Reklama
Zľavy na reštaurácie v Bratislave
Reklama

Jankov vŕšok opäť patril mládeži

"Že som ja sem nechodil aj predchádzajúce roky," horekoval Jozef Drozd, predseda Slovenskej únie pre mier a ľudské práva, ktorá sa pravidelne podieľa na organizovaní celoslovenského stretnutia ľavicovej mládeže na Jankovom vŕšku.
Počet zobrazení: 631

"Že som ja sem nechodil aj predchádzajúce roky," horekoval Jozef Drozd, predseda Slovenskej únie pre mier a ľudské práva, ktorá sa pravidelne podieľa na organizovaní celoslovenského stretnutia ľavicovej mládeže na Jankovom vŕšku. Veruže mu bolo úprimne ľúto, keď sa musel s prítomnými rozlúčiť neskoro večer po skončení lampiónového sprievodu ulicami Bánoviec nad Bebravou a mítingu, kde spolu s ministrom školstva Milanom Ftáčnikom, prezidentkou Mladej demokratickej ľavice Juditou Takáčovou a prednostom tamojšieho mestského úradu Rudolfom Šuňom predniesli príhovory k 55. výročiu SNP. A to predpoludním absolvoval ústredné oslavy v Banskej Bystrici. Pravda tie mládežnícke na Jankovom vŕšku a v Látkovciach neďaleko Uhrovca boli podstatne menej okázalé, no o to vľúdnejšie.

Priam krochkala od spokojnosti aj Zuzana Ďuďáková, duša celého podujatia. Práve ona stála pri kolíske tejto deväťročnej tradície, pravda vtedy ešte ako Bánovčanka Zuzka Chudobová. Tentoraz všetko klapalo ako hodinky. "Mrzí ma akurát to," zverila sa, "že sme nemohli vyhovieť všetkým záujemcom. O našom podujatí sa po celom Slovensku rozleteli dobré chýry, a tak sa sem hlásilo omnoho viac ľudí, ako znesie kapacita tunajšieho rekreačného strediska. Budúci rok sem zrejme donesieme vojenské stany, aby sme sa viacerí pomestili." Napokon tu privítali - ako inak v kroji a s fľašou slivovice 250 chlapcov a dievčat od Malaciek až po Michalovce. Vrátane takých stálic aktivít MDĽ ako je neúnavný usporiadateľ reprezentačných plesov ľavicovej mládeže v Sobranciach Janko Kačur, čerstvý absolvent gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty Viktor Gulič z Humenného, bratislavský nezmar Braňo Ondruš, či komplet rodina Katky a Zbyňa Kocurovcov.

Podujatie sa začalo podvečer 27. augusta slávnostným nástupom, vztýčením červenej zástavy MDĽ a jej hymnou. Potom nasledovala diskotéka, kombinovaná s návštevou miestneho pohostinstva. Jeho majiteľku, od Látkoviec neodmysliteľnú pani Žofku viacerí účastníci do dlhých nočných hodín po piaty rok márne presviedčali, aby prestúpila z Predsedníctva Sociálnodemokratickej únie Slovenska do SDĽ. Ranné vstávanie im ku podivu nerobilo až také problémy. Veď ich čakali regionálne oslavy Povstania na Jankovom vŕšku. Pri tónoch Pochodu padlých hrdinov a čakaní v dlhánskom rade pred partizánskou mohylou sa pamätníkom vybavili spomienky na predchádzajúce ročníky. August 1991, keď s oficióznym, až suchým prejavom vystúpil vtedajší predseda Federálneho zhromaždenia Alexander Dubček. Bol dajaký nesvoj. V tom čase proti nemu vrcholili útoky pražskej pravicovej elity. O rok neskôr naopak rozdával optimizmus a svoje staré, neopakovateľné úsmevy. Hovoril voľne, o to presvedčivejšie a decká sa išli zblázniť nadšením, že mu môžu podať ruku bez toho, aby na nich striehli dajaké gorily. Vtedy bol Dubček predsedom SDSS a niekoľko dní predtým podpísal s lídrom SDĽ Petrom Weissom (tiež nechýbal na Jankovom vŕšku) dohodu o úzkej spolupráci týchto dvoch ľavicových strán. Kto mohol tušiť, že na druhý deň slnečné počasie vystrieda urputný dážď a na ďalší deň nehoda na autostráde pri Humpolci...

Od roku 1993 sa 29. august aj vďaka petičnej kampani MDĽ oslavoval ako štátny sviatok SR. Dni slnečné sa striedali s daždivými. Vlani, keď organizátori z miestnej štátnej správy zakázali na zhromaždení prehovoriť Ľubomírovi Fogašovi, ľavicová mládež vypískala hlavného rečníka, vtedajšieho šéfa parlamentu Ivana Gašparoviča. Aj preto, lebo v Národnej rade nehlasoval za vyhlásenie 29. augusta za oficiálny sviatok. Tohto roku za parlament vystúpil generál Jozef Tuchyňa.

Ako to bude s poplatkami za vysokoškolské štúdium, keď ho verejne presadzuje štátny tajomník ministerstva školstva Martin Fronc z KDH? Okolo tohto problému sa najviac krútila beseda na futbalovom ihrisku v Látkovciach so šéfom rezortu Milanom Ftáčnikom. Ten niekoľkokrát zdôraznil, že ako ľavicový minister nemôže s takýmito návrhmi súhlasiť. Všetci musia mať zabezpečený rovnaký prístup k vzdelaniu, ktoré sa nesmie stať privilégiom iba pre lepšie situované vrstvy spoločnosti. Ministrovi emdeľáci slávnostne odovzdali dar od Nemeckej rady mládeže - sexuálny balíček. Nie, neobsahoval dajaké pochybné pomôcky, ale projekt sexuálnej výchovy na školách.

Nasledovala spomínaná exkurzia do Bánoviec, ktorých ulice rozsvetlili lampióny a volanie mierových a protifašistických hesiel. Tradične boli najhlučnejšie pred budovou, kde pred niekoľkými rokmi umiestnili pamätnú tabuľu tamojšiemu dekanovi Jozefovi Tisovi (už na druhý deň ju ktosi polial červenou farbou a vzápätí ju zvesili). Škoda, že sa k mládežníckemu sprievodu pripojila iba hŕstka miestnych občanov. Napokon účastníkov stretnutia čakal v Látkovciach koncert country skupiny Dostavník, diskotéka, vatra a neuveriteľne chutné špekáčky.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama