Ako sa robí BEST

Čo tu organizujete? - Dovoľte mi začať zo širšieho pohľadu. BEST je organizácia európskych technických univerzít, ktorá organizuje odborné letné kurzy, na ktorých sa stretávajú študenti z celej Európy, a to v podstate vždy niekoľko desiatok.
Počet zobrazení: 1217

To nám povedal pán Martin Drgoňa, prezident organizácie BEST, s ktorým som sa stretol na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, a tu vznikol náš rozhovor.

Čo tu organizujete?

- Dovoľte mi začať zo širšieho pohľadu. BEST je organizácia európskych technických univerzít, ktorá organizuje odborné letné kurzy, na ktorých sa stretávajú študenti z celej Európy, a to v podstate vždy niekoľko desiatok. Jednotlivé kurzy sú zamerané na takú tématiku, ktorá je špecifická pre príslušnú univerzitu. Vedenie organizácie BEST sa rozhodlo pre tento rok organizovať kurz na už spomenutej fakulte zameraný na tému tzv. elektronického obchodu.

Prečo ho robíte práve na tejto fakulte?

- Asi to neviete, ale na STU existujeme už viac ako desať rokov a tohtoročný kurz, ktorý sme tu usporiadali, je už siedmy. Navyše musím povedať, že Katedra informatiky a výpočtovej techniky je na tejto fakulte veľmi úspešná aj v tom odbore, ktorý účastníkov kurzu veľmi zaujíma. Okrem učiteľov z tejto katedry s niektorými úzko odbornými prednáškami prispeli aj profesori Katedry matematiky. Takáto ideálna kombinácia vedných disciplín sa na hociktorej technickej univerzite nevyskytuje. Znie to priam neuveriteľne, ale učitelia vysokých škôl sa celkom samozrejme venujú v podstate svojej práci, hoci by si mohli vybrať dovolenku.

Dali ste účastníkom možnosť pozrieť sa aj po Slovensku?

- Áno. Bolo to zakompované do celkového programu a účastníkov sa tieto akcie stretli s veľmi dobrým ohlasom. Umožnili sme im vidieť najvýznamnejšie historické pamiatky Bratislavy, boli sme loďou na Devíne, a tiež vo Vysokých Tatrách, kde sme si spoločne vyliezli na Furkotský štít.

Čo plánujete pripraviť na budúci rok z pohľadu Slovenska?

- Nie sme ešte celkom rozhodnutí. Núkajú sa nám zatiaľ dve možnosti. Pokračovať v oblasti elektronického obchodu, čo je v súčasnosti veľmi zaujímavá problematika, alebo sa venovať procesom mikroelektroniky. To všetko spolu úzko súvisí, ale výsledný program budúceho roku bude známy až koncom tohto roku. Jedno však vieme povedať už teraz: záujem o kurzy, ktoré sa konajú na Slovenských technických univerzitách, doteraz bol a bude vždy významný. Máme totiž čo ponúknuť aj zahraničným účastníkom. A to nie je zanedbateľná skutočnosť.

zhováral sa František Poljak

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984