Prípravy na eurovoľby finišujú

Počet zobrazení: 1744

Minulotýždňový zjazd Strany európskych socialistov v Miláne mal typický predvolebný nádych. Socialisti totiž finišujú v prípravách na júnové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých sa bude rozhodovať o tom, či si udržia pozíciu najsilnejšieho poslaneckého klubu. Konzervatívci už pred dvoma mesiacmi avizovali, že ich hlavným protivníkom budú socialisti. Politickí analytici usudzujú, že pravica má výhodnejšiu štartovaciu polohu, lebo môže využiť štatút opozície, ktorý tak výrazne pomohol socialistom v minulých voľbách. Na základe možnosti takéhoto zvratu konzervatívci predpokladajú, že ak by výsledok eurovolieb dopadol v ich prospech, ovplyvnilo by to postavenie pravice vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Prav-depodobnosť takejto alternatívy však nie je veľmi veľká. Ešte nikdy v dejinách nebola ľavica v Európe taká silná ako dnes. No nie je ani taký podstatný fakt, ktorým sa socialisti chvália vari najradšej: že v trinástich z pätnástich členských krajín EÚ sú vo vláde ľavicové strany. Za oveľa dôležitejšiu treba považovať skutočnosť, že ľavica je pri kormidle moci v troch najdôležitejších štátoch únie: Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii. S takýmto súperom sa bude konzervatívcom bojovať len veľmi ťažko.

Stratégia volebnej kampane sa nápadne ponáša na taktiku britských labouristov v roku 1997. Nestretávame sa tu síce s dnes už legendárnym desatorom, ale namiesto toho vystupuje veľmi podobných 21 záväzkov premietnutých do záverečného Manifestu Strany európskych socialistov. Samotný manifest nie je záväzným dokumentom a nijako neukladá členským stranám PES riadiť sa ním. Má však vysokú zjednocovaciu a motivačnú funkciu, ktorá vytyčuje hlavné smery ideologického boja v nadchádzajúcich eurovoľbách. Manifest ako najdôležitejší predvolebný dokument socialistov vyjadruje vlastne spoločnú politickú základňu členských strán PES. Je to zároveň dokument, ktorý určuje politiku PES na celé ďalšie štvorročné obdobie. Nosnými témami tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu bude nepochybne zamestnanosť a reforma inštitúcií EÚ. Hovorí sa síce aj o rozširovaní únie na východ, ale nepredpokladáme, že by z tejto témy urobili jednotlivé strany ťažisko svojej kampane.

Lídri 37 ľavicových strán (členov, asociovaných členov a pozorovateľov PES) v Miláne vyjadrili odhodlanie vybudovať tzv. Novú Európu, ktorej stelesnením je najmä Tony Blair. Perspektíva, ktorú ponúka nová ľavica starému kontinentu, je plná ideálov a nesie jednoznačný rukopis charizmatického britského premiéra. Vytvára taktiež priestor pre ďalšie etablovanie sociálnodemokratickej politiky v strednej a východnej Európe. Je zaujímavé sledovať najmä postoje dvoch najvplyvnejších spojencov v súčasnej slovenskej vládnej koalícii. Predseda SDĽ Jozef Migaš totiž prirodzene vyjadril podporu socialistom a líder SDK Mikuláš Dzurinda pred dvoma mesiacmi ľudovcom. Verme, že vládna koalícia sa kvôli eurovoľbám nerozpadne?

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984