorte a neschopnosť zabrániť nárastu roľníckych protestov, ale aj nezákonné konanie v rokoch 1992-95 na poste riaditeľa oblastnej poľnohospodárskej správy, kde porušovaním zákona podľa štátnych audítorov spôsobil vážne finančné straty.

ZDRAVOTNÍCI A POĽNOHOSPODÁRI

Ministerstvo zdravotníctva zažilo v pomerne krátkom časovom období malé zemetrasenie. Odstupujúci W. Maksymowicz totiž ešte predtým prišiel o svojho námestníka Jacka Wutzowa, zodpovedného za prípravu kontraktov, kvôli ktorým rezort premrhal milióny zlotých zo svojej rezervy. Na slušné platy zdravotných sestier, anesteziológov a ďalších zamestnancov rezortu sa však peniaze nenašli, takže poľskí lekári a zdravotníci po samostatných protestoch niektorých profesií koncom februára vstúpili do generálneho štrajku. Hlava ministra však určite protestujúcim stačiť nebude. Štrukturálne zmeny a nielen odvolanie ministra požadujú aj poľskí poľnohospodári. V polovici marca, po vypršaní termínu, do ktorého mala vláda vypracovať rozsiahly reformný program pre agrárnu oblasť, vyzval vodca radikálneho roľníckeho odborového hnutia Samoobrona Andrzej Lepper poľských farmárov opäť k protestom. K podpisu zmluvy o vypracovaní reformného programu došlo začiatkom roku po masových protestoch poľnohospodárov a trojtýždňovej blokáde dôležitých dopravných tepien v krajine. K protestu proti agrárnej politike vlády sa pripojil aj odborový zväz Solidarita, čo svedčí nielen o ďalšom narastaní rozporov medzi nositeľmi a pokračovateľmi myšlienok tohto fenoménu poľskej politickej scény, ale aj o pokračujúcej konfrontácii s liberálnymi predstavami Leszka Belcerowicza. Práve jemu totiž protestujúci roľníci vyčítajú, že nevystupuje proti pripravovanej politike štátnych subvencií v EÚ, ktorá by viedla k neželanej konkurencii pre poľské agrárne produkty. Na druhej strane zvýšenie štátnych subvencií pre domácich producentov "strážca štátnej pokladnice" Balcerowicz odmieta. Postoj poľských farmárov k takejto politike vyjadril Lepper slovami: "Chceme vstúpiť do EÚ, ale Únia by nemala pohltiť Poľsko, aby si zväčšila trhy pre svoje výrobky."

BUZEK V ZLOŽITEJ SITUÁCII

Premiér Buzek dlhší čas pomerne úspešne stmeľoval rozdielne pohľady oboch koaličných partnerov na hĺbku, postupnosť a rýchlosť reforiem, no nepopulárne sprievodné javy reformných krokov obracajú automaticky kritiku zdola práve na neho ako na predsedu súčasnej vlády a negatívne na jeho akcieschopnosti sa prejavujú aj ambície šéfov oboch vládnych zoskupení - Krzaklewského a Balcerowicza. Ani dlhodobo najnižšie hodnotenie ministra financií v rebríčku dôveryhodnosti politikov nemohlo byť pri zmenách v kabinete dôvodom na odvolanie "architekta trhovej ekonomiky" v Poľsku z funkcie, ktoré v parlamente predostrela ľavicová a katolícko-nacionálna opozícia. Jeho radikálne reformná politika, ktorá rozdeľuje poľskú spoločnosť, tak zostáva faktorom najviac ohrozujúcim súdržnosť terajšej vládnej koalície a jej zotrvanie pri moci. Pretrvávajúce protesty rôznych skupín obyvateľstva, ale i prehlbujúce sa úsilie sociálnych demokratov o vytvorenie spoločného frontu opozičných síl proti vláde pravého stredu, môže avizovať u našich severných susedov možno ešte v tomto roku predčasné parlamentné voľby.

Autor je komentátorom denníka Práca

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984