Škandalózna kampaň

Senátna predvolebná kampaň v ČR sa skončila škandálom. Vyvolalo ho osočovanie favorita volieb Václava Fischera šéfom ODS Václavom Klausom. Mimoriadne tvrdými osobnými útokmi chceli konzervatívci stiahnuť náskok známeho podnikateľa pred ich kandidátkou. Dosiahli však opak. Fischer zvíťazil prekvapujúco už v prvom kole s neobvyklým náskokom.
Počet zobrazení: 985

Senátna predvolebná kampaň v ČR sa skončila škandálom. Vyvolalo ho osočovanie favorita volieb Václava Fischera šéfom ODS Václavom Klausom. Mimoriadne tvrdými osobnými útokmi chceli konzervatívci stiahnuť náskok známeho podnikateľa pred ich kandidátkou. Dosiahli však opak. Fischer zvíťazil prekvapujúco už v prvom kole s neobvyklým náskokom.

Konfrontačná kampaň občianskych demokratov vyvrcholila päť dní pred voľbami tlačovkou, na ktorej V. Klaus obvinil denníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Lidové noviny (LN) z cenzúry. Odmietli totiž v posledný deň kampane uverejniť inzerát, v ktorom predseda ODS nevyberavo napadol majiteľa známej cestovnej kancelárie. "Za svoje podnikateľské záujmy lobbujúci populista pán Fischer rozmarne utráca vo svojej kampani nevídané milióny. Asi si myslí, že keď do rímskeho senátu bolo možné zvoliť koňa, prejde do nášho senátu jeho cestovná kancelária." Šéfredaktor MfD Petr Šabata povedal, že "inzeráty, ktoré napádajú inú politickú stranu pred voľbami alebo iného kandidáta" nikdy nezverejňovali. Vedenie LN Klausove obvinenie komentovalo slovami o "nenávistnej mentalite a neustálych agresívnych výpadoch proti nezávislej tlači" a politikoch, ktorí "médiá nie sú ochotní rešpektovať ako nezávislých činiteľov demokratickej spoločnosti".

Všeobecné pobúrenie

Pobúrenie pritom nevyvolal ani tak nechutný text, ako fakt, že zverejnenie inzerátu v posledný deň kampane by V. Fischerovi neumožnilo na druhý deň v médiách reagovať. Lebo napr. inú časť inzerátu ("komunisti vyslovene vyhlásili, že ho budú voliť - a on to blahosklonne prijal") známy podnikateľ odmietol a V. Klaus nedokázal.

Útoky nezvyčajne ostro kritizovali aj českí politici. "Pokiaľ niekto robí agresívnu a špinavú volebnú kampaň, tak je to jeho vizitka. Som za to, aby sa necenzuroval ani hnoj, ktorý tu produkuje ODS a Václav Klaus," povedal predseda Únie slobody Jan Ruml. "Naraz sa pod rúchom liberála objavuje český šupák závistlivý," vyhlásil prezident Václav Havel. "Hocikto, kto fundamentalisticky neustále opakuje liberalistické pravdy a liberalistické dogmy, zrazu nemá rád bohatého človeka a vyčíta mu, že svoje poctivo zarobené milióny dá na kampaň," dodal Havel. Sociológ Fedor Gál to hodnotil ako "ďalší výrazný krok V. Klausa proti sebe".

Predseda dolnej komory českého parlamentu si znepriatelil aj pražských novinárov, ktorí zväčša patria medzi pravicových voličov. Na tlačovke pred voľbami strápnili kandidátku ODS, populárnu herečku Jiřinu Jiráskovú, keď ju niekoľkokrát nachytali, že nepozná stranícky volebný program. Medzi novinárov preniklo, že J. Jirásková bola od začiatku proti konfrontácii, hoci v závere kampane sa k nej sama uchýlila. Napriek tomu, že ona sama to odmietla, všetko dokazuje, že sa nechala zneužiť V. Klausom, ktorý jej kandidatúru presadil proti názoru miestnej organizácie ODS.

Nešlo o veľa

Všeobecne sa tvrdilo, že dôležitosť týchto volieb bola v tom, že išlo o kreslo po senátorovi za ODS (zosnulom Václavovi Bendovi). Práve ono totiž udržovalo ústavnú väčšinu pre ODS a ČSSD, ktoré chcú obmedziť ústavné prezidentské právomoci a zmeniť volebný systém. Bolo to však prehnané. 49 senátorov, čiže potrebnú trojpätinovú väčšinu dve najsilnejšie strany síce už mať nebudú, ale nový volebný zákon chcú sociálni demokrati pripraviť ako obyčajný, nie ústavný a obyčajnú väčšinu obe strany v hornej i dolnej komore parlamentu stále majú. Navyše na definitívnej podobe nového volebného systému sa majú ODS a ČSSD dohodnúť do konca tohto roka, k čomu treba pripočítať niekoľko mesiacov legislatívneho procesu, kým sa zákon dostane do senátu. Lenže už na jeseň budúceho roka sa v ČR uskutočnia nové senátne voľby a v nich môžu obe strany veľmi ľahko prísť o ten rozhodujúci mandát. Najmä sociálnym demokratom to v súvislosti s vývojom preferencií reálne hrozí.

Okrem toho sa v českých médiách a kuloároch parlamentu začalo špekulovať o podpore zamýšľaných zmien zo strany KSČM. Tá istotne rada obmedzí právomoci V. Havla a vzhľadom na stúpajúce preferencie sa môže prikloniť aj k zmenám volebného systému, ktoré majú posilniť veľké strany na úkor malých. Takže napriek volebnému výsledku je všetko otvorené.

Nešlo teda ani tak o moc, ako o prestíž. Václav Fischer len na osobnú prezentáciu minul 3 milióny korún. Berúc do úvahy celostránkové inzeráty a osobné listy každému voličovi investovala ODS do J. Jiráskovej viac ako do ktoréhokoľvek iného senátneho kandidáta. Výsledok je však pre Klausa zdrvujúci. Jeho kandidátka totiž skončila druhá s neuveriteľnou 60%-tnou stratou na víťaza. A to sa stalo v centrálnej časti Prahy, ktorá vždy bola baštou jeho strany. Pozorovatelia sa zhodujú, že to je ďalšia odpoveď českej verejnosti na neutíchajúcu aroganciu bývalého premiéra.

Súdna dohra

Václav Fischer takmer ihneď po oznámení výsledkov volieb vyhlásil, že podá niekoľko trestných oznámení na šéfa ODS a jeho stranu pre predvolebné inzeráty. Zároveň si najal detektívnu kanceláriu, aby zistil, kto zadal výrobu a vylepenia billboardov na Kavčích horách, ktoré ho osobne napadli. Podľa jeho hovorkyne prvé informácie nasvedčujú tomu, že za touto akciou stojí ODS. Podpredseda strany Ivan Langer zakontroval podozrením, že MfD neuverejnila inkriminovaný inzerát "pod tlakom iného inzerenta".

A Václav Klaus? Ten odletel do zámoria na stretnutie ekonómov a intelektuálov, na ktorom sa možno čosi povie aj o etike.

Autor je hovorca SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984