Pinochet pred súd nepôjde

Celá kauza s generálom Augustom Pinochetom sa podľa všetkého asi skončila. Lekárski experti zistili, že bývalý čilský diktátor trpí stareckou demenciou a stratou pamäti, a preto nemôže absolvovať súdny proces. Posudky expertov a výrok odvolacieho súdu bude ťažké spochybniť, dotyčný má 85 rokov a v oblasti duševných chorôb sa dá najľahšie simulovať.
Počet zobrazení: 971

Celá kauza s generálom Augustom Pinochetom sa podľa všetkého asi skončila. Lekárski experti zistili, že bývalý čilský diktátor trpí stareckou demenciou a stratou pamäti, a preto nemôže absolvovať súdny proces. Posudky expertov a výrok odvolacieho súdu bude ťažké spochybniť, dotyčný má 85 rokov a v oblasti duševných chorôb sa dá najľahšie simulovať. Na procese v Norimbergu ani tí najlepší súdni znalci z USA, Veľkej Británie, Francúzska a ZSSR nedokázali usvedčiť vojnového zločinca Hessa, že stratu pamäti iba predstiera.

V Chile mohlo lekárov presvedčiť aj čosi iné. Podľa Mireyi Garciovej, podpredsedníčky združenia Rodiny zadržiavaných a zmiznutých, "zasa raz politický tlak armády dosiahol svoje". Podľa štátnej žalobkyne Carmen Hertzovej, ktorej muža zabila tzv. karavána smrti, špeciálny oddiel armády, ktorý mučil a vraždil Pinochetových odporcov, "ak je Pinochet blázon, mali by ho previezť do psychiatrickej liečebne ako iných psychicky postihnutých".

Treba pripomenúť, že Pinocheta nezatkli v jeho rodnej krajine, ale v roku 1998 vo Veľkej Británii na podnet Španielska, kvôli zločinom, ktoré počas jeho diktatúry spáchali na španielskych občanoch. Po dlhých ťahaniciach Pinocheta nakoniec vrátili do Chile. Tam existujú vplyvné politické sily, ktoré napriek všetkým dôkazom o zločinoch proti ľudskosti, spáchaných za Pinocheta, si žiaden proces proti bývalému generálovi neželajú. Hoci je v súčasnosti v krajine demokratický režim, v armáde je ešte priveľa dôstojníkov, ktorým by sa viac páčila "vláda silnej ruky".

Nejde tu však iba o to. Proces s Pinochetom by zároveň ukázal, že generál bol na čele sprisahania, ktoré v roku 1973 nielenže zvrhlo demokratickú vládu Salvadora Allendeho, ale na dlhé obdobie (až do roku 1990) zbavilo krajinu demokratického režimu. Ukázalo by sa, že samotná štruktúra armády (a platí to nielen pre Chile, ale prakticky pre všetky latinskoamerické krajiny) je zameraná nie na ochranu krajiny pred vonkajším nepriateľom, ale skôr do jej vnútra, a to, čo sa stalo v roku 1973, sa môže kedykoľvek zopakovať. Pripustila by dôstojnícka kasta, v ktorej rukách sa nachádza čílska armáda, jej demokratizáciu? Mimochodom, vzorom pre organizáciu armády v Chile bola nemecká armáda z 19. storočia, pre čilských dôstojníkov sú pruskí junkeri možno až dodnes vzorom a znakom čílskej armády je ešte stále nemecký železný kríž.

Je evidentné, že pri procese s Pinochetom by vyšla najavo účasť "istej mocnosti" na zvrhnutí Allendeho vlády. Ostatne, ešte pred vojenským prevratom boli zverejnené dokumenty o americkom zasahovaní. Podľa všetkého teda Pinochet nemôže ísť vlastne pred súd kvôli strate pamäti, ale preto, že si môže z minulosti, ako to u starších ľudí už býva, spomenúť na také detaily, ktorých uverejnenie by jednoducho všelikomu nebolo vhod.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984