Vytrhnuté z internetu

Tak už choroba "šialených kráv", ktorá je známa i pod anglickou skratkou BSE, zasiahla aj našu krajinu. Pokiaľ som to správne pochopil, nevyvolávajú ju baktérie či vírusy, ale akési záhadné prióny. Kto sa chce o tejto diagnóze dozvedieť viac, nech si vyťuká adresu www.chorobabse.sk.
Počet zobrazení: 1144

Tak už choroba "šialených kráv", ktorá je známa i pod anglickou skratkou BSE, zasiahla aj našu krajinu. Pokiaľ som to správne pochopil, nevyvolávajú ju baktérie či vírusy, ale akési záhadné prióny. Kto sa chce o tejto diagnóze dozvedieť viac, nech si vyťuká adresu www.chorobabse.sk. Dozvie sa tu, ako pôsobí na kravy či na iné zvieratá, alebo ako sa môže prejaviť aj u ľudí. Takže každý, kto dostal chuť na hovädzinu, tu nájde potrebné informácie o BSE. Kto ovláda hlavný jazyk internetu - angličtinu, má možnosť si ich vyhľadať na adrese www.mad-cow.org.

Jeden z potenciálnych teroristických útokov sa dá viesť bakteriologickými zbraňami. Jedinou efektívnou obranou by mohlo byť očkovanie. Ak raz dostanete chorobu, proti ktorej váš organizmus nemá protilátky, zväčša pomôže iba zázrak. Na adrese www.ockovanie.sk objavíte informácie, ktorým oblastiam našej planéty sa bez očkovania treba vyhnúť. Bez tohto zákroku možno ísť vlastne iba do západnej Európy, severnej Ameriky, Austrálie, Nového Zélandu a Japonska. Tejto problematike sa venuje i český web www.domuvezdravi.cz.

Adresa foia.fbi.gov obsahuje veľmi zaujímavé údaje. FOIA je skratka anglického výrazu Freedom of Information Act (Zákon o slobode informácií), na základe ktorého FBI, čiže americký Federálny vyšetrovací úrad, dovolil uverejniť dokumenty o osobách, ktoré, podľa tejto inštitúcie, ohrozovali bezpečnosť USA. Okrem osobností, ktoré si to nepochybne zaslúžili (ako bol povestný mafián Al Capone), tu nájdeme aj také mená ako Albert Einstein, či dokonca Winston Churchill, John Lennon, Marilyn Monroe, no takisto organizácie. Spomeňme napríklad Gay Activist Alliance - čímže už gayovia ohrozovali bezpečnosť svetovej superveľmoci? Kto by si chcel tieto dokumenty prečítať, musí vlastniť program Acrobat Reader, pretože sú uložené vo formáte *.pdf.

Ak sa nemýlim, tak 1. október bol Svetovým dňom vegetariánov. Na adrese www.zvirevtisini.cz nájdeme obrázok mäsiara so zvieracou hlavou a zvieraťa s ľudskou. Motto sajtu znie: Máme voľbu nejesť mäso, máme voľbu nechať žiť. Stránka cituje argumenty, prečo nemáme jesť mŕtvoly zvierat a prečo by sme mali byť vegetariáni. Nachádza sa tu aj informácia, že vegetariánstvo má viacero podôb. Pre silnejšie nátury je určená reportáž študentky veterinárnej medicíny z bitúnku. V angličtine nájdeme podobný sajt na adrese www.peta.org. Ide o sajt organizácie, ktorá bojuje za ľudské zaobchádzanie so zvieratmi. Ostane, neobjavila sa choroba BSE preto, lebo bylinožravcov kŕmili mäsokostnou múčkou?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984