anketa

Odkedy vláda rozhodla o spôsobe vyplácania dlhopisov z Druhej vlny kupónovej privatizácie, rozbehol sa „obchod“ s dlhopismi v neobvyklej miere. S inzerátmi typu „Kúpime dlhopisy“ sa človek stretáva nielen v novinách, ale aj na ulici. Čo si o tom myslíte a ako by sa tomu dalo zabrániť?
Počet zobrazení: 930

Odkedy vláda rozhodla o spôsobe vyplácania dlhopisov z Druhej vlny kupónovej privatizácie, rozbehol sa „obchod“ s dlhopismi v neobvyklej miere. S inzerátmi typu „Kúpime dlhopisy“ sa človek stretáva nielen v novinách, ale aj na ulici. Čo si o tom myslíte a ako by sa tomu dalo zabrániť?

Jaroslav Volf, predseda výboru NR SR pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie: Samozrejme, je to zákonný spôsob, pretože zákon umožnil, aby liberalizoval trh aj s dlhopismi fondu a je to teda otázka ponuky a dopytu. V tejto veľmi ťažkej situácii pre väčšinu občanov je aj tá koruna, ktorú dostanú za dlhopis a ktorá zďaleka nie je jeho hodnotou, dobrá. Systém preplácania a zhodnotenia dlhopisov mal byť na stole už dávno, malo sa dávno umožniť umorovanie dlhpisov, napríklad na dôchodkové pripoistenie alebo na platby daní či na stavebné sporenie. Bol čas na to, aby sa tieto úpravy zákonov urobili v minulom roku. Je veľká škoda, že sa neumožnilo vymeniť dlhopisy aj za akcie strategických podnikov, ktoré sú ziskové a ľuďom by prinášali pravidelné dividendy, v prípade predaja aj veľmi zaujímavú sumu peňazí. Určite väčšiu, ako im dnes ponúkajú rôzni prekupníci. Môžem len odporúčať ľuďom, aby dlhopisy nepredávali (hoci sa to ťažko odporúča v tak zlej sociálnej situácii), aby chvíľu počkali. Domnievam sa, že dopyt po dlhopisoch a aj ich hodnota bude čoraz viac stúpať s blížiacim sa termínom splatnosti.

Peter Pánik, analityk trhu, RM-systém: Nevidím dôvod, prečo by sa ľudia mali obracať na rôznych obchodníkov, dlhopis môžu predávať priamo RM-systému. Plynú z toho iba určité poplatky, o ktoré potom občania dostanú menej. Zamedziť týmto subjektom v obchodovaní mi v tejto chvíli pripadá dosť ťažké, lebo to nie je nelegálne, vytknúť by sa mohol len nejaký daňový únik. Pred Miletičovou ulicou finančná polícia momentálne skúma takzvaných obchodníkov, ktorí sa tam pokúšajú od ľudí vymámiť dlhopis. Výhodou predaja cez RM-systém môže byť iba to, že máme dosť veľký nával na obchodné miesta, ale snažíme sa riešiť aj tento problém prostredníctvom Podniku výpočtovej techniky, pretože ten prevádzkuje obchodné miesta.

Vladimír Drozda (štátny tajomník ministerstva privatizácie): Nakladanie s dlhopismi prebieha normálnym spôsobom v stredisku cenných papierov, kde sa ich cena vygenerovala na momentálne aktuálnu hodnotu. Kúpa aj predaj je záležitosťou dvoch strán - niekto musí predať a niekto musí kúpiť, a tak vznikne cena. Dlhopisy predávajú len tí občania, ktorí ich chcú predať. Slovenský problém je, že občania nemajú celkom dobré informácie, ako to najlepšie zrealizovať. Využívajú preto dostupnosť rôznych „sprostredkovateľov“, ktorí im samozrejme dajú menej, ako keby to zrealizovali na oficiálnom finančnom trhu. Jediné a hlavné, čo treba urobiť, je informovať občanov, kde môžu ponúknuť svoje dlhopisy a kde za ne dostanú najviac.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984