Umelo vyrobená aféra

V posledných týždňoch mátožilo po Slovensku veľmi osobitné strašidlo. Určite páchlo po indickom korení karí a predvádzalo sa tak, že povestnú lotosovú pozíciu striedalo stojom na hlave. Toto strašidlo malo pod zámienkou relaxačného cvičenia vstúpiť do našich do- mov a zviesť deti na cestu vedúcu kamsi do pekla. Nie obyčajného, ale hinduistického.
Počet zobrazení: 1024

V posledných týždňoch mátožilo po Slovensku veľmi osobitné strašidlo. Určite páchlo po indickom korení karí a predvádzalo sa tak, že povestnú lotosovú pozíciu striedalo stojom na hlave. Toto strašidlo malo pod zámienkou relaxačného cvičenia vstúpiť do našich do- mov a zviesť deti na cestu vedúcu kamsi do pekla. Nie obyčajného, ale hinduistického.

Všetok tento poplach vyvolalo úsilie ministra školstva Milana Ftáčnika presadiť relaxačné cvičenia zvaných joga ako súčasť výuky telesnej výchovy. Sám si ho totiž overil takpovediac na vlastnej koži. Joga je u nás známa už vyše 30 rokov predovšetkým ako systém telesných cvičení, ktoré majú človeka doviesť k fyzickej, citovej a duševnej vyváženosti.

Za starého režimu...

Bývalý režim prísne kontroloval podobné aktivity, takže verejnosti boli dostupné iba také učebnice jogy, ktoré s ňou oboznamovali záujemcov výlučne ako s telesným cvičením a povoľovali sa len také združenia, kde sa cvičilo podľa týchto publikácií. Pred novembrom 1989 bol režim mimoriadne citlivý na to, čo sa v dobovom žargóne nazývalo "ideologická diverzia". Teraz má byť ideologickým diverzantom minister školstva, pravda nie protisocialistickým, ale protikresťanským. Pod zámienkou akýchsi pochybných telesných cvičení vraj chce prepašovať do nevinných detských duší ateistické idey.

Lenže informovanejší vedia, že v zahraničí sa v katolíckej cirkvi o joge vedie diskusia, má síce ostrých odporcov, ale aj prívržencov. Už asi pred štvrťstoročím napísal benediktínsky mních Jean-Marie Déchanet o joge viacero štúdií a aspoň dve učebnice Cesta ticha (La voie du silence) a Kresťanská joga v desiatich lekciách (Le Yoga chrétien en dix leç ons), schválené jeho cirkevnými vrchnosťami. Dokument II. vatikánskeho koncilu Nostra aetate o hinduizme hovorí: "Prívrženci hinduizmu skúmajú tajomstvo Božie a vyjadrujú ho nevyčerpateľnou plodnosťou bájí a prenikavými filozofickými úsiliami. Hľadajú oslobodenie od úzkosti našej existencie asketickým spôsobom života alebo hlbokým rozjímaním, alebo sa utiekajú k Bohu s láskou a dôverou."

Náboženská a mravná výchova

Okrem sporu o jogu, kde sa spojili katolícki a evanjelickí biskupi, sa vedie ďalší spor o vzťahu etickej a náboženskej výchovy. Dosiaľ bola možná medzi nimi voľba, odteraz by mala byť etická výchova povinná a náboženská výberová. Keď boli moji synovia na gymnáziu, sami si zvolili radšej náboženskú výchovu a argumentovali, že náboženská výchova má vyššiu úroveň. Katechéti sú na výuku náboženstva zväčša pripravení lepšie ako väčšina učiteľov etickej výchovy. Tento predmet nemožno učiť ako matematiku alebo dejepis, kladie oveľa vyššie nároky na učiteľa. Počul som však, že v Holandsku a Fínsku sa výuka náboženstva robí iným spôsobom. Tam sa študentom poskytuje fundovaná informácia o všetkých legálnych náboženstvách v krajine. Vráťme sa však k pastierskemu listu o joge. Nebolo by možno až také zlé, že ho písali tí, čo majú o joge povrchné predstavy. Horšie sú tam iné aspekty. O náboženstvách v Indii sa tam hovorí tak, akoby sa nikdy nebol konal II. vatikánsky koncil, ktorý uznal pozitívne hodnoty všetkých svetových náboženstiev. Druhý aspekt nebije tak do očí, ale dá sa z textu vyvodiť. Celá záležitosť má politický aspekt, pre jogu existujú hrozby vystúpiť z vládnej koalície. Každému je jasné, že by to nebolo kvôli "protikresťanskej ideologickej diverzii", ale preto, že sa jednoducho zvolebnieva. Treba vari pripomínať, že spájanie náboženstva a politiky nenesie dobré ovocie?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984