anketa

Neustále sa diskutuje o šírke imunity slovenských zákonodarcov. O jej obmedzení sa uvažuje aj v pripravovanej novele ústavy. Našim respondentom sme v tejto súvislosti položili otázku: Do akej miery by sa podľa vás mala obmedziť imunita poslancov?
Počet zobrazení: 1088

Neustále sa diskutuje o šírke imunity slovenských zákonodarcov. O jej obmedzení sa uvažuje aj v pripravovanej novele ústavy. Našim respondentom sme v tejto súvislosti položili otázku: Do akej miery by sa podľa vás mala obmedziť imunita poslancov?

Daniela Zemanovičová (TIS): Momentálne je imunita poslancov veľmi široká. Do istej miery preto podľa nás súvisí aj s korupciou. Bolo by vhodné ju zúžiť. Domnievam sa, že poslanec by mal mať imunitu iba za to, čo sa týka jeho politického života a s tým súvisiacich postojov. V iných oblastiach by pre neho mali platiť pravidlá ako pre každého občana. Pre istú skupinu ľudí, ktorá má byť akýmsi vzorom pre ostatných, by sme nemali zavádzať iné normy správania.

Rastislav Šepták (poslanec za SNS): Imunita poslanca je dôležitá preto, aby nebolo možné v určitých situáciách, pokiaľ je politicky nevhodný, sa ho elegantným spôsobom zbaviť. Druhá strana mince je, či sa imunita nejakým spôsobom nezneužíva. Na túto otázku ale musia dať odpoveď právnici. Ja imunitu nezneužívam. Pokiaľ by prišlo k radikálnemu obmedzeniu imunity poslanca, je otázne, či to na dnešnej politickej scéne nebude mať za následok likvidáciu poslancov. Imunita je preto, aby bol poslanec chránený.

Ivan Šimko (SDKÚ): Inštitút imunity je reliktom z obdobia, ktoré už máme za sebou. Pri zrode parlamentarizmu zápasil panovník s parlamentom o vplyv a moc v štáte a týmto spôsobom sa parlament bránil napríklad aj pred fyzickými útokmi na poslancov. Musím ale povedať, že tento relikt pretrváva vo všetkých európskych ústavách. Hoci už prakticky nemá význam. Podľa môjho názoru je úplne zbytočná. Ponechal by som ju, iba pokiaľ ide o vyjadrovanie postojov a hlasovanie na pôde Národnej rady. Imunita vo vzťahu k trestným činom je už prekonaný inštitút. V Nemecku sa poslanci usilujú ísť ostatným vzorom. Pokiaľ sa dohodneme na výraznejšom obmedzení imunity, ako je v návrhu ústavy, tak osobne nebudem mať problém za to hlasovať.

Gyula Bárdos (SMK): Súčasný stav nie je vyhovujúci. Na Slovensku je veľmi široká imunita poslancov Národnej rady. Osobne si viem predstaviť také riešenie, že imunita by sa týkala poslancov iba na pôde parlamentu. Inde by boli poslanci rovní s ostatnými občanmi Slovenskej republiky. Žiaľ, takýto návrh asi nebude mať podporu. SMK i ja osobne budeme iniciovať oveľa intenzívnejšie zúženie poslaneckej imunity, ako je v navrhovanej novele ústavy.

Ladislav Orosz (SDĽ): Domnievam sa, že by sme nemali ísť z extrému do extrému. Imunita má svoj význam. Je však potrebné, aby sa zúžila minimálne v rozsahu, aký navrhuje novela ústavy. Poslanec by podľa nej mali byť vystavený trestnému stíhaniu aj po rozhodnutí parlamentu nevydať ho. Ďalej zákonodarca stráca mandát, keď je nepodmienečne odsúdený za akýkoľvek úmyselný trestný čin, ako aj z nedbanlivosti. Nakoniec takisto nesie občiansko-právnu zodpovednosť.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984