Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Grécko-ruská vojna

Čudná vojna prebieha v Budapešti. Uniformy vojska oboch strán sú rovnaké: čierne sutany s valcovitou pokrývkou hlavy, veľké kríže na prsiach. Ide o súboj gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi o známy budapeštiansky kostol priamo v centre, na Petöfiho námestí hneď pri Alžbetinom moste.
Počet zobrazení: 560

Čudná vojna prebieha v Budapešti. Uniformy vojska oboch strán sú rovnaké: čierne sutany s valcovitou pokrývkou hlavy, veľké kríže na prsiach. Ide o súboj gréckokatolíckej a pravoslávnej cirkvi o známy budapeštiansky kostol priamo v centre, na Petöfiho námestí hneď pri Alžbetinom moste. Kostol Skonu Najsvätejšej Bohorodičky postavili v 18. storočí peštianski grécki obchodníci. Liturgickým jazykom až do roku 1945 tu bola gréčtina, avšak potom sa svätostánok dostal pod správu moskovského patriarchátu, v ktorej je dodnes. Takže kostol je dnes pravoslávny. Moskovský patriarchát si chráni kostol s nevšednou bojovnosťou. Metropolita Pavel, regionálny zástupca moskovského patriarchu Alexija II. vyhlásil pre v Maďarsku vychádzajúce ruské noviny Interpressfakt: "Členovia našej cirkvi si radšej zvolia smrť martýrov, aby svojimi kosťami zabránili prechodu chrámu do gréckych rúk". Tvrdé slová. Konštantinopolský patriarcha Bartolomeos I. a metropolita Michail Stajakos vyvíjajú veľké úsilie o znovuzískanie chrámu. Podľa metropolitu Pavla grécki cirkevní hodnostári vyvíjajú nesmierny tlak na grécku vládu, aby prinútila Budapešť vrátiť im chrám, v opačnom prípade vládu vyzývajú, aby zabránila vstup Maďarska do Európskej únie. To už je ťažké delostrelectvo.

Námestník štátneho tajomníka maďarského ministerstva kultúry Maďarska Zsolt Semjén pre denník Népszabadság vyhlásil, že maďarský štát nevlastní tento kostol a ten teda nespadá do pôsobnosti reštitučného zákona. Chrám vlastní Maďarská ortodoxná cirkev, patriaca pod moskovský patriarchát. Štát v právnom zmysle nemôže zasahovať do tejto záležitosti. V záujme dobrých vzťahov, ktoré s oboma hašteriacimi sa cirkvami štát má, ministerstvo navrhlo, že prispeje značnou čiastkou na výstavbu nového pravoslávneho kostola a grécky kostol by sa potom mohol dostať späť k pôvodnému majiteľovi. Ak sa konštantinopolský a moskovský patriarchát ani tak nedokážu dohodnúť, odstúpi štát od tejto záležitosti a "odloží svoj modrý baret mierotvorcu". Hrozivé pre maďarskú politiku je, že záležitosťou sa už zaoberal aj grécky parlament a podľa Népszabadságu grécky veľvyslanec v Budapešti udržiava túto tému na programe dňa. Grécko-ruská vojna v Budapešti je zatiaľ nerozhodná.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama