Cieľová skupina: 18 až 26 rokov

Stav, keď si človek dlhšie ako tri-štyri mesiace márne hľadá robotu, zabraňuje vytvoreniu primeraných vzorcov správania sa najmä mladých ľudí. Ruší návyk na pravidelnú prácu a zmysluplné využitie voľného času. Nezamestnanosť nad pol roka ohrozuje skúsených i starších ľudí, má aj iné negatívne ekonomické vplyvy, ktoré ochromujú chod celej spoločnosti.
Počet zobrazení: 850

Stav, keď si človek dlhšie ako tri-štyri mesiace márne hľadá robotu, zabraňuje vytvoreniu primeraných vzorcov správania sa najmä mladých ľudí. Ruší návyk na pravidelnú prácu a zmysluplné využitie voľného času. Nezamestnanosť nad pol roka ohrozuje skúsených i starších ľudí, má aj iné negatívne ekonomické vplyvy, ktoré ochromujú chod celej spoločnosti.

Podnikatelia nemajú záujem zamestnávať ľudí, ktorých výpadok z pracovného procesu je dlhý. Predpokladajú (a oprávnene), že tieto osoby stratili schopnosti a zručnosť. Zamestnávatelia sú si podľa všetkého istí a to tým, že dlhšie nezamestnaný človek si jednoducho odvykol pravidelne pracovať, stratil časovú štruktúru dňa a v neposlednom rade aj chuť pracovať. V terajšom období máme možnosť sledovať priebeh pilotného projektu Národného úradu práce Krátkodobý program podpory zamestnanosti mladých ľudí, ktorý sa zakladá na partnerskej spolupráci okresných úradov práce (OÚP), zamestnávateľov, vzdelávacích, rekvalifikačných a iných inštitúcií.

Jeho cieľom je znížiť nezamestnanosť, overiť účinnosti postupov a foriem činnosti OÚP s mladými ľuďmi bez práce, cielene využívať ich čas ako prevenciu voči negatívnym sociálnym javom, zvýšiť ich motiváciu a predpoklady umiestniť sa na trhu práce. Cieľovou skupinou sú evidovaní nezamestnaní vo veku 18 až 26 rokov.

Projekt na papieri veľmi pekne vyzerá, no dovolím si polemizovať s jeho podstatou a reálnym prínosom. Nezamestnaní potrebujú v prvom rade prácu. Projekt však nesleduje vytvorenie voľných pracovných miest, ale poskytuje iba poradenstvo. V harmonograme opatrení pri žiadnej fáze realizácie (sú štyri) nevystupuje zodpovedný subjekt - Rada hospodárskej a sociálnej dohody. Zamestnanosť sa nedá zvýšiť tým, že sa budeme usilovať získať sebadôveru ľudí bez práce, ale tým, že sa postavia na nohy padajúce fabriky a poľnohospodárske podniky.

Jednou z možností, ktorá sa v rámci projektu ponúka, je samozamestnanosť. V prípade, ak ono znamená rozbehnutie podnikania, začínam chápať implicitný cieľ projektu. V čase, keď sa vláda obracia chrbtom k malým a stredným podnikateľom, ktorí živia túto spoločnosť a tak suplujú úlohu veľkých fabrík, dostane nezamestnaný ponuku podnikať. Dobre, začne podnikať, možno že aj ako poisťovací agent. Tým bude nútený zarobiť si sám na seba, odviesť peniažky do fondov a OÚP má splnenú úlohu - našiel svojmu klientovi zamestnanie a znížil nezamestnanosť. Teraz však ide o to, či naozaj zvýšil aj zamestnanosť. Od 1. augusta 2000 budú môcť samosprávy využívať nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác (VPP). Hoci sa ich využitím neposkytnú trvalé pracovné miesta, nezamestnaní sa na čas zaradia do pracovného procesu. Tým sa zabezpečí prevencia pre negatívnymi javmi a práca sa stane prameňom sociálnych kontaktov. Akú úlohu však budú mať OÚP? Tým, že spustili tento program, dostávajú sa do pozície linky dôvery. Tým, že mestá a obce začnú využívať možnosti VPP, úrady práce sa stávajú štatistami.

Autor (1980) je študent politológie na Prešovskej univerzite

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984