Reklama

Vytrhnuté z internetu

Je to už vyše pätnásť rokov, čo som sa dozvedel, že môj vtedajší šéf kúpil niekde v západnej cudzine svojmu synovi počítač. Ako len tú opachu veľkosti skrine dostal cez hranice, napadlo mi. Ešte som nevedel, že si kúpil, tuším, "komodorku", ktorá sa pohodlne vošla do väčšej aktovky.
Počet zobrazení: 1102

Je to už vyše pätnásť rokov, čo som sa dozvedel, že môj vtedajší šéf kúpil niekde v západnej cudzine svojmu synovi počítač. Ako len tú opachu veľkosti skrine dostal cez hranice, napadlo mi. Ešte som nevedel, že si kúpil, tuším, "komodorku", ktorá sa pohodlne vošla do väčšej aktovky. Vtedajšie mikropočítače značky Commodore mali operačnú pamäť 64 kilobajtov, čo je o 1024 menej, než majú nie veľmi dobre vybavené súčasné počítače. Komodorka však už mala diskovú mechaniku, odkiaľ sa dali načítať programy, väčšinou hry. Kto sa chce o týchto prístrojoch dozvedieť viac, nájde to na internetovskej adrese www.c64.com. O iných typoch vtedajších počítačov sa možno dočítať na adrese www.8bit-museum.de. Na stránke www.emulators.cz sú programy, ktoré umožnia modelovať činnosť týchto "deduškov" na počítačoch PC.

Americký prezident G. W. Bush vyhlásil vojnu všetkým teroristom sveta. No ako poznať, kto je vlastne terorista? Na internete môže boju proti nim pomôcť každý. Hlasovať o potenciálnych teroristoch môžete na stránke www.terroristornot.com. Mám však dojem, že táto stránka nie je napojená na FBI, CIA, či inú podobnú bohumilú inštitúciu, ale pravdepodobne ide o recesiu. Lenže v dnešných časoch si človek už nemôže byť naozaj ničím istý. Inak, na adrese topoftheworld.cityseaarch.com/3.html možno uvidieť panoramatické zábery New Yorku z dnes už neexistujúcej budovy World Trade Centra. Ešteže internet uchováva nielen pohľady na to súčasné, ale aj niečo z toho, čo tu bolo a už nie je.

Svojho času som už písal o webe na adrese www.anglictina.com, ktorý umožňuje učiť sa po anglicky (ak, pravda, češtinu nepovažujete za cudzí jazyk) prostredníctvom, e-mailov. Pomocou internetovskej stránky www.nj.cz si podobným spôsobom môžete zlepšiť svoje znalosti nemeckého jazyka. Na adrese www.teledom.sk funguje od septembra medzinárodné vzdelávacie centrum TeleDom, ktoré okrem klasických foriem ponúka vzdelávanie aj prostredníctvom e-learningu. Učebné texty sa nahrajú buď na CD, alebo ich bude možné sťahovať i z internetu.

Country music nie je vlastne nič iné ako americká ľudová hudba, na ktorú vplývali predovšetkým írske či škótske melódie. O tradíciách tohto typu hudby nájdeme podrobné informácie na adrese www.square-dance.sk/abc/hist_country.html. Jeden z nástrojov country má názov "dobro". Podobnosť so slovenským slovom nie je náhodná. Vynálezcom tohto hudobného nástroja, ktorý je akýmsi prechodným typom medzi klasickou a modernou elektronickou gitarou, je Slovák Ján Dopiera, rodák z Dolnej Krupej. Názov pochádza jednak z názvu firmy Dopiera Brothers (Bratia Dopierovci), no zrejme mal mať i slovenský význam. Podrobnosti sú na adrese www.dobrofest.sk.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama