Úspornejšie podpory

Toto leto sa uskutočnil v jednej z obcí Prievidzského okresu zaujímavý experiment. Poberatelia podpory v nezamestnanosti boli nútení sa deň, čo deň registrovať na miestnom úrade práce. Razom počet záujemcov o podporu klesol o niekoľko percent. Je zrejmé, že sivá ekonomika je v rozmachu, pretože index spotreby obyvateľstva, napriek zmrazeniu reálnych miezd stále stúpa.
Počet zobrazení: 1060

Toto leto sa uskutočnil v jednej z obcí Prievidzského okresu zaujímavý experiment. Poberatelia podpory v nezamestnanosti boli nútení sa deň, čo deň registrovať na miestnom úrade práce. Razom počet záujemcov o podporu klesol o niekoľko percent. Je zrejmé, že sivá ekonomika je v rozmachu, pretože index spotreby obyvateľstva, napriek zmrazeniu reálnych miezd stále stúpa. Mnohí „nezamestnaní“ zatiaľ načierno pracujú u nás napr. na stavbách, alebo v zahraničí. Podpora je pre nich len vedľajším príjmom. Mnohí ekonómovia radili aplikovať zmienený model na území celého Slovenska. Podľa ich prepočtov by sa zo štátneho rozpočtu takto ušetrilo až 2,5 miliardy korún.

Doterajší zákon o zamestnanosti napr. vôbec nemotivoval absolventov škôl zamestnať sa. Im totiž automaticky po polroku evidencie vznikol nárok na podporu, čo aj v hojnej miere využívali. Novela tohto zákona, ktorá vstúpila do platnosti 1. decembra 1999 daný stav mení. Absolventom škôl sa príprava na povolanie počas štúdia počíta ako doba platenia príspevku, ale len v prípade, že po jej skončení boli aspoň pol roka zamestnaní. Novela prináša aj ďalšiu reštrikciu. Doteraz podpora v prvých troch mesiacoch predstavovala 60% zo základu na určenie podpory v nezamestnanosti a vo zvyšnom období 50%. Teraz sa znižuje na 50% a 40%. Maximálna výška podpory sa znižuje z 5400 Sk na 4845 Sk, čo je 1,5 - násobok sumy životného minima. Celkovo by tieto opatrenia mali ročne Národnému úradu práce ušetriť okolo 750 miliónov Sk.

Je to zatiaľ len prvý krôčik, ktorý prispeje k obmedzeniu zneužívania sociálneho systému. Po ňom by ale mali nasledovať ďalšie, napr. model z Prievidzského okresu.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984