O dvoch prejavoch

Iste si ešte pamätáte na novoročné prezidentské prejavy za minulého režimu. Husákove frázy podané jedinečnou „čechoslovenčinou“, kvety a zlaté hodiny spolu vytvárali nezameniteľný kolorit. Za uplynulé desaťročie sa veľa zmenilo a na prezidentskom poste sa vystriedali traja štátnici.
Počet zobrazení: 964

Iste si ešte pamätáte na novoročné prezidentské prejavy za minulého režimu. Husákove frázy podané jedinečnou „čechoslovenčinou“, kvety a zlaté hodiny spolu vytvárali nezameniteľný kolorit. Za uplynulé desaťročie sa veľa zmenilo a na prezidentskom poste sa vystriedali traja štátnici. Prezident Rudolf Schuster vo svojom novoročnom prejave neprekročil svoj tieň predchádzajúcich vystúpení a opäť proklamoval svoju myšlienku zmierenia. Od politika jeho rangu by sme očakávali viac, ale ako hovorí klasik „na Slovensku je to tak“.

O to viac príjemne prekvapil svojim prejavom český prezident Václav Havel. Celkovo vyzneli jeho slová ako vyjadrenie ľavicového intelektuála znepokojeného nielen stavom českej spoločnosti, ale aj globalizujúceho sa sveta. Súčasná podoba svetovej trhovej ekonomiky a jej inštitúcií pritom podľa Havlových slov uľahčuje rôzne typy hospodárskej nespravodlivosti, krátkozrakého egoizmu a parazitizmu. „Bohaté štáty s rozvinutou ekonomikou sa usilujú o maximálnu otvorenosť trhov chudobných krajín pre seba, ale sami svoje trhy uzatvárajú. Svetové hospodárstvo závratne prekvitá a pritom v 80 krajinách sveta majú občania dnes podstatne nižší priemerný príjem, ako mali pred 10 rokmi,“ Nie, to nie sú slová demonštranta z amerického Seattlu búracajúcemu proti globalizácii, ale slová českého prezidenta, za ktoré sa na neho zniesla spŕška kritiky z radov českých novinárov. Tí sú zaskočení podobnými Havlovými výrokmi už niekoľko posledných rokov. Akoby nepostrehli, že s meniacim sa svetom sa menia aj názory

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984