Reklama

Džihád za vzdelávanie

Článok Nejde o konflikt civilizácie (SLOVO č. 39/2001) Michala Poláka, študenta ekonomickej školy v Londýne, mi poriadne zdvihol tlak. Autor o. i. píše: "Západný svet sa vaľká v luxuse, ktorý by sa bez lacných surovín tretieho sveta neobišiel." Myslí si, že by Teherán platil viac?
Počet zobrazení: 863

Článok Nejde o konflikt civilizácie (SLOVO č. 39/2001) Michala Poláka, študenta ekonomickej školy v Londýne, mi poriadne zdvihol tlak. Autor o. i. píše: "Západný svet sa vaľká v luxuse, ktorý by sa bez lacných surovín tretieho sveta neobišiel." Myslí si, že by Teherán platil viac? Ďalej: "Skok z obrovskej výšky pre nich (ľudí v mrakodrapoch) predstavoval väčšiu nádej ako ohnivé peklo za ich chrbtom". Akej nádeji dávali prednosť? Instantnej smrti pred tým ako zhorieť na oškvarok. Prekvapujúce nebolo zrútenie mrakodrapov, ale nepredvídané bolo, že človek mohol niečo také vymyslieť a urobiť. Porovnávať túto hrôzu s 200 000 irackými mŕtvymi je nezodpovedné. Počet obetí vojny v Perzskom zálive je nepravdivý, iba ak autor započítal padlých z vojny Iraku s Iránom. Viete, koľko vlastných ľudí dal počas svojho režimu zlikvidovať diktátor Saddám Husajn? Už len v kurdských dedinách, kde použil biologickú zbraň na nevinné detí, ženy a starcov.

Polák uvádza: "Američania zakúsili to, čo ich vojenská sila desaťročia nadeľuje státisícom iných... Niet divu. Na svete neexistuje Palestínčan, ktorý počas päťdesiatročných konfliktov s Izraelom neprišiel o blízkeho rodinného príslušníka." Tento konflikt je oveľa starší. Vo vojnách nezomierali Palestínčania, ale Egypťania, Jordánčania a vojaci zo Sýrie. Všetky tieto vojny začali susedné arabské štáty, a nie Židia. Pravdivý odhad mŕtvych Palestínčanov v dôsledku dvoch intifád je okolo tisíc osôb. Je to práve Izrael, kde skoro každá rodina stratila syna, otca, alebo brata. Bieda a utrpenie Palestínčanov spočíva v koreňoch nevzdelanosti, početných rodín a nedostatku úcty k životu. Inak by duchovní predstavitelia, učitelia, rodičia a bratia nedovolili účasť malých chlapcov v intifáde. Ale prečo nie? Veď za ich smrť dostane rodina podporu financovanú teroristickým hnutím. Skutočnosť, že atentátnik zahynie pri misii, anuluje to, čoho sa dopustil napríklad v Libanone. Vtedy obrátil chrbát, keď libanonskí kresťania vraždili v utečeneckom tábore Palestínčanov.

V každej vojne umierajú nevinní. Ale nie je spoluvinníkom aj veľký arabský svet, ktorý odmietol prijať utečencov? Polákovi sa zapáčila veta britského komentára: "Najlepšou zbraňou proti terorizmu je spravodlivosť." Nuž, čo je to spravodlivosť? Ide o pojem, ktorý má skoro vždy dve tváre. Je spravodlivé nenávidieť Ameriku, pretože podporuje Izrael, jedinú demokraciu v tejto oblasti? Jedinou zbraňou proti terorizmu je zničiť tých, čo ho organizujú, odstrániť lídrov národov, ktorým vyhovuje nevzdelanosť poddaných. V pásme Gazy žije lekár Ijád Sarray, ktorý nedávno povedal, že Palestínčania by mali vyhlásiť veľký džihád s cieľom vzdelávania a sebavylepšovania.

Vďaka Hitlerovmu teroru, ktorý zavraždil šesť miliónov Židov, sa svet rozhodol, že by bolo spravodlivé, aby mali vlastný domov. Všetci s tým súhlasili - okrem Arabov. A tam kdesi spočíva tragédia a nejasná budúcnosť celého sveta.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama