Ako ďalej v SDĽ

Čulý pohyb v rámci svetového ľavicového politického prúdu, ktorý sa prejavil na 21. Kongrese Socialistickej internacionály, ponúka priestor na otvorenú diskusiu aj o smerovaní slovenskej ľavice. Osobne sa nazdávam, že takáto diskusia je pre nás najmä v súčasnom období životne nevyhnutná.
Počet zobrazení: 1362

Čulý pohyb v rámci svetového ľavicového politického prúdu, ktorý sa prejavil na 21. Kongrese Socialistickej internacionály, ponúka priestor na otvorenú diskusiu aj o smerovaní slovenskej ľavice. Osobne sa nazdávam, že takáto diskusia je pre nás najmä v súčasnom období životne nevyhnutná. Ak chceme prežiť, ak chceme tvoriť hlavný ideový prúd 21. storočia, nesmieme sa báť zásadným spôsobom prehodnotiť svoje doterajšie postupy. Tieto ciele si vyžadujú, aby programová diskusia o budúcnosti ľavice, ku ktorej vyzývam všetkých ľudí ochotných prispieť k jej obrode, bola maximálne úprimná a dostatočne sebakritická. Vedú ma k tomu viaceré pohnútky.

Európa a vlastne celý svet v súčasnosti prechádza zložitým prelomovým obdobím. Objektívne dochádza k prehlbovaniu integrácie Európy i sveta tak v rovine hospodárskych a finančných väzieb ako aj informačného prepojenia, zvyšuje sa aj interaktivita rôznych politických systémov. Globalizačný proces je preto nevyhnutne sprevádzaný vyzdvihovaním predstáv, politických programov, ale i praktických politických krokov zameraných na posilnenie národného charakteru štátov, národnej sebazáchrany, ba až riskantnej izolovanosti.

Zápas o charakter štátu

Možno ešte zložitejším obdobím prechádza Slovenská republika, ktorá navyše musí absolvovať historicky jedinečný proces transformácie. V ňom sa len ťažko zbavujeme snáh a praktík vodcovského typu politiky a riadenia štátu, normalizujeme pomery v ekonomike, sociálnej sfére, legislatíve. Naše úsilie naráža na silný odpor, ba možno povedať, že sa naďalej zvádza zápas o charakter tohto štátu, jeho demokratický a sociálne spravodlivý charakter, o jeho pevné medzinárodné zakotvenie v rodine vyspelých európskych národov a krajín.

V tejto vskutku zložitej situácii by bolo najhoršie podriadiť sa predstavám a ilúziám, že najlepšie by bolo vrátiť sa pred rok 1989, alebo aspoň pred september 1998. Neviem si predstaviť nič horšie pre Slovensko, ako uveriť v staronového alebo celkom nového vodcu národa a spoliehať sa, že všetko sa jeho pričinením vyrieši. Dejiny sa nezvyknú opakovať, a ak sa to niekedy stáva, býva to vždy fraška. V tejto dynamike súčasného sveta si už nemôžeme dovoliť návraty späť alebo zdržania, vyústilo by to do národnej tragédie. Sotva možno uveriť aj na tzv. historické skratky, ktoré by nás bez námahy a odriekania bezbolestne priviedli expresným tempom na pole prosperity a plno-hodnotného života. Musíme prejsť ohňom systémových zmien. Zmeny sú bolestivé - o tom niet pochýb, ale dajú sa pozitívne uskutočniť iba vtedy, ak urobíme poriadok v krajine, ak demokracia a právny štát budú platiť všade a pre každého, ak trestné činy budú vyšetrené a vinníci potrestaní, ak sa občianska a sociálna spravodlivosť stane základnou normou nášho štátu.

Poslanie SDĽ vo vláde

Preto v záujme úspešného zvládnutia tejto tŕnistej cesty premien SDĽ po voľbách vstúpila do politicky rôznorodej vládnej koalície. Nie sme v nej preto, aby sme nebodaj "zradili" záujmy sociálne spravodlivej spoločnosti! To je jedovaté a prostoduché podozrievanie SDĽ. Veď dnes je už jasné, že ak by vo vnútri koalície nebola prítomná ľavicová autorita, sledujúca v konečnom dôsledku záujmy pracujúceho človeka, proces zmien by bol pre občana ešte bolestivejší a neznesiteľnejší. Je síce pravdou, že v takomto koaličnom prostredí si získavame priestor len veľmi ťažko, ale bolo by maximálne nezodpovedné hodiť moc za hlavu a z opozičného pohodlia vykrikovať na vládnúcich činiteľov, že sa znižuje životná úroveň, vytrácajú sa sociálne istoty a podobne. Tie problémy sme nespôsobili my. Keď už politická strana nasadne do "koaličného vlaku", musí prijať logiku riešenia týchto problémov, logiku procedúr štátnej moci a nie iba trieskať do stola a rozvracať politickú vôľu, ktorá sa legitímne sformovala ako výsledok parlamentných volieb. SDĽ si je vedomá, podobne ako ľavicové strany v okolitých krajinách, že verejnosť môže našu účasť na vládnutí nepochopiť, že môže stratiť podporu jej časti. Ale niet inej cesty ako reálne ozdraviť ekonomiku a odstraňovať všetky deformácie, ktoré predošlá vládna garnitúra vytvorila. Vydať sa cestou lacného populizmu by bolo pre našu krajinu doslova záhubou. Naša prítomnosť v štruktúrach štátnej moci je zárukou, že veci opätovne neskĺznu do hazardovania s osudom národa a budúcnosťou štátu, je zárukou, že ľavicové hodnoty nebudú vo výsledkoch bolestivého procesu premien napokon absentovať.

Inovácia ľavice

Počas nášho ročného pôsobenia vo vláde sme si jasne uvedomili, že pri spoluvládnutí nemôžme obstáť so starými predstavami a prekonanými stereotypmi z čias dlhodobého pôsobenia v opozícii. Ubezpečili sme sa, že už nemôžeme odkladať proces premeny samotnej ľavicovej strany, naopak doslova revolučne ju musíme inovovať intelektuálne, programovo, ale aj personálne a prakticko-politicky.

Musíme obnoviť dôveru inteligencie v SDĽ a vytvoriť jej široký priestor na hľadanie nových myšlienkových východísk ľavicového hnutia. Bez silného intelektuálneho zázemia nemá politická strana budúcnosť. V programovej oblasti sa musíme zamerať na znovudefinovanie našich hodnôt a cieľov. Ak chceme byť úspešní, nevystačíme si naďalej s nekoncepčným ochraňovaním sociálne slabších. Hodnoty ako demokracia, sloboda, rovnosť sa u nás neúmerne okliešťujú. Demokracia sa prejavuje len pri voľbách. Sloboda znamená, že si môžete hocičo povedať, ak vás má kto počúvať, alebo že môžete cestovať, ak máte za čo. A rovnosť? Tá sa uplatňuje len v zmysle rovnosti šancí a aj to platilo vari len v krátkom ponovembrovom období.

Treba preferovať mladých

Citlivé sú otázky personálne. Najmä poniektorí zužujú zásadné zmeny v politike SDĽ na prebratie moci. Na to im však voliči neskočia. Musíme pretláčať do popredia mladých minulosťou nezaťažených ľudí, ktorí vedia, čo chcú, ktorí majú vlastné predstavy o fungovaní spoločnosti, ktorí majú čosi viac ako vôľu k moci. Nie je čas urážať sa. Treba dať šancu mladým, hoci aj nekonvenčne zmýšľajúcim ľuďom, trpezlivo s nimi pracovať a nebáť sa ich názorov. Ich úspech bude úspechom nás všetkých. Budúcnosť ľavice musí dostať mladú tvár. Veľa práce nás čaká aj na poli praktickej politiky. Nemôžme donekonečna iba korigovať výstrelky pravice, musíme byť ráznejší a zásadovejší. Strata pevných princípov je to, čo SDĽ ohrozuje najviac. Treba si uvedomiť, že naše dlhodobé ciele a politické metódy sú iné ako tie, ktoré prezentuje pravica. Prispôsobiť sa im by bolo pre nás záhubou. Ľavica si nevystačí iba s čírym pragmatizmom.

Otázky do diskusie

Pritom sú mnohé otázky programovej orientácie stále otvorené. Tu sú niektoré, ponúkam ich do širšej diskusie:

  • Je súčasný ekonomický režim a vývoj perspektívny, alebo je až príliš podriadený konzervatívnym a monetaristickým predstavám?
  • Ako prekonávať stále sa prehlbujúcu ekonomickú a sociálnu diferenciáciu obyvateľstva a polarizáciu spoločnosti?
  • Ako profilovať ľavicovú politiku v nových podmienkach, aby nevyúsťovala do sklonu časti obyvateľstva žiť na úkor spoločnosti, zotrvávať v pasivite a pod.?
  • Ako zabezpečiť, aby sa občania viac podieľali na riadení a kontrole celkovej politiky nášho štátu?
  • Čo urobiť, aby sa ľavica v procese zmien vedecky a vzdelanostne nedostala do závozu? Aké sú možnosti integrácie ľavice na Slovensku?
  • Ako obnoviť morálku pozitívneho ducha v našej krajine, dať ľuďom pocit šťastia a pohody v živote?
  • Čo urobiť, aby spoločnosť bola jednoducho humánnejšou, solidárnejšou a sociálne spravodlivejšou, v duchu ideálov demokratického socializmu?
  • Ako humanizovať inštitúcie, resp. mechanizmy usmerňujúce verejný život, moderný štát?

Výzva a šanca

V tejto spoločensko-politickej situácii SDĽ musí nájsť intelektuálnu silu a politickú odvahu obnoviť myšlienky demokratického socializmu pre spoločenský rozvoj Slovenska na začiatku nového tisícročia. Je to pre nás veľká výzva, ale i generačná šanca. Musíme vniesť do našej práce trošku viac idealizmu a nevzdať sa tých humánnych cieľov a hodnôt, o ktorých ľudstvo vždy snívalo a ktoré sa preniesli cez stáročia. Posledný prieskum agentúry MVK naznačil pád preferencií nielen strán vládnej koalície, ale aj opozície. Tento odliv podpory verejnosti citlivo zasiahol aj SDĽ. Kritický signál zo strany verejnosti berieme veľmi vážne, budeme ho veľmi podrobne analyzovať a vyvodíme z neho závery. Pritom chceme zohľadniť aj myšlienky, ktoré vzídu z tejto diskusie. Nemožno však prepadať panike a pripustiť defetizmus. Takáto ľadová sprcha nám iba pomôže. Hľadíme do budúcnosti, nie do minulosti. Tam vidíme výzvu.

Autor je predseda SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984