Zožali aj pochybnosti

Kosovské scenáre sú na Balkáne v poslednom čase v móde. Kosovskoalbánska UCK a paralelné militantné organizácie postupujú pri presadzovaní svojich záujmov v Macedónsku v podstate rovnako ako pri destabilizácii situácie v susednom Kosove.
Počet zobrazení: 869

Kosovské scenáre sú na Balkáne v poslednom čase v móde. Kosovskoalbánska UCK a paralelné militantné organizácie postupujú pri presadzovaní svojich záujmov v Macedónsku v podstate rovnako ako pri destabilizácii situácie v susednom Kosove. A Severoatlantická aliancia si opäť zvolila podobný postup riešenia macedónskeho konfliktu, ako predtým. Aj pred dvoma rokmi v Kosove zaviazala extrémistov aby za ústupky od ústrednej vlády odovzdali svoje zbrane do rúk vyslaných jednotiek NATO. UCK vtedy odovzdala staré pušky a samopaly-kalašnikovy (aby mala neskôr čo dokúpiť), no modernú výzbroj americkej výroby (odkiaľ ju asi mala) si extrémisti ponechali.

Muzeálne kúsky

Nielen macedónska vláda, ktorú možno podozrievať z neobjektívnosti, vzhľadom na to, že je jednou z konfliktných strán, však tvrdí, že kosovskoalbánski bojovníci sa zbavia len zastaralej výzbroje. Nikto nevie, koľko "vojenského zrna" ostane rozsypaného po tajných skrýšach teroristov po skončení operácie Hlavná žatva. Walter Rodgers, spravodajca americkej televízie CNN, ktorú z klamania podozrievať nezvyknú, v prenose z Macedónska oznámil, že Aliancia na tlačovej konferencii vystavila "muzeálne kúsky, pochádzajúce možno z druhej svetovej vojny". Takéto tvrdenia hovorca NATO "rozhodne odmietol" so slovami, že "niektoré odovzdané zbrane boli nové". Inak povedané - v mori piesku sa našlo aj pár zrniek zlata. Tie však v žiadnom prípade nemôžu zaslepiť oči realistom.

Generálny tajomník NATO George Robertson bránil zmysel operácie podobne: "Vyberáme také zbrane, s ktorými sa ešte nedávno bojovalo". Nikto predsa netvrdí, že zástupcovia teroristických oddielov nosia na zhromaždiská zbraní muškety, či bambitky. Morálne zastaralé (hoci aj pred pár dňami spoľahlivo fungujúce) kalašnikovy však určite nemajú pre typ boja využívaný teroristami taký účel ako ďalekonosné pušky ostreľovačov či míny. Koľko bolo odovzdaných takýchto zbraní? Reportér českého denníka MF Dnes, ktorý bol pri takomto odovzdávaní, nevidel žiadne mínomety, ani rakety zem-vzduch či inú ťažkú výzbroj, ktorú UCK taktiež používala. Čo je to za čudnú hru?

Vyhovujúca ulsterizácia

Zaujímavé je zo strany NATO aj odmietnutie klasického trhového prístupu, ktorý je predsa v podmienkach kapitalistickej ekonomiky taký bežný. Velitelia UCK pôvodne ponúkli, že odovzdajú asi dve tisícky zbraní, no macedónska vláda oponovala, že teroristi musia mať najmenej 60 až 100 tisíc zbraní. Pri tomto "obchode" však nedošlo k žiadnej licitácii a alianční rozhodcovia určili, že počet odovzdaných zbraní má dosiahnuť 3300. Za tieto ústupky sa majú macedónske jednotky stiahnuť z oblastí, kde sa už albánski bojovníci zbavili svojich "zbrojných prebytkov" a ponechať miestnych obyvateľov svojmu osudu. Pred niekoľkými dňami sa päťdesiatka zúfalcov spomedzi nich rozhodla blokovať cestu, aby macedónski vojaci, ktorí ich mali chrániť, nemohli odísť. Aký mali dôvod k tomuto kroku?

Podľa svedectva britského denníka The Daily Telegraph Albánci dôkladne "čistia" zabrané územia. V dedine Tearce vypálili a zničili textilnú továreň, ktorá poskytovala zamestnanie miestnym Macedónčankam, vyrabovali a zničili potravinový obchod a dve kaviarne, o obytných domoch ani nehovoriac. Z približne 1200 Macedónčanov ostalo v dedine sotva pár desiatok. V dedine Lesok nariadili osobne obyvateľom každého domu, aby sa vysťahovali. Potom si od nich odniesli televízory a rôzne cennosti a niektoré domy podpálili. Táto taktika teroru je v podstate súčasťou etnických čistiek, zameraných voči slovansky hovoriacemu obyvateľstvu. NATO svojím prístupom vytvára nielen predpoklady na vytvorenie tretieho medzinárodného protektorátu v susedstve Bosny a Kosova, no zároveň konzervuje stav, ktorý bude pripomínať dlhé roky trvajúci konflikt v Severnom Írsku. Takáto ulsterizácia pomerov však určite nie je tým, čo minimálne macedónska strana, ako štátotvorný subjekt, od prítomnosti misie NATO očakávala.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984