Anketa

Koncom septembra sa v Bratislave stretli zástupcovia humanistických združení SR, Česka a Poľska, aby posúdili situáciu komunity občanov bez náboženského vyznania vo svojich krajinách. Pri tejto príležitosti sme sa ich opýtali: Ako hodnotíte antihumánny teroristický čin v New Yorku a Washingtone? Ako by naň mali zareagovať USA a svetové spoločenstvo?
Počet zobrazení: 979

Koncom septembra sa v Bratislave stretli zástupcovia humanistických združení SR, Česka a Poľska, aby posúdili situáciu komunity občanov bez náboženského vyznania vo svojich krajinách. Pri tejto príležitosti sme sa ich opýtali: Ako hodnotíte antihumánny teroristický čin v New Yorku a Washingtone? Ako by naň mali zareagovať USA a svetové spoločenstvo?

Ladislav Hubenák, predseda Spoločnosti Prometheus (SR):

Teroristický akt, ktorý nebol len útokom na krajinu, ale aj na základy demokratického vývoja vôbec, sme prijali odsudzujúco. Nejde iba o tisícky životov a napáchané škody, no máme tiež obavy, že tieto akcie môžu vyvolať neadekvátne odpovede a následne ďalšiu vlnu terorizmu nielen na území USA. S obavou sledujeme niektoré výroky vyzývajúce k tvrdým zásahom proti jednému i viacerým štátom. Treba potrestať vinníkov zodpovedných za tento čin, ale prípadný útok raketami a vojskom by postihol tisíce nevinných ľudí. Ako humanistická organizácia vyzývame k zamedzeniu šíreniu terorizmu, no nie neadekvátnou drastickou formou.

Josef Haubelt, predseda organizácie Voľná myšlienka ČR - humanistické a etické združenie občanov bez vyznania:

Som proti akémukoľvek vraždeniu, a preto si myslím, že také činy, aké sa stali v New Yorku a Washingtone, by mali vymiznúť zo správania ľudskej civilizácie. Pokiaľ budú jedni svetovládne pôsobiť a druhí sa budú právom cítiť ako utlačovaní, nebude zrejme možné tieto zverstvá vylúčiť. Treba rozhodne prijať všetky opatrenia, aby sa podobné excesy už neopakovali. No ak by došlo k vojenskému zásahu, nemal by sa jednoznačne dotknúť nevinných ľudí.

Andrzej Dominiczak, predseda Humanistického spoločenstva a spolupredseda Federácie poľských humanistických združení:

Reakcia moja aj všetkých Poliakov bola emocionálna, pretože šlo o šokujúci akt, vysielaný navyše v priamom prenose. Vraždenie v Rwande, kde zahynuli tiež tisícky ľudí, nebolo prenášané televíziou a nevyvolalo preto také reakcie. Pokiaľ ide o odpoveď, jednoznačne je potrebná solidárna medzinárodná reakcia, ktorá určite musí mať čiastočne silový charakter, no na druhej strane sa nemožno pomstiť obyvateľom Afganistanu, ktorí sú sami obeťami talibanského režimu. Bolo by skôr treba podporiť antitalibanskú opozíciu a uskutočniť rozličné účinné politické a diplomatické kroky.

Babu R. R. Gogineni, výkonný predseda Medzinárodnej humanistickej a etickej únie:

Útok treba jednoznačne odsúdiť. No najväčšou iróniou je to, že Spojené štáty, ktoré boli najvýznamnejším sponzorom terorizmu, teraz vyhlasujú, že oni sami budú proti nemu bojovať. Chcú teda zničiť to, čo sami vytvorili, snažia sa zamaskovať vlastnú vinu. Pred tým, ako začali sponzorovať terorizmus v Afganistane, v podstate žiadny náboženský terorizmus neexistoval. Nebolo by správne, keby USA teraz jednostranne napadli nejakú krajinu. Ak je to vôľa medzinárodného spoločenstva, potom by sa to malo diať prostredníctvom OSN. Najväčšia škoda v prenesenom význame nepostihla budovy WTC, no neďaleké sídlo OSN. Teror teda zasiahol nielen Spojené štáty, ale aj Spojené národy.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984