Hľadanie nepriateľa

Za všetko zlé, čo sa deje na Slovensku za posledné desaťročie, môžu komunisti. Súčasní či bývalí - to je jedno.
Počet zobrazení: 884

Za všetko zlé, čo sa deje na Slovensku za posledné desaťročie, môžu komunisti. Súčasní či bývalí - to je jedno.

K tomuto objavu dospeli mladí predstavitelia platformy KDH, ktorí sa o.i. hlásia k tradíciám Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Niekdajší členovia KSČ údajne tvoria 88% terajších ústavných činiteľov SR. To, že táto krajina ide akosi stále dole vodou a nedarí sa presadiť geniálne vízie tých, čo s komunistickou minulosťou nemajú nič spoločné, majú, samozrejme, na svedomí tak isto iba "prekabátení" boľševici. Mladí ľudovci či novoľudáci žiadajú preto od vedenia KDH, aby nevstupovalo do vlády, ktorej väčšinu členov by tvorili pohrobkovia komunizmu.

Nepochybne ide o určitý názorový posun. Donedávna komunistov robili zodpovednými za to, čo sa tu dialo po februári 1948 do novembra 1989. Teraz sa ich vina rozširuje aj na 90. roky. Mimochodom, chorobné hľadanie vnútorných nepriateľov na to, aby sa zakryli vlastné chyby a neschopnosť získať širšie vrstvy obyvateľstva bolo jednou z charakteristických čŕt boľševizmu. Niekedy som na pochybách, či k takýmto "hlboko" zmysluplným záverom prichádza časť mladých kádéhákov vlastným, politologickým bádaním, alebo sú iba hlásnou trúbou pre niektorých zaslúžilých funkcionárov KDH, keď sa vzhľadom na koaličné vzťahy nielen s SDĽ, ale aj s DU, SOP či SMK nechajú otvorene v tejto záležitosti angažovať. Najskôr bude pravdivé jedno i druhé - už len vzhľadom na to, že sa hlavným tvorcom týchto názorov stáva 26-ročný právnik Daniel Lipšic, z ktorého Ján Čarnogurský spravil tretieho muža na ministerstve spravodlivosti. Možno raz bude z vedúceho úradu korunný princ KDH, a to zrejme zaväzuje k tomu, aby popustil zo svojich doposiaľ serióznych politických postojov.

Mladí z KDH žiadajú ospravedlnenie

Pravdu povediac, podobné reči spolu so zakladaním ústavu na vyšetrovanie zločinov komunizmu po tom, čo tento režim na Slovensku 10 rokov nejestvuje, sotva padnú na úrodnú pôdu. Dnes už málokto pochybuje o tom, čo všetko zlé vykonala tretia Mečiarova vláda. Ľudia - a zďaleka nielen sympatizanti HZDS - sa však stávajú oprávnene alergickí na vyhlásenia súčasných vládnych činiteľov, že sa nemôžu výraznejšie pohnúť z miesta pre neblahé dedičstvo po mečiarovcoch. A to prešiel len rok od parlamentných volieb. Od pádu komunizmu nás delí desaťročie. Karol Marx naozaj už nemôže za to, ako sa privatizovala Nafta Gbely alebo ako prebiehajú tendre v ekonomických rezortoch.

Poslanec Peter Muránsky spolu s Lipšicom tvrdia, že sa komunisti za príkoria, ktorých sa dopustili počas svojej vlády, doposiaľ neospravedlnili. Transformujúca sa KSS tak urobila už na prelome rokov 1989 a 1990, SDĽ pri svojom vzniku o rok neskôr. Hádam to signatári platformy KDH očakávajú od iných strán, kde našli nové politické pôsobisko stovky a tisícky prednovembrových členov KSČ. V každom prípade sa mi zdá byť zvrátená táto požiadavka od tých, ktorí verejne vyslovujú svoj obdiv k HSĽS. K strane, ktorá doviedla Slovensko k aktívnej účasti v 2. svetovej vojne po boku Adolfa Hitlera a s nadšením uskutočnila svojský variant "riešenia židovskej otázky". Iste, posledných žijúcich väzňov z Osvienčimu oslobodili pred 56 rokmi, kým 4. článok Ústavy ČSSR bol zrušený "iba" pred desiatimi rokmi. Zločiny proti ľudskosti by však nemali byť premlčané. Prinajmenšom v mysliach tých mladých kresťanských demokratov, ktorí sa teraz hrnú do vysokej politiky. Nech skúsia hodiť kameňom, ak sú naozaj bez viny.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984