Dvojaký meter v Pravde

Za rozličného záujmu médií sa uskutočnilo tohtoročné Medzinárodné stretnutie mládeže Rysy ô99. Väčšina z nich sa usilovala objektívne zachytiť priebeh stretnutia, jeho hlavné ciele a myšlienky. Medzi nich patrila aj reportáž v 25. čísle týždenníka SLOVO Horô sa, na Rysy. Najvážnejší spor zavládol, o aký ročník vlastne ide. Jedna skupina sa rozhodla ignorovať tie všetky spred novembra 1989, poukazujúc na to, že to boli politické akcie.
Počet zobrazení: 1206

Za rozličného záujmu médií sa uskutočnilo tohtoročné Medzinárodné stretnutie mládeže Rysy ô99. Väčšina z nich sa usilovala objektívne zachytiť priebeh stretnutia, jeho hlavné ciele a myšlienky. Medzi nich patrila aj reportáž v 25. čísle týždenníka SLOVO Horô sa, na Rysy. Najvážnejší spor zavládol, o aký ročník vlastne ide. Jedna skupina sa rozhodla ignorovať tie všetky spred novembra 1989, poukazujúc na to, že to boli politické akcie. Druhá celkom oprávnene argumentovala, že tieto podujatia sa začali na dobrovoľnej báze ľudí, ktorí mali radi prírodu, turistické výstupy, šport a ktorí neskôr obohatili program o kultúrne podujatia, čistenie chodníkov a rôzne atraktívne stretnutia s významnými športovými, kultúrnymi a politickými osobnosťami. Faktom ostáva, že tohto roku sa konalo jubilejné 10. ponovembrové stretnutie mládeže, nakoľko kontinuita sa neprerušila ani v roku 1990. Vtedy sa na podujatí pod Tatrami okrem päťdesiatky mladých zúčastnili aj vtedajší poslanci Federálneho zhromaždenia Marián Kováč a Štefan Nižňanský.

O to viac zaráža komentár denníka Pravda Horôsa na hory z 30. júla, v ktorom sa zástupca šéfredaktora Bohuš Lenický ironicky vysmieva SDĽ, že "zasa vycvála na Rysy ako za starých čias. Hoci sa z Rysov už stihol vytratiť Leninov duch z osvedčeného podujatia, kam sa aj za starého režimu chodilo kvôli iným hodnotám, ako sú proletárske tradície, niet dôvodu robiť opäť púť, hoci ľavicovú". Okrajovo spomína založenie novej tradície KDH v podobe výstupu na Ďumbier v tom istom čase. Nerobil som si nijaké ilúzie, že by terajšia Pravda priniesla čo i len krátke spravodajstvo z podujatia s vyše štyridsaťročnou tradíciou. Pikantériou však ostáva, že v minulosti to bol práve tento denník, ktorý popri Smene najobsiahlejšie informoval o stretnutiach mládeže pod Tatrami a popisoval aj to, či tomu-ktorému významnému politickému účastníkovi duli správne vetry. Prekvapením však pre mňa bol riport z 2. augusta uverejnený práve v Pravde s názvom KDH na Ďumbieri, kde autor s obdivuhodnou servilnosťou popisuje, čo robil líder hnutia Ján Čarnogurský, ako poslanec Peter Muránsky čapoval pivo s podpredsedníčkou KDH Annou Záborskou. Na záver nezabudol pozvať na 10. ročník, kde by nemali chýbať hviezdy šoubiznisu. O akciách, spojených s Rysami, sa čitatelia Pravdy nedozvedeli ani slovo.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984