Dočasné prímerie

Zdá sa, že najnovšia búrka v pestrom vládnom zoskupení prehrmela, hoci sa v najbližších dňoch nepochybne ešte zablýska. Keby sme boli optimisti, hádam by sme aj uverili, že na lepšie časy.
Počet zobrazení: 921

Zdá sa, že najnovšia búrka v pestrom vládnom zoskupení prehrmela, hoci sa v najbližších dňoch nepochybne ešte zablýska. Keby sme boli optimisti, hádam by sme aj uverili, že na lepšie časy.

Na Deň učiteľov po Koaličnej rade (KR) väčšina novinárov silou-mocou hľadala porazeného a víťazov. Otáľanie premiéra Mikuláša Dzurindu s odpoveďou na nástojčivú otázku, kto v spore ustúpil, však malo svoju logiku. Napriek tomu, že mnohí písali, že sa nenaplnili hlasy z SDĽ, aby sa otvorila koaličná dohoda a zrekonštruovala vláda, tento politický zápas sa zatiaľ skončil s vyrovnaným skóre.

Predložené požiadavky SDĽ Nechajme bokom neuvážené, skôr emotívne výroky podaktorých ľavicových demokratov o nárokoch na kreslo ministerského predsedu (Ján Richter), o odchode z koalície (Ľubomír Fogaš, Peter Magvaši), aj bojovo naladené vyhlásenie Republikového výboru SDĽ. Jej predstavenstvo 27. marca určilo konkrétne požiadavky, ktoré na druhý deň predložili:
- vyjasnenie vnútorných vzťahov v SDK a jej vzťahov k ostatným koaličným partnerom, 
- prijatie rokovacieho poriadku KR a konkrétnych opatrení na dodržiavaní koaličnej dohody,

- vykonanie personálneho auditu vo všetkých štátom kontrolovaných prirodzených monopoloch,
- odvolanie štátneho tajomníka a vedúceho úradu na ministerstve hospodárstva.

Predseda klubu poslancov za SDK Roman Kováč pred týždňom v súvislosti s osemstranovou analýzou nenáležitého fungovania KR, ktorú vypracovala SDĽ, konštatoval, že všetky ostatné požiadavky až na jednu považuje za rozumné, aj keď "väčšinu z tohto materiálu odmietame a nesúhlasíme s ním". Zrejme mal na mysli tvrdenie, že SDK de facto neexistuje. A to vyvoláva najväčšie problémy. Napriek tomu po "miestami vzrušenej, ale vecnej debate" koaliční partneri zobrali na vedomie návrh štatútu KR z dielne SDĽ s tým, že ho budú pripomienkovať.

Slovenský dvojaký meter Členovia vlády pripravia správy o stave prirodzených monopolov a finančných inštitúcií, vrátane personálnych hodnotení. A ak sa príslušný minister rozhodne pre zmenu vo vrcholových manažmentoch, nová nominácia sa urobí výberovým konaním. Pokiaľ ide o zlepšenie plnenia koaličnej zmluvy, KR bude rokovať raz za dva týždne, súčasťou každej schôdze NR SR budú zasadania poslaneckých klubov po schválení jej programu a pravidelné konzultácie ich predsedov, aby sa skoordinovalo hlasovanie v snemovni.

Zaujímavá situácia nastala, keď predseda SDĽ Jozef Migaš musel tvrdo presadzovať vypustenie 3. bodu zo 6. článku koaličnej zmluvy. V ňom sa uvádza, že sa pri obsadzovaní nielen ústavných, ale aj ostatných, teda i hospodárskych postov "spravidla použije vzájomný pomer koaličných partnerov, ktorý vyplýva z volieb do NR SR". Znamenalo by to definitívny stop straníckym nomenklatúram vo vedení strategických podnikov podľa vzoru nedobrovoľného odchodu Štefana Košovana zo Slovenských elektrární (SE) a vypísanie konkurzov, ako to v posledných týždňoch propagovali najmä predstavitelia SOP, SDK a jej materských strán. Tí sa zrazu začali ošívať: Prinesie to stabilitu, keď všade spustíme kontrolné mechanizmy a celoplošné odvolávanie? Ako prvého by sa to asi týkalo generálneho riaditeľa Slovenských telekomunikácií Emila Hubikána (SOP), ktorého hlavu žiadalo v súvislosti s neprehľadnými tendrami pred necelým rokom KDH a DS. Avšak ukazuje sa, že metóda dvojakého metra zapustila vo vládnych kruhoch na Slovensku hlboké korene.

Ako proti klientelizmu? Pokiaľ ide o zmeny funkcionárov, svoje pripomienky má SDĽ predložiť ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Harachovi. Podľa jeho vyjadrení by sa zrejme ochotne zbavil Drahomíra Miháleka - "Černákovej pomsty" na stoličke vedúceho úradu. Štátny tajomník Ján Sabol (SOP), ktorého denník Sme spolu s Hubinákom zaraďuje do vplyvnej skupiny podnikateľov G7, by sa mal podľa Migaša zodpovedať o.i. za účasť v 35 akciových spoločnostiach, neplatenie daní a politický lobizmus. V pomaly zlopovestnej gé sedmičke by sa mali údajne nachádzať aj ďalší finanční spriaznenci SOP, vrátane bývalého generálneho riaditeľa Markízy Pavla Ruska a štátneho tajomníka ministerstva dopravy Ľudovíta Macháčka, ktorý začiatkom apríla nastúpil za vedúceho kancelárie prezidenta SR.

Zrejme i preto sa predseda SOP Pavol Hamžík dostal v relácii STV O päť minút dvanásť nutkanie, aby sa verejne od vplyvu nátlakových skupín podnikateľov na svoju stranu dištancoval. Tí však dávajú o sebe počuť práve teraz asi preto, že im dochádza trpezlivosť. Nespokojný "utajený svedok" z G7 vo výpovedi pre Sme podčiarkol: "Pred novými parlamentnými voľbami pravdepodobne dôjde k určitému preskupeniu podnikateľskej podpory politických subjektov vrátane nových strán. Podnikatelia budú podporovať predovšetkým tie strany, ktoré budú vyjadrovať ich názory." Týmito slovami dáva určitý zmysel plánom, ktorými sa už niekoľko mesiacov netají veľkopodnikateľ Jozef Majský. Chce vytvoriť zo zvyšku SOP, SDSS a SZS, ktoré nepozývajú do rodiacej sa SDKÚ, časti rebelov z HZDS a po októbrovom zjazde i z SDĽ nový politický subjekt, ktorý by sa o dva roky uchádzal o dôveru voličov.

Migaš zjednotiteľ Pravdepodobný výsledok zažehnanej vládnej krízy, či presnejšie krízy vzťahov vo vládnej koalícii, ktorej katalyzátorom bola neúspešná šachová partia SDĽ v SE, paradoxne posilňuje SDK. Jej materské strany si pred niekoľkými týždňami nevedeli prísť ani na meno, ale stačilo spochybniť legitímnosť SDK a už sa zomkli ako roztatárené kurčatá pod kvočkou. Podľa dohody Predsedníctvo SDK, do ktorého KDH už dlhšie nikoho nedelegovalo a podľa toho vyzerala i vzájomná informovanosť v koalícii, v podstate stratilo svoje kompetencie. Dve-tri hodiny pred každým zasadaním KR bude rokovať Rada predsedov SDK, DU, DS, SDSS, SZS a KDH. Šéf SDK bude súčasne aj najvyšším predstaviteľom SDKÚ, takže vlastne pôjde o "radu starších" šesťkoalície. Napriek tomu, že ju dzurindovci naďalej tvrdošijne odmietajú. Hoci tvrdia, že SDKÚ vstúpi na politické kolbište až pred parlamentnými voľbami, už od 3. apríla 2000 sa do nej môže prihlásiť ktokoľvek, kto súhlasí s jej programovými zásadami.

Keď sa Migaš na KR Jána Čarnogurského priamo spýtal, či môže garantovať, že považujú Dzurindu nielen za reprezentanta SDK, ale aj jej materských strán a či všetkých 42 poslancov stojí jednoznačne za súčasným premiérom, šéf KDH mu odvetil kladne. Nechajme sa prekvapiť, ako dlho vydrží táto jednota. No minimálne na základe toho, čo sa v týchto dňoch deje so značkou a majetkovou podstatou DU, je jej budúcnosť prinajmenšom neistá. Navyše, keď sa KDH a DS nezriekli formálneho pretvorenia SDK na šesťkoalíciu. V každom prípade fakt, že až pod tlakom ľavicového partnera boli nútené centristické a pravicové strany nájsť modus vivendi svojho rozhodovacieho mechanizmu, ponúka sa im myšlienka, že by Migaša mohli označovať za svojho zjednotiteľa. Bodaj by ho za takého považovali medzi svojimi radmi i ľavicoví demokrati. Do 6. zjazdu SDĽ v Košiciach ostáva pol roka, no už teraz sa v nej iskrí. A keby sa kryštalizovali len názory.

Ruky si mädlí ktosi iný V SDĽ a v celej vládnej koalícii by mali prestať špekulovať o tom, kto komu uchmatne funkciu a voličskú základňu. Výsledky opakovaných výskumov verejnej mienky naznačujú, že ich hlasy pri doterajších metódach vládnutia zbiera ktosi celkom iný. Nech sa hádajú, ale nie o stoličky a vplyvy záujmových skupín, ale povedzme o tom, ako oživiť výrobu, ako vytvoriť čo najviac nových pracovných miest. Dnes už nielen odborníci z opozície varujú, že ak sa nepríjmu radikálne opatrenia, do konca roka tu máme 600-tisíc nezamestnaných. Pritom Dzurindova vláda za posledné tri mesiace nepredložila parlamentu jediný materiál na riešenie tejto mizérie.

Darmo sa budeme v Európe vychvaľovať, že sa u nás už dodržiavajú ľudské práva, že neunášajú prezidentom synov a že máme hoci aj 24 krajských samospráv, keď štvrtine práceschopného obyvateľstva nebudeme môcť ponúknuť robotu. "Na čo by sa k nám mal pričleniť takýto štátu?" spýtajú sa v Bruseli. "Na čo nám je takáto vláda?" položia si otázku nielen v Hornej Marikovej, ale už i v Bratislave.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984