Medvediari sa vracajú

To, čo Vojtech Tkáč avizoval v televízii, oficiálne na brífingu potvrdil Sergej Kozlík: HZDS po roku vylieza z ulity, zaujíma sa o viaceré ústavné funkcie.
Počet zobrazení: 912

To, čo Vojtech Tkáč avizoval v televízii, oficiálne na brífingu potvrdil Sergej Kozlík: HZDS po roku vylieza z ulity, zaujíma sa o viaceré ústavné funkcie.

Pred rokom víťazné politické sily ponúkli porazenému hnutiu kreslo podpredsedu Národnej rady SR a šéfov jej štyroch výborov. Ako bude HZDS postupovať, naznačil vetdy jeho líder Vladimír Mečiar vzápätí po tom, čo zložil sľub poslanca: povýšenecky sa svojho mandátu vzdal. Ako inak - v prospech Ivana Lexu, aby ho pred trestným stíhaním chránila imunita. Mečiar nešiel ako na jeseň 1991 vo funkcii premiéra za VPN na tri dni, ale na tri mesiace "za medveďmi", teda trucovať do slovenských lesov, hájov a kúpeľov. Keď nová vládna koalícia odmietla ultimátum, aby sa šéfom parlamentu stal Peter Brňák, HZDS pohrdlo akýmikoľvek inými postmi argumentujúc, že podľa pomerného zastúpenia by mala funkcia predsedu NR SR pripadnúť strane s najväčším počtom mandátov. Mečiarovcom bola dopredu jasná nepriechodnosť tejto nerealistickej požiadavky. Využili ju iba ako zámienku na to, aby odtrúbili na ústup do izolácie. Nielen v zákonodarnom zbore, ale aj v masmédiách, kde mesiace vystupovali len ako retušovači kriminalitou páchnucích činov predchádzajúcej vládnej moci. Darmo Oľga Keltošová vyzývala na normálnejší prístup k novinárom. HZDS na čele s tým najvyšším nedokázalo prehltnúť horkú slinu a ich urazenosť voči celej verejnosti nahlodala až ďalšia lekcia od občanov - Mečiarova porážka v súboji s Rudolfom Schusterom o prezidentský stolec.

"Väčšina sa po voľbách cítila ako prví kresťania, ktorí sa pred prenasledovaním schovávali v rímskych katakombách," vysvetľuje nám jeden z vplyvných predstaviteľov hnutia počínanie svojich kolegov, "nijaké historické obdobie sa nedá preskočiť. Museli to v sebe prekonať a teraz sa vracajú na politickú scénu." (Iste, každé porovnanie kríva, lídri HZDS mali ďaleko od prvých kresťanov, hádam Nero im bol bližší.) Podobným procesom údajne prešiel i Mečiar. A tak sa teraz Kozlík môže uchádzať o vedúcu pozíciu v Najvyššom kontrolnom úrade a pripravujú sa aj rokovania o obsadení viacerých postov v NR SR. Aby mečiarovci nestratili tvár, opäť hovoria o Migašovej stoličke. To je, pochopiteľne, somarina, ale zrejme sa uspokoja i s funkciou podpredsedu snemovne. Preto nové vedenie SNS ihneď stoplo diskusie o tom, že by na tomto poste mala Mariána Andela nahradiť Eva Slavkovská. Nacionalisti by totiž o svoju najvyššiu ústavnú funkciu mohli veľmi rýchlo prísť. K štyrom predsedníctvam výborov, rezervovaným pre zástupcov HZDS (výbory pre kultúru, sociálne veci, zdravotníctvo a kontrolu činnosti vojenského spravodajstva) sa pripojili ďalšie dve uprázdnené kreslá: po odvolaní Jána Slotu vo výbore na kontrolu činnosti SIS a po nástupe Ľubomíra Haracha na ministerstvo hospodárstva vo výbore pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. Napokon je tu ešte niekoľko neobsadených postov podpredsedov výborov.

Dnes najväčší moralisti z HZDS sa pred piatimi rokmi vôbec nezaoberali podobnými úvahami. Vtedajšej opozícii sa neušla ani len povestná omrvinka z parlamentnej demokracie. Jedinou výnimkou bola na sklonku volebného obdobia funkcia podpredsedníčky v novozriadenom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Ale keď to mečiarovci začali v rozhovoroch so zahraničnými delegáciami zneužívať ako dôkaz svojho seriózneho prístupu k opozícii, Mária Ďurišinová podala demisiu.

Je dobré, že keď nie v regionálnej štátnej správe, tak aspoň v parlamente sa súčasná vládna koalícia neriadi starobiblickým Oko za oko, zub za zub. Dobré je aj to, že sa po roku strečkovania HZDS vracia za rokovací stôl. Bez toho, aby sme podliehali ilúziám, dúfajme, že po tomto geste prídu i ďalšie pozitívne signály.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984