Vytrhnuté z internetu

Už som svojho času písal o internetovskej stránke afgánskeho hnutia Taliban a uviedol som, že nie je určená Afgáncom, ale okolitému svetu. Zaujímalo ma, ako toto hnutie zareagovalo na útok, ktorý pravdepodobne zorganizoval jeho chránenec ben Ladín.
Počet zobrazení: 1016

Už som svojho času písal o internetovskej stránke afgánskeho hnutia Taliban a uviedol som, že nie je určená Afgáncom, ale okolitému svetu. Zaujímalo ma, ako toto hnutie zareagovalo na útok, ktorý pravdepodobne zorganizoval jeho chránenec ben Ladín. Zistil som, že americkí hackeri si na tejto stránke trochu "popracovali" a namiesto obligátneho obsahu sme tu mohli vidieť americký zatykač na najhľadanejšieho teroristu na svete s odmenou jedného bilióna (po našom jednej miliardy) amerických dolárov. Po niekoľkých hodinách som už talibanovskú webovskú stránku na internete nedokázal nájsť.

Okrem možno niekedy aj chvályhodnej činnosti hackerov, ktorí si chcú útokom na známe webovské stránky predovšetkým urobiť reklamu, existuje aj takpovediac internetovský terorizmus - šírenie počítačových vírusov. Jeho obeťou sa mohla stať i moja maličkosť. Nedávno som dostal podozrivý e-mail, ktorý som zmazal. O niekoľko dní mi volal priateľ, či by som mu nemohol znova poslať istý text, pretože mu vírus zničil počítač. Išlo o vírus SirCam, ktorý nielen poničí súbory vo vašom počítači, ale sám sa aj rozpošle na mailové adresy, ktoré našiel vo vašom adresári.

Internet skrýva aj inú zákernosť. Okrem vírusov, ktoré zväčša vytvárajú hackeri, existujú i malé programčeky, ktoré sa po anglicky nazývajú spy ware. Kým vírusy sa do vášho počítača dostávajú ilegálne, spy ware sa do počítača dostane inštaláciou. Ak inštalujete program, zväčša musíte odkliknúť súhlas s istými podmienkami. Medzi nimi môže byť aj tá, že nemáte nič proti tomu, aby boli cez internet monitorované niektoré veci na vašom počítači. Pomoc môže byť vlastne iba jediná. Na adrese www.lavasoftusa.com nájdete program Ad-ware, ktorý by mal nájsť a odinštalovať spy ware. Nemôžem však zaručiť, či nevyháňate, takpovediac, čerta diablom.

Na českej adrese www.vojna.cz môžete nájsť informácie o niektorých "pôvaboch" prezenčnej vojenskej služby, ktorá vraj má robiť z chlapcov chlapov: otročenie mazákom, šikan, korupcia... Jedna z možností ako sa tomu vyhnúť, je nástup na civilnú službu. Na slovenskej internetovskej stránke www.civilka.sk sú informácie o tom, čo všetko treba splniť, aby ste sa na "civilku" naozaj dostali. Sú tu aj ponuky rozličných mimovládnych organizácii, ako ju možno absolvovať v treťom sektore.

Stránka www.rescue.sk obsahuje informácie, ako poskytovať prvú pomoc pri rôznych druhoch katastrof: pri topení, autonehode, požiaroch, alebo pri zásahu bleskom. Sú tu aj informácie o systéme varovaní obyvateľstva, ktorý poznáme predovšetkým z piatkového zvuku sirén.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984