Hurá, máme šéfov FNM

Slovensko spolu s ďalšími druhosledovými uchádzačmi o plnohodnotné partnerstvo v transatlantických štruktúrach postúpilo do skupiny štátov, s ktorými sa začnú rozhovory o vstupe do EÚ. Súčasne NR SR dovolila vedúcich predstaviteľov troch ústredných inštitúcií.
Počet zobrazení: 949

Slovensko spolu s ďalšími druhosledovými uchádzačmi o plnohodnotné partnerstvo v transatlantických štruktúrach postúpilo do skupiny štátov, s ktorými sa začnú rozhovory o vstupe do EÚ. Súčasne NR SR dovolila vedúcich predstaviteľov troch ústredných inštitúcií.

Vládna koalícia to považuje za svoj mimoriadny úspech. V prvom prípade sa podaril reparát po fiasku pred dvoma rokmi. V druhom sa tiež radujme. Veď tri dni po svätom Mikuláši sa náš štát dočkal kompletného vedenia Fondu národného majetku i Najvyššieho kontrolného úradu. Prezidentom prezídia FNM sa stal kandidát za DS Jozef Kojda, ktorý podobne ako jeho predchodca Ľudovít Kaník patril počas Čarnogurského vlády do tzv. mládežníckej úderky vtedajšieho ministra privatizácie Ivana Mikloša. Viceprezidentom po odvolanom Sklenárovi sa stal Pavol Hulík, presadzovaný SDĽ. Po prezidentovi republiky a predsedovi Ústavného súdu SOP získala ďalší ústavný post - šéfa NKÚ prostredníctvom Jozefa Stahla. Jeho podpredsedníčkou bude popri zástupcovi SNS Igorovi Malom Danica Borisová (SDĽ). Aby zelení z SDK podobne ako pri formovaní vlády nevyšli naprázdno, ich adeptovi Andrejovi Huorkovi prisúdili funkciu riaditeľa nového Úradu pre štátnu pomoc.

Pridrahé víťazstvo

Keď NR SR odobrí štátny rozpočet na rok 2000, bude môcť premiér Dzurinda počas Vianoc spokojne priasť ako kocúr na vankúši. Hlavné personálne otázky by mali byť na najbližšie obdobie vyriešené. Aspoň tak sa to javí. Koľko energie, ale i potenciálnych voličov pre vládne strany však stálo dosiahnutie tohto stavu? Načo bola dobrá mediálna vojna medzi koaličnými partnermi, počas ktorej na hladinu vyplávalo toľko špiny, nenávisti a podrazov? Komu to vyhovovalo? Márnomyseľným lídrom z KDH, aby podpílili konár pod niekdajšími straníckymi kolegami? Tvrdohlavým náčelníkom z DS, z úradu vlády, ale aj z Hamžíkovho záujmového združenia, aby silou-mocou presadili svoje kádre? Situácia, ktorá zapáchala prepuknutím vládnej krízy, vyhovovala najmä náčelníkom z opozičného tábora a novovznikajúcich politických subjektov. Stačilo im založiť ruky a prizerať sa, ako im rastú predvolebné preferencie.

Prečo muselo nastať na takom dôležitom úrade, akým je FNM, dvojmesačné bezvládie? Jeho vedenie neodvolal parlament zo dňa na deň. Ako to, že SDK nemala pripravených kandidátov, ktorí by boli priechodní prinajmenšom medzi jej poslancami? Rovnako aj manévre okolo voľby viceprezidenta fondu, ktorého kandidovala SDĽ, vrátane - ako priznal jej predseda Jozef Migaš - lobistických skupín z tejto strany, nevnieslo dôveru medzi koaličných partnerov. Skôr naopak. Personálne rošády a vzájomné vydieranie pri rozhodovaní o obsadení najvyšších postov v NKÚ ani nespomínajúc. Keď teraz každý z tucta hlavných činiteľov strán hovorí iným jazykom už rok po tom, čo zostavili spoločnú vládu, ako si asi budú rozumieť na konci volebného obdobia. V súvislosti s transformáciou SDK nás čaká zemetrasenie s ešte vyššími hodnotami Richterovej stupnice.

Urazená márnomyseľnosť

Nateraz všetky ovečky z vládneho a čiastočne aj opozičného košiara ostali celé, iba vyhladovaný vlk cerí zuby. Poslanci z HZDS na rokovaní parlamentu sa nezaoberali už len nesplnenými sľubmi predstaviteľov terajšej vlády, že štátnu moc má kontrolovať opozícia, ale i porušovaním ľudských práv. V listine základných práv a slobôd, včlenenej do ústavy, sa nespomína, že predsedom NKÚ má byť ktosi z opozície. Ale prečo by nemohol byť, keď by zase jeho kontrolovali podpredsedovia úradu, zvolení vládnymi poslancami? V prvom rade by muselo HZDS navrhnúť reálnu autoritu, ktorá by získala potrebnú väčšinu hlasov i z radov koalície. Vzhľadom na svoju doterajšiu politickú angažovanosť navrhnutý Sergej Kozlík by bol sotva takouto osobnosťou. O druhej kandidátke Eve Antošovej členovia snemovne za Mečiarovo hnutie veľa nehovorili, no keby došlo na lámanie chleba, iste by sa ozvali zástupcovia koalície zo stredného Považia. Aktivity tejto primátorky Novej Dubnice v predchádzajúcom volebnom období v hospodárskej oblasti nepovažujú poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva za najčistejšie. Prečo opozícia nenavrhla doterajšieho šéfa NKÚ Štefana Balejíka, keď jeho odbornú zdatnosť všetci tak chvália? Nie náhodou preto, že je "iba" zo ZRS?

HZDS teraz môže nariekať, že sa nepdieľa na výkone moci a jej kontrole, aj keď má najviac členov v NR SR. Keď malo spolu so slotovcami a ľuptákovcami spoľahlivú parlamentnú väčšinu, vtedajšej opozícii nedali k moci ani pričuchnúť. Mimochodom, pred 5 rokmi počas novembrovej noci odvolali vtedajšieho šéfa NKÚ Jozefa Oleja bez mihnutia okom, kým Balejík ostal v úrade celé funkčné obdobie. Pravda, koalícia sa neprejavila voči urazeným mečiarovcom tak veľkodušne, ako sa tvárila pred voľbami. Napriek tomu parlamentné posty rezervované pre HZDS a stoličky, vrátane na NKÚ, ktoré národniari šikovne obsadili, sú na slovenské pomery revolučným zvratom na ceste k normálne fungujúcej demokracii.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984