anketa

SMK opäť hrozí odchodom z vládnej koalície, odchod podmieňuje splnením svojich požiadaviek: prijatie Charty menšinových a regionálnych jazykov, začatie výchovy pedagógov v materinskom jazyku na vysokej škole v Nitre a prijatie reformy verejnej správy v súlade s predstavami SMK.
Počet zobrazení: 933

SMK opäť hrozí odchodom z vládnej koalície, odchod podmieňuje splnením svojich požiadaviek: prijatie Charty menšinových a regionálnych jazykov, začatie výchovy pedagógov v materinskom jazyku na vysokej škole v Nitre a prijatie reformy verejnej správy v súlade s predstavami SMK. Splnenie týchto požiadaviek chcú do októbra, inak vystúpia z vládnej koalície. Poslancom NR SR sme preto položili otázku: Čo si myslíte o požiadavkách SMK, mala by im vláda v snahe zachovania terajšej koalície ustúpiť?

Sergej Kozlík (HZDS): Napĺňa sa to, čo sme už naznačovali: pokiaľ SMK vstúpi do vlády, príde čas, keď bude do istej miery presadzovať určité požiadavky, ktoré súvisia s postavením tejto národnostne orientovanej strany. Prejavmi toho sú aj tieto požiadavky. Na druhej strane, vytváranie regiónu alebo celku na etnickom princípe môže byť veľmi nebezpečné. Nedávno sme boli toho svedkami v rôznych iných európskych lokalitách a vo svete je to úplne bežné. Nemyslím si, že v tomto smere SMK zastáva moderný princíp. Do istej miery ide skôr o archaický prístup. Ale to im vlastne táto vláda umožnila. Predovšetkým tým, že otvorili Pandorinu skrinku pri otváraní problému územnosprávneho členenia. Pritom osem krajov a pôvodné členenie okresov bolo odsúhlasené Európskou úniou a mám obavu, že tento problém vytvorí aj medzinárodnopolitické problémy na Slovensku. Inak predpokladám, že SMK nečaká, že vláda ustúpi, a to môže byť pre nich dôvod na tiché vycúvanie z tejto neúspešnej vlády.

Jirko Malchárek (SOP): SMK sa doteraz správala a naďalej sa správa ako jeden z najstabilnejších prvkov vládnej koalície. Považoval by som za nezodpovedné, keby prišlo k ich vystúpeniu z koalície. Asi nie je najšťastnejšie, že sa s týmto vystupuje na rokovaniach ako s jednou z alternatív. Myslím si, že voliči od nás takéto správanie neočakávajú a výstupom musí byť vždy dohoda všetkých koaličných partnerov. To je pre mňa jediná aletrnatíva.

Ľubomír Andrassy (SDĽ): Rozhodne otázky, ktoré otvorila SMK, sú politicky veľmi citlivé. Nie je možné rešpektovať len ich pohľad. Sú tu predsa aj ostatní koaliční partneri. Extrém, ktorý navrhuje SMK, je podľa mňa neprijateľný pre celú vládnu koalíciu. Skôr by celú slovenskú spoločnosť polarizoval a neriešil by problémy, ktoré sú aj na južnom území Slovenska. Je potrebné nájsť kompromis, ktorý bude prijateľný pre väčšinu občanov Slovenska. V súvislosti s Chartou menšinových jazykov sme pripravení rokovať s našimi partnermi tak, aby bola prijatá. No podmienkou je, aby výhody z nej plynúce mohli čerpať všetky národnostné menšiny na Slovensku. No na druhej strane nepodporíme také územné celky, ktoré nemajú historický, ekonomický, či sociálny základ a sú tvorené len na etnickom princípe.

Vladimír Palko (KDH): Sú tu aj iné strany, ktoré môžu mať právom pocit, že ich hlas alebo požiadavky nie sú vypočuté. Tie však nehovoria o tom, že vystúpia z vládnej koalície. Neviem posúdiť opodstatnenosť všetkých požiadaviek SMK. V každom prípade ale zmenu preambuly ústavy a vytvorenie Komárňanskej župy považujem za neopodstatnené.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984