Trasúce sa stoličky

Keď Ľubomír Andrassy pred niekoľkými týždňami spomenul možnosť prehodnotenia ďalšieho zotrvania niektorých ministrov v ich funkciách, spustil lavínu pobúrených výrokov koaličných partnerov. Dnes sa o rekonštrukcii vládneho kabinetu hovorí ako o samozrejmej veci.
Počet zobrazení: 989

Keď Ľubomír Andrassy pred niekoľkými týždňami spomenul možnosť prehodnotenia ďalšieho zotrvania niektorých ministrov v ich funkciách, spustil lavínu pobúrených výrokov koaličných partnerov. Dnes sa o rekonštrukcii vládneho kabinetu hovorí ako o samozrejmej veci.

Ľavicoví demokrati už dlhšie dávajú najavo nespokojnosť s činnosťou ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka. Ešte pred vypuknutím škandálu s transferom akcií Nafty Gbely mu opakovane vyčítali, že otáľa so strednodobou koncepciou rozvoja podnikateľskej sféry. Za neúnosnú situáciu v zdravotníctve SDĽ žiada hlavu ministra Tibora Šagáta, kým spory medzi šéfkou rezortu financií Brigitou Schmögnerovou a vicepremiérom Ivanom Miklošom sa po prijatí ekonomických opatrení aspoň navonok utíšili. V kuloároch SDĽ sa spomínajú aj mená vlastných zástupcov vo vláde, osobitne svojského ministra pôdohospodárstva Pavla Koncoša. O vicepremiérovi Ľubomírovi Fogašovi sa zase tvrdí, že má namierené na Ústavný súd, ktorého nových členov bude parlament voliť začiatkom budúceho roka.

Pravda, Robert Fico je iného názoru. Koncoša označuje za jedného z mála odborníkov v Dzurindovom kabinete, zato prinajmenšom traja z šiestich predstaviteľov SDĽ vo vláde by sa malo poďakovať. Vzhľadom na interpersonálne vzťahy sa predpokladá, že tým Fico myslí ministra obrany Pavla Kanisa, Fogaša, Schmögnerovú a prípadne i Magvašiho. Pritom podľa neho nesmie ísť iba o kozmetickú úpravu, ale o jej rekonštrukciu vlády z gruntu. Radikálnejší postoj zaujíma aj SMK, podľa ktorej by okrem konfliktného ministra pôdohospodárstva mali odísť všetci, čo sa namočili do nevyjasnených káuz a znížili tým dôveryhodnosť súčasnej vládnej koalície. Na druhej strane SMK má v kabinete dvoch ľudí, o ktorých vôbec nepočuť - šéfov rezortov výstavby a životného prostredia Istvána Harnu a Lászlóa Miklósa. Naopak, o podpredsedovi vlády Pálovi Csákym sa hovorí až priveľa, najmä v súvislosti s tým, že svoje aktivity zameriava iba na maďarskú menšinu a zatiaľ mu Rómovia hromadne utekajú do zahraničia.

Pre SOP zrejme dosiaľ platí vyhlásenie jej nového predsedu Pavla Hamžíka, že činnosť vlády stačí vyhodnotiť a nie prehodnotiť. Tu treba podotknúť, že ministerka privatizácie Mária Machová sa okrem predloženia nepodareného návrhu zákona o veľkej privatizácii doteraz ničím nezviditeľnila. Vyčkávacie stanovisko zaujíma SDK na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom. Napokon aj jemu ide o krk, predovšetkým po afére s nedoloženým obvinením vedúceho úradu vlády Tiborom Tóthom na adresu nemenovaného člena predsedníctva KDH Petra Gaburu z úplatkárstva. Podpredseda KDH Vladimír Palko však očakáva odvolanie 5-6 ministrov, pritom ako prvého uvádza donedávna svojho straníckeho súputníka Gabriela Palacku za postup jeho ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácii pri udelení licencií na GSM 1800. Nuž, aj stolička šéfa spravodlivosti Jána Čarnogurského začala vibrovať po šnúre škandálov sudcov, ktorých ešte pred niekoľkými mesiacmi vychvaľoval do neba. V jednom sa však koaliční partneri zhodujú: k zmene na vládnych postoch by malo prísť na jeseň. Najlepšie čím skôr, už v septembri.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984