Severokórejské pokušenie

To, čo zažila americká ministerka Albrightová v severnej Kórei, sa svojho času nazývalo "potemkinovské dediny": jasajúce davy na cvičení spartakiádneho typu, dojemná návšteva materskej školy a očarujúci hostiteľ - miláčik severokórejského ľudu. Výsledkom rokovaní bol neurčitý sľub, že severná Kórea skoncuje so skúškami balistických rakiet ďalekého doletu.
Počet zobrazení: 1026

To, čo zažila americká ministerka Albrightová v severnej Kórei, sa svojho času nazývalo "potemkinovské dediny": jasajúce davy na cvičení spartakiádneho typu, dojemná návšteva materskej školy a očarujúci hostiteľ - miláčik severokórejského ľudu. Výsledkom rokovaní bol neurčitý sľub, že severná Kórea skoncuje so skúškami balistických rakiet ďalekého doletu. Cieľ snažení severokórejskej vierchušky bol zrejmý: dosiahnuť, aby ich krajinu navštívil americký prezident, a tak by ich nateraz neurčité sľuby mohli dostať písomnú podobu. .

Severokórejské vedenie je o dianí vo svete určite lepšie informované než tamojšie miestne obyvateľstvo a vie, že Clinton bude chcieť pre svojho kandidáta na prezidentský úrad nazbierať nejaké zahraničnopolitické úspechy. Americké sprostredkovanie medzi Izraelom a Palestínčanmi je poznamenané fiaskom, takže by sa hodil úspech aspoň na Kórejskom polostrove. Návštevu amerického prezidenta tiež potrebuje severokórejské vedenie ako tromf pri rokovaní s Juhokórejčanmi. Južná Kórea je totiž americkým spojencom. .

V minulých storočiach sa Kórejčanom darilo izolovať sa od vonkajšieho sveta. Od diania vo svete ju tiež izolovala japonská okupácia. Keď si po druhej svetovej vojne Sovieti a Američania Kóreu rozdelili na Sever a Juh, osud oboch častí polostrova bol rozdielny. Na juhu vznikol režim, ktorý sa nakoniec začal prispôsobovať svetu, na severe zasa režim, ktorý krajinu hermeticky izoloval. Nikde sa tak plne nerealizovala chmúrna vízia Orwellovho románu 1984 ako práve na území severnej Kórey. .

Zatiaľčo podobné systémy vo Vietname a v Číne sa podstatne reformujú, o niečom podobnom nie je v severnej Kórei ani len náznak. Kusé správy, ktoré odtiaľ prichádzajú, hovoria o neuveriteľnej biede. Prvým náznakom zmeny sú až rokovania medzi oboma kórejskými štátmi, no treba zdôrazniť, že nesúlad medzi zahraničnopolitickými náznakmi a nemennosťou vnútornej severokórejskej politiky nepôsobí práve optimisticky. Za tejto situácie nemecká ponuka, že pomôže Kórey svojimi skúsenosťami zo zjednocovania krajiny, pôsobí ako veľké nedorozumenie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984