Nevypínajte mozog

Tak nám má v našom belaso svetielkujúcom "vymývači mozgov" onedlho pribudnúť ďalšia televízna stanica. Na prvý pohľad absolútne odlišná - spravodajská, bez filmov, seriálov, pochybnej zábavy, jednoducho, seriózna. Vraj to má byť niečo na spôsob svetoznámej CNN.
Počet zobrazení: 1028

Tak nám má v našom belaso svetielkujúcom "vymývači mozgov" onedlho pribudnúť ďalšia televízna stanica. Na prvý pohľad absolútne odlišná - spravodajská, bez filmov, seriálov, pochybnej zábavy, jednoducho, seriózna. Vraj to má byť niečo na spôsob svetoznámej CNN. Stanice, o ktorej v čase vojny v Perzskom zálive vtedajší prezident George Bush vyhlásil: "Viem viac zo CNN ako od CIA." Slovenským Tedom Turnerom (majiteľ CNN) sa stal Martin Lengyel, niekdajší hovorca SDK a potom premiéra Mikuláša Dzurindu. Už dnes sa teda dá predpokladať, ktorým smerom bude na nás vplývať upravená objektivita z obrazovky. Keď k Ruskovej Markíze pribudnú Lengyelove "Tatry", na pravo od stredu sa tak na politickom smetisku pred voľbami budú pohybovať dvaja mediálni kohúti a vyváženosť spravodajstva dostane ďalšiu frčku.

Zaťahovanie televízie do ťažko skrývaných politických súvzťažností nabáda, aby sme sa zamysleli nad rastúcou mocou, ktorú získava pri ovplyvňovaní más svietiaca obrazovka. Ak sa dobre pamätám, počas "sviečkovej manifestácie" na jar 1988 dávala naša jediná televízia vtedy veľmi obľúbený historický film o Angelike. Markíza s malým "m" vtedy nezabrala, no pokus ukazoval, na čo ešte sa dá televízia využiť. Dnes sa amatérske pokusy nahradzujú premyslenejšími postupmi, ale v podstate všetko sa opakuje. Ako pripomína riaditeľ americkej organizácie Project Censored Peter Philips, počas zasadnutia Svetovej obchodnej organizácie v Seattli sa masmédiá zamerali na prejavy vandalizmu a ignorovali dôvody, ktoré do amerického mesta priviedli 60 000 demonštrantov.

Naše televízne stanice reagujú na takéto udalosti podobne. Navyše najmä v Televíznych novinách Markízy badať trend, ktorý v spravodajstve úspešne kráča svetom - infotainment (prepojenie informácií so zábavou). Stačí si vypočuť najdôležitejšie správy v úvode - otcovražda, comeback speváka, no a pol na pol s tým politika. Namiesto analytického spravodajstva len základné informácie zo sveta. Ľudia to tak vraj chcú, ale kto ich k tomu vychoval? Ešte aj CNN, aby čelila dlhodobému poklesu sledovanosti, podpísala zmluvu s bývalou modelkou a herečkou (Pobrežná hliadka, JAG, NYPD Blue) Andreou Thompsonovou na uvádzanie hlavných správ. Podobnosť s kolegyňou Murphy Brownovej v televíznom seriáli je náhodná, no typická.

Vymývať ľuďom mozgy krvavými thrillermi a nekonečnými telenovelami je dnes klasickým poslaním komerčnej televízie. Koncom roku 1998 bola brazílska verejnosť konfrontovaná s dvoma vraždami - jednou naozajstnou a druhou virtuálnou. Zaujímavé a charakteristické zároveň je, že reálna politická vražda odborárskeho predáka Chica Mendesa zanikla v pozornosti, ktorú televízni diváci venovali zastreleniu jednej z postáv sledovanej telenovely. Takýmto spôsobom môže v budúcnosti ovládať masy nová telekracia, založená na hromadnom ovplyvňovaní divákov pre konzum odporúčaných výrobkov, no tiež na vytváraní žiadúcich spoločenských a politických postojov.

Nedá sa síce očakávať, že sa Pavlovi Ruskovi podarí napodobniť politický úspech mediálneho magnáta Silvia Berlusconiho, alebo že Lengyelova stanica Ta3 zabezpečí výrazné víťazstvo SDKÚ v budúcich voľbách, no nemožno podceniť nebezpečenstvo často nepostrehnuteľnej mediálnej manipulácie, ktorá prebieha aj na obrazovkách našich televíznych spoločností. Keď budete zapínať televízor, nevypínajte si, prosím vás, mozog.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984