Reklama

Najviac bodovali mečiarovci

Po sobote je známe nielen meno šéfa Bratislavského kraja Ľuba Romana, ale aj predsedov ostatných siedmich krajských samospráv. Štyria z nich sú členovia HZDS-ĽS, ktorých toto hnutie nominovalo samostatne (Trenčín, Žilina) alebo v rámci koalícií (Nitra, Prešov). Jedného navrhlo po dohode so Smerom (Banská Bystrica) a jedného KDH v koalícii s DS.
Počet zobrazení: 923

Po sobote je známe nielen meno šéfa Bratislavského kraja Ľuba Romana, ale aj predsedov ostatných siedmich krajských samospráv. Štyria z nich sú členovia HZDS-ĽS, ktorých toto hnutie nominovalo samostatne (Trenčín, Žilina) alebo v rámci koalícií (Nitra, Prešov). Jedného navrhlo po dohode so Smerom (Banská Bystrica) a jedného KDH v koalícii s DS.

Na druhom kole volieb sa zúčastnil o čosi menší podiel oprávnených voličov (22,61 percenta) než v prvom (26,02), ale nie až tak katastrofálne nízky, ako sa predpokladalo. V Nitrianskom a Trnavskom kraji bol dokonca o päť, resp. tri percentá vyšší - zaktivizovali sa najmä slovenskí voliči. To napokon rozhodlo, že volebné zoskupenia s HZDS-ĽS zvíťazili nad nominantmi SMK, podporovanými SDKÚ.

Belica absolútnym víťazom

Kresťanskí demokrati voľby ignorovali, proti poslancovi NR SR a starostovi Čenkoviec Józsefovi Kvardovi dokonca viedli kampaň, lebo bol kedysi členom KSČ. Kvarda v rámci Trnavského VÚC vyhral iba v Dunajskostredskom okrese, inde zvíťazil bývalý poslanec za HZDS Peter Tomeček, ktorý bude mať v koalícii so Smerom a SOP podporu väčšiny regionálnych poslancov.

Nominant SMK na nitrianskeho župana Miklós Fehér výraznejšie bodoval len v okresoch s väčšinou obyvateľov maďarskej národnosti - Nové Zámky, Šaľa a Komárno. Jeho rival - finančný manažér, kandidát HZDS-ĽS/SDĽ/SOP/Stred Milan Belica dostal v týchto voľbách najviac hlasov - 134 625. Nebude mať však na ružiach ustlaté, lebo z 49 mandátov krajského zastupiteľstva 31 disponuje SMK. V Trenčianskom VÚC s nadhľadom nad poslankyňou NR SR Annou Záborskou (KDH/SDKÚ/DS) zvíťazil primátor Dubnice nad Váhom z HZDS-ĽS Štefan Štefanec (v 2. kole ho podporili aj SDĽ, Smer a SNS). So stopercentným obsadením kresiel v regionálnom parlamente tu má teda stopercentné zastúpenie Mečiarovo hnutie.

Malíková celkom pohorela

Najnižšiu - 10,85-percentnú účasť voličov v druhom kole zaznamenali v Žilinskom kraji (v 1. kole to bolo 23,47 percenta), kde sa rozhodovalo medzi kandidátmi za HZDS-ĽS a SNS - poslancom Jozefom Tarčákom a líderkou národniarou Annou Malíkovou. Sympatizanti ostatných strán zrejme toto kolo volieb ignorovali s výnimkou členov Pravej SNS, ktorých Ján Slota vyzval, aby dali svoje hlasy kontroverznému bývalému štátnemu tajomníkovi ministerstva školstva Tarčákovi. Malíková pohorela - získala o polovicu menej hlasov ako pred dvoma týždňami! V Banskobystrickom VÚC sme boli svedkami derby. Bývalého rektora Technickej univerzity vo Zvolene Milana Marčoka navrhol Smer v koalícii s HZDS-ĽS. Zvolenský viceprimátor Jozef Mikuš (DS/SDKÚ/KDH/ANO) s podporou SMK a SZS získal o 5000 hlasov menej. Marčok, ak sa dohodne s SDĽ, bude mať väčšinovú podporu v regionálnom zastupiteľstve.

Ešte menší rozdiel hlasov - iba 242! - zaregistrovali medzi dohodnutými uchádzačmi dvoch koalícií - poslancom za HZDS-ĽS Petrom Chudíkom (kandidoval za HZDS/Smer s podporou SDĽ) a prešovským primátorom Jurajom Kopčákom (SDKÚ/KDH). Naopak v Košickom kraji v deviatich z jedenástich okresov dostal vavrínový veniec niekdajší primátor východoslovenskej metropoly, v súčasnosti poslanec NR SR Rudolf Bauer. Nominovalo ho KDH/DS s podporou SDKÚ, Smeru, SMK a ANO. Bývalý prezident Konfederácie odborových zväzov SR Alojz Engliš, za ktorým stála koalícia HZDS-ĽS/SDĽ/SOP, dostal o 20 tisíc hlasov menej ako bývalý primátor Rudolf Bauer. Kocky sú teda vrhnuté, život ide ďalej...

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama