Investujme do spoločnosti

Na otázku smerovania ľavice na Slovensku hľadajú odpoveď nielen politici, filozofi, politológovia, ale aj radoví občania. Mnohí z nich už upadli do letargie a nostalgicky spomínajú na časy spred roka 1989. Iní, a som rád, že sú stále vo väčšine, sa pokúšajú vytvoriť nové možnosti, nové cesty, ako v praktickej politike realizovať moderné ľavicové, socialistické myšlienky.
Počet zobrazení: 1048

Na otázku smerovania ľavice na Slovensku hľadajú odpoveď nielen politici, filozofi, politológovia, ale aj radoví občania. Mnohí z nich už upadli do letargie a nostalgicky spomínajú na časy spred roka 1989. Iní, a som rád, že sú stále vo väčšine, sa pokúšajú vytvoriť nové možnosti, nové cesty, ako v praktickej politike realizovať moderné ľavicové, socialistické myšlienky.

V roku 1989 sa zrútil systém, ktorý síce priniesol pre občanov väčšie sociálne istoty, ale bol systémom, v ktorom sa všetka moc sústreďovala v rukách málopočetnej skupiny, v rukách komunistickej verchušky. Aj z pohľadu marxistickej filozofie tu teda nemohlo ísť o spoločnosť demokratickú a spravodlivú, pretože stavala niekoľkých nad mnohých. Tým sa v konečnom dôsledku potierali aj základné socialistické ideály, akými sú sloboda, rovnosť a solidarita. Myšlienka, že úzka "elita" má právo rozhodovať a konať v mene ľudí bez toho, čo si ľudia o tom myslia, viedla a bude vždy viesť ku skaze. Táto skutočnosť je pre mňa osobne aj rozhodujúcim odrazovým mostíkom pre hľadanie nových ciest uplatnenia sa modernej ľavice na Slovensku.

Politika nie je vec kúziel Strana demokratickej ľavice v žiadnom prípade nesmie ľpieť na minulosti, spomínať na staré časy. Všetci spoločne musíme jasne hľadieť do budúcnosti, musíme ponúkať občanom riešenia, ktoré budú spoločnosť viesť k modernizácii a pokroku. Nesmieme dopustiť, aby naša ľavicová politika bola postavená len na snoch a ideáloch. História totiž už viackrát ukázala, že nádherné sny, ktoré nie sú prepojené s reálnou analýzou spoločnosti, sa môžu veľmi rýchlo zmeniť na nočnú moru, môžu viesť k destabilizácii spoločnosti. Pekné ambície, ktoré si na svoju realizáciu vyžadujú úplne odlišný typ reality, než v akej sa nachádza spoločnosť, nemajú veľkú cenu. Ak by sa niekto usiloval uskutočňovať takéto predstavy v praxi, hrozilo by, že namiesto riešenia budeme v skutočnosti iba vytvárať nové problémy. V tomto zmysle by mala praktická politika SDĽ vychádzať z existujúcich skutočností a mala by hľadať možnosti ich riešenia. Ak chceme, aby bola naša politika úspešná a moderná, musí bezpodmienečne vychádzať z poznania spoločnosti, z reality dneška. Protestovať proti škrtom vo verejných výdavkoch, bojovať proti sociálnej reforme, či žiadať vyrovnaný rozpočet bez toho, aby neboli predložené alternatívy, je nezodpovedné. Hazarduje sa tak nielen s ľavicovými ideálmi, ale aj s celou spoločnosťou. Nemôžeme dnes robiť reformy s peniazmi, ktoré tu budú o dvadsať, či tridsať rokov. Nemôžeme ignorovať obmedzenia, ktoré nám do cesty kladú vonkajšie faktory. Politika je vecou vôle k zmenám, vôle k realizácii snov a ideálov, nie je však vecou kúziel. Nie je to ani zrada našich ideálov. V dlhodobej perspektíve môžeme tieto podmienky zmeniť, v tom prípade však musíme brať do úvahy čas a neraz aj veľkú dávku odvahy.

Regionálna politika - nový rozmer Už len necelých desať mesiacov nás delí od vstupu do nového storočia, tisícročia. Vstupujeme do obdobia, ktorému sa zvykne hovoriť aj obdobie informačného veku či informačnej spoločnosti. Tak, ako sa posunula spoločnosť dopredu vynájdením parného stroja, tak sa dnes míľovými krokmi posúva vývoj v súčasnej spoločnosti dopredu zásluhou výpočtovej techniky. Nesmieme však zabúdať aj na skutočnosť, že nová informačná spoločnosť prináša so sebou trh so silnými prvkami vykorisťovania a nerovnosti. Tí, čo dnes majú prácu, sú nútení pracovať vo veľkom pracovnom tempe, v neúmernom fyzickom, ale aj psychickom nasadení. Zároveň na druhej strane stojí obrovská skupina nezamestnaných, ktorí strácajú nádej, nenachádzajú svoje uplatnenie v spoločnosti. Na Slovensku dnes žije takmer jedna pätina dospelej populácie, ktorá je vyradená z verejného - pracovného života. Preto hlavnou témou našej praktickej politiky musí byť otázka zamestnanosti, otázka vytvárania nových pracovných miest. SDĽ musí stáť na strane pracujúcich, SDĽ musí aj dnes v oveľa väčšej miere presadzovať myšlienky rovnosti a spravodlivosti. Jednou z ciest, ako nastoliť rovnosť, je napríklad aj podpora podnikania v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti, rozširovanie počtu nových pracovných miest v regiónoch s veľkými sociálnymi rozdielmi. Regionálna politika je totiž doménou ľavicových strán všade vo svete. Ľavicová politika bude viac účinná, bude mať väčšiu podporu medzi občanmi, ak do demokratického dialógu zapojíme čoraz viac ľudí a posilníme pozície našich členov v regionálnych komunitách.

Investujme do vzdelania S nezamestnanosťou sa nemôžeme vyrovnať len prostredníctvom vytvárania pracovných miest pre nízko kvalifikovaných ľudí. Rast spoločnosti ide v dnešnej dobe ruka v ruke aj s rastom vysokokvalifikovaných, vzdelaných jedincov. Ak chceme dať ľuďom šancu na dôstojný život, musíme v prvom rade zabezpečiť možnosti kvalitného vzdelávania nielen pre mladú generáciu, ale aj pre dospelých. Myšlienka celoživotného vzdelávania si vyžaduje zásadnú zmenu v spôsobe podpory a investovania do vzdelania, čo je v súčasnosti najlepšia celospoločenská investícia. Uvedomujem si, že najvýznamnejším výrobným faktorom nasledujúcich rokov budú vedomosti, a preto som rád, že práve ľudia z našej strany prišli s myšlienkou realizácie projektu Infovek (napájanie základných a stredných škôl na internet, vyučovanie prostredníctvom výpočtovej techniky). V tomto roku sa táto spočiatku utopická myšlienka stáva čoraz reálnejšou a otvára nové možnosti uplatnenia mladej generácie nielen na slovenskom trhu práce, ale aj na trhu Európskej únie.

Nová nádej V značnej časti slovenskej spoločnosti ešte stále pretrvávajú pesimistické pohľady na mnohé oblasti života, na perspektívy Slovenska. Tento pesimizmus pramení aj z problémov, ktoré nastolili veľké celospoločenské zmeny v roku 1989. Medzi ľuďmi prevláda názor, že riešenie ich každodenných problémov je v nedohľadne, ľudia majú pocit, že sa niečo stratilo, a to bez toho, aby videli novú perspektívu, novú nádej do budúcnosti. SDĽ preto stojí pred historickou úlohou: poskytnúť našej spoločnosti novú víziu a predstavu o lepšej budúcnosti. Aby sme mohli nastúpiť na túto cestu, strana sa musí vo väčšej miere otvoriť spoločnosti, musí vytvoriť priestor pre nových politikov. Spoločnosť je subjektom, ktorý sa ustavične rozvíja a mení, kde neustále pôsobí mnoho rozdielnych síl. Nepretržite v nej vznikajú nové problémy a vyrastajú nové generácie s novými požiadavkami a novými skúsenosťami. Diskusia o tom, ako by mala vyzerať naša strana, ako by mala vyzerať moderná ľavicová politika preto musí zachytávať predstavy o fungovaní modernej spoločnosti. A tu musí začať zohrávať významnejšiu úlohu aj mladá generácia.

Autor (1972) je podpredseda SDĽ

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984