Špecializovaná databáza života

Štátna vedecká knižnica v Košiciach venuje zvýšenú pozornosť viacerým oblastiam. Jednou z nich je rómska problematika. Spracúvajú ju aj vo forme databázy pomenovanej Romano, ktorá obsahuje približne dvetisíc záznamov.
Počet zobrazení: 1062

Štátna vedecká knižnica v Košiciach venuje zvýšenú pozornosť viacerým oblastiam. Jednou z nich je rómska problematika. Spracúvajú ju aj vo forme databázy pomenovanej Romano, ktorá obsahuje približne dvetisíc záznamov.

Špecializovanú databázu spoločenského života Rómov začali budovať v roku 1994 s cieľom zmapovať ich život na Slovensku. K myšlienke vybudovať ju viedlo knižnicu najmä zvyšovanie záujmu verejnosti, celospoločenská dôležitosť rómskej problematiky a pomerne silná koncentrácia tohto etnika na východe krajiny.

Databáza obsahuje články, odborné štúdie, zborníky, knižné publikácie o Rómoch s ich personálnym triedením, personálie rómskych osobností, názvy ich periodík, zoznamy rómskych kultúrnych, osvetových, vzdelávacích, etnických, spoločenských, hospodárskych, športových i politických zoskupení a inštitúcií. Pôvodný záber sa postupne rozširuje - z východného Slovenska a Slovenskej republiky na európsky a mimoeurópsky rozmer, aby aj Slovensko spolu s ostatnými krajinami riešilo spoločné problémy tohto etnika. Z jazykového hľadiska sa spracúvajú informačné pramene nielen v slovenskom, českom a rómskom, ale i v anglickom, maďarskom, nemeckom a francúzskom jazyku. Výstupmi sú rešerše či súpisy na konkrétnu tému.

Prvým takýmto tlačeným výstupom zo spomínanej databázy Romano bola bibliografia nazvaná História a súčasnosť rómskej rodiny, ktorú Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Košiciach vydala pri príležitosti Medzinárodného roka rodiny. Druhou publikáciu je bibliografia Rómovia v literatúre (1945-1999) zachytávajúca reprezentatívnu slovenskú a českú tlačovú produkciu nielen vlastnej rómskej literatúry, ale i literatúry s rómskou tematikou, ktorá sa nachádza prevažne vo fonde ŠVK v Košiciach aj s uvedením signatúry, menej však už vo fondoch iných knižníc.

Vydavatelia sa rozhodli bibliografiu zverejniť aj preto, lebo približuje súčasný rozmach rómskej literatúry v zahraničí. Tvorí ju výber článkov, štúdií a monografií z obdobia rokov 1945 až 1999. Z hľadiska literárnych žánrov sa bibliografia člení na krásnu a odbornú literatúru, časopisecké a novinové články. Dominuje však krásna literatúra, najmä poézia. Z odborných a publicistických žánrov prevládajú literárne úvahy, polemiky, recenzie, profily a informačné správy - vždy však vo vzťahu k literatúre.

V závere bibliografie sú uvedené medailóny popredných našich, ale i zahraničných rómskych literátov a autorov, ktorí sa rómskej problematike venujú. Neodmysliteľnou súčasťou je, samozrejme, menný register a resumé v anglickom, maďarskom a rómskom jazyku, ako i zoznam spracovaných periodík, zborníkov a použitá literatúra.

Autorka (1940) pôsobila ako hlavná kronikárka mesta Košice

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984