Tradičná SNS a jej netradičné problémy

Prvý slovenský disident Jonáš Záborský, ktorého kruto bili cudzí i vlastní, v predminulom storočí napísal, že nech sa pozrieme kdekoľvek na kúsok strednej Európy medzi Tatrami a Dunajom, nájdeme tam Kocúrkovo.
Počet zobrazení: 875

Prvý slovenský disident Jonáš Záborský, ktorého kruto bili cudzí i vlastní, v predminulom storočí napísal, že nech sa pozrieme kdekoľvek na kúsok strednej Európy medzi Tatrami a Dunajom, nájdeme tam Kocúrkovo. On zároveň zdôraznil, že za komičnom tejto bájnej obce je národná tragédia. Kým u našich voličov z nejakých nepochopiteľných dôvodov (možno ich však naznačil Záborský) získali predovšetkým sympatie netypické a netradičné politické subjekty, ktoré možno identifikovať iba podľa charizmatickej postavy ich lídra, u voličov tradične bodovala Slovenská národná stana (SNS). Jej politologické začlenenie a charakteristika ideológie a programu nemôže nikomu robiť vážnejšie problémy.

Spoločný znak: rozkoly

Ak bude nejaký historik popisovať dejiny politických strán na Slovensku po roku 1989, nájde iba ich jediného spoločného menovateľa - rozkoly. Od istého politického subjektu sa odtrhla skupina, ktorá sa vyhlásila za liberálov, no o nejaký čas sa nakoniec zlúčili s klerikálmi. Zakladateľ "echt" robotníckej strany o sebe najprv tvrdil, že je trockista a dokonca v istom mieste zorganizoval svetovú trockistickú konferenciu. Hoci ho možno obviniť zo všeličoho, z boja proti globálnemu kapitalistickému vykorisťovania a z organizovania permanentnej proletárskej revolúcie iste nie. O podobnej "kocúrkovčine" by sa dalo napísať ešte viac.

Národniari, čiže nacionalisti

O SNS však nik nemohol a ani nemôže pochybovať, že všetci jej predstavitelia boli a sú národniari, cudzím slovom nacionalisti. Dlhotrvajúci spor v tejto stane sa nedá vysvetliť ideologickými rozdielmi, vychádza predovšetkým z osobných antipatií jeho protagonistov. O tom, prečo medzi terajšou predsedníčkou Annou Malíkovou a bývalým predsedom Jánom Slotom vznikla tak ostrá vzájomná nesympatia, by sme mohli vyslovovať iba dohady, no iste za tým nie je ideologický spor. Táto antipatia sa však prejavila v našom parlamente takpovediac "po kocúrkovsky". SNS mala trinásť poslancov, ôsmi sa ocitli v nevyjasnenom postavení voči svojej strane a zvyšných päť už nemôže tvoriť klub, lebo poslanecký klub musí mať prinajmenšom osem členov. Podľa niektorých názorov práve preto pôvodný poslanecký klub SNS zanikol. Vznikol tak problém, aký veľmi radi riešia právnici. Lenže z hľadiska pálčivých problémov našej krajiny ide o podobný problém, aký riešili občania staroslávneho Kocúrkova - napríklad ten, čo bude žrať obecný kocúr keď požerie všetky myši. Hlúpy Jano informoval Kocúrkovčanov, že na rad prídu oni.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984