Netreba na to superodvahu

Referendum má ako jeden z atribútov demokratického, právneho štátu umožniť občanom, aby sa mohli priamou formou zapojiť do rozhodovania o dôležitých otázok verejného záujmu.
Počet zobrazení: 852

Referendum má ako jeden z atribútov demokratického, právneho štátu umožniť občanom, aby sa mohli priamou formou zapojiť do rozhodovania o dôležitých otázok verejného záujmu.

Pri začleňovaní tohto významného inštitútu do nášho ústavného systému sa často argumentovalo príkladom Švajčiarska a iných krajín. Avšak naši politici ako by sa zaprisahali, že urobia všetko preto, aby referendum celkom zdiskreditovali.

Ide najmä o činovníkov predchádzajúcej vládnej garnitúry, ktorým nešlo ani tak o vecné riešenie daktorého kľúčového problému, ale o vytĺkanie politického kapitálu. Tzv. Ľuptákove referendum o pôvode príjmov privatizérov, ktorého príprava mala zvýšiť percento hlasov pre Združenie robotníkov Slovenska v parlamentných voľbách, sa skončilo v októbri 1994 totálnym fiaskom pre nízku účasť občanov. ZRS malo potom ako člen vládnej koalície štyri roky šancu takýto zákon presadiť v parlamente, ale nepohlo pre to ani prstom. O nič lepšie výsledky nepriniesol ďalší pokus o všeľudové hlasovanie v roku 1997 s troma neaktuálnymi otázkami, týkajúcimi sa začlenenia SR do transatlantických bezpečnostných štruktúr. Tú štvrtú - o priamej voľbe hlavy štátu - vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči svojvoľne vyškrtol a tak zmarenie referenda bude mať pravdepodobne dohru pred súdom. Aj vlani v septembri miestnosti, kde sa mal uskutočniť akt hlasovania o neprivatizácii strategických podnikov, zívali prázdnotou. Ministerka financií Brigita Schmögnerová nedávno vyčíslila cenu týchto panských funcútstiev od 85 do 200 miliónov korún.

Pred rozhodnutím o podobne nezmyselnej fraške stojí dnes nový prezident Rudolf Schuster. Petičný výbor nastrčenej omladiny HZDS a SNS mu predložil petičné hárky s požiadavkou na vyhlásenie referenda s dvoma otázkami. Pritom už dnes je viac-menej jasné, že nie sú v súlade s naším ústavným poriadkom. Prvá "Ste za to, aby sa vo verejnej správe konalo iba v slovenskom jazyku tak, ako to bolo do 1. júna 1999?" prinajmenšom spochybňuje základné právo príslušníkov národnostných minorít používať materinský jazyk v úradnom styku. Do nedávneho prijatia zákona o používaní jazykov menšín vládol v tomto smere u nás protiústavný stav. Naša ústava nepripúšťa, aby sa predmetom referenda stali základné práva a slobody.

Pokiaľ ide o druhú otázku, či občania súhlasia s tým, aby sa viaceré štátne podniky a peňažné ústavy vyňali z privatizácie, takisto je Ústava SR nekompromisná. Opakovanie všeľudového hlasovania v tej istej veci pripúšťa najskôr po uplynutí troch rokov od jeho vykonania. V tej istej veci, teda nie s tou istou otázkou. Zákaz odštátnenia viacerých podnikov figuroval i v zozname, ktorý občanom podstrčilo Mečiarove hnutie pred rokom. To, že sa medzi nimi nájdu aj niektoré ďalšie firmy a že otázku jej tvorcovia trocha inak sformulovali, ešte neznamená, že by malo ísť o "inú vec". V opačnom prípade by sa dali striedavo pridávať alebo odoberať jednotlivé názvy podnikov a referendum s rovnakou témou by sme na Slovensku mali každé dva mesiace. Nič proti politickému folklóru, pokiaľ by si ho platili tí, čo ho iniciovali.

Ak by prezident aj vyhlásil referendum, sotvakto pochybuje, že by verejnosť zaujalo natoľko, aby sa na ňom zúčastnila potrebná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Takže opäť by vyleteli milióny do vzduchu. Nehovoriac o tom, že potom by sa k slovu dostal Ústavný súd a mohol by i jeho prípadný kladný výsledok anulovať. V tejto súvislosti mnohých prekvapila nejednoznačnosť stanoviska tímu právnikov, na ktorý sa prvý občan štátu v tomto prípade obrátil. Ľudová múdrosť "Kde sú dvaja slovenskí právnici, sú tri odborné názory" v tomto prípade skôr vyvoláva obavy ako úsmev na tvári. Predseda KDH Ján Čarnogurský sa nedávno vyjadril, že Schuster dostal prvú príležitosť dokázať politickú odvahu v záujme dodržiavania ústavy a zákonov. Na rozhodnutie o zamietnutí neústavného referenda vari netreba superodvahu. Stačí zdravý sedliacky rozum.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984