Reklama
Reklama

Na primitívny nacionalizmus treba odpovedať

Počet zobrazení: 643

Keď som sa v roku 1995 podieľal na organizovaní slovenských národných aktivít v rámci kampane Rady Európy proti rasizmu, xenofóbii, antiseitizmu a netolerancii, odmietla ma ministerka školstva Eva Slavkovská menovať do jej poradného orgánu s odôvodnením, že takéto aktivity kazia dobré meno Slovenska v zahraničí. Podľa jej logiky totiž takto priznávam, že aj na Slovensku tieto negatívne javy existujú, čo vôbec nie je pravda. Úder pod pás dostala pani ministerka už onedlho: predseda jej vlastnej strany Ján Slota v Žiline oznámil, že bytový problém bude riešiť vysťahovaním Židov a "cigánsku otázku" vyrieši pomocou malého dvora a dlhého biča. Pre prívržencov Slovenskej národnej strany to, samozrejme, nie je nič poburujúce, lepší dôkaz prítomnosti antisemitizmu a rasizmu v slovenskej politike si však demokraticky zmýšľajúci ľudia asi nevedia ani predstaviť.

Ján Slota sa potom niekoľkokrát "blysol" podobnými výrokmi. Avšak to, čo si dovolil minulý týždeň v piatok v Kysuckom Novom Meste prekračuje akékoľvek medze. "Nedáme ani centimeter štvorcový tým hajzlom maďarským," rozohnil sa žilinský primátor. Na slovník štvrtej cenovej bez obsluhy sme si už pri najväčšom národovcovi v týchto končinách aj zvykli, razantnosťou svojich vyhlásení však predsa len prekvapil. Z Jána Slotu pred piatimi dňami razila nielen pálenka, ale aj najprimitívnejší nacionalizmus najhrubšieho zrna.

Slota v úplnej nahote konenčne ukázal, čo jeho strana občanom Slovenska vlastne ponúka. Nenávisť, netoleranciu, boj a zabíjanie. Presne to, čo, našťastie nie veľmi úspešne, rozsievala aj počas štvorročného pôsobenia vo vláde. Nezdá sa, že by sme mohli očakávať zmenu. Hoci fakt, že Slota sa vôbec nekontroluje, že ide opitý na míting s občanmi práve na Kysuciach môže znamenať aj zvyšujúcu sa nervozitu samotného šéfa SNS. O jeho stoličku sa totiž s najväčšou pravdepodobnopsťou bude na nadchádzajúcom sneme strany uchádzať aj jej prvá námestníčka a treba priznať, že Anna Malíková je dnes populárnejšia. Ukazuje sa, že aj v samotnej strane. Prípadná zmena na poste predsedu by však mohla znamenať aj posun v politike SNS, čo A. Malíková naznačila pred mesiacom, keď sa vyslovila za transformáciu svojej strany na štandardný ľudový politický subjekt. A slovo štandardný v tejto súvislosti je v slovníku slovenských národniarov predsa len novým prvkom. Zdá sa, že Slotovi verní sa budú regrutovať z inej skupiny, než Malíkovej prívrženci - budú to tí najmilitantnejší členovia najmilitantnejšej pravicovej strany v Národnej rade.

Keď Mladá demokratická ľavica začala pripravovať tradičnú antifašistickú demonštráciu na tohtotýždňovú nedeľu (bude v Bratislave), ktosi zapochyboval, či aj po zmene vlády majú takéto aktivity zmysel. Najnovšie škandálne vyjadrenia Jána Slotu sú, myslím, jasnou odpoveďou.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama