Reklama

Nekonečný príbeh: dlhy STV

Ak sa povie dnes Slovenská televízia (STV), mnohým prídu na um hneď jej dlhy. Paradoxne, len vďaka nim sa o tejto inštitúcii ešte rozpráva. Nad STV totiž opäť visí Damoklov meč: Slovenské telekomunikácie (ST) žiadajú splatenie vyše tristotisícového dlhu.
Počet zobrazení: 1034

Ak sa povie dnes Slovenská televízia (STV), mnohým prídu na um hneď jej dlhy. Paradoxne, len vďaka nim sa o tejto inštitúcii ešte rozpráva. Nad STV totiž opäť visí Damoklov meč: Slovenské telekomunikácie (ST) žiadajú splatenie vyše tristotisícového dlhu.

To však ešte nie je celková suma. ST totiž požadujú aj ďalších 400 miliónov ako preddavok za budúcoročné služby. Ústredný riaditeľ STV Milan Materák iba neveriaco krúti hlavou. ST sa postavili do úlohy veľkého obchodníka a verejnoprávnej televízii navrhli splátkový kalendár. Potiaľto by sa to dalo nazvať ústretovým krokom od dnes už sprivatizovanej firmy. Ibaže… Telekomunikácie navrhli tento kalendár len na jeden rok. To znamená, že ak by ho chcela STV splniť, musela by zaplatiť vyše polovicu svojich príjmov zo štátneho rozpočtu. A len zvyšok by mala na existenciu v budúcom roku, čo by znamenalo jej živorenie. Tak sa zdá, že začarovaný kruh nemá konca.

Kde je teda začiatok dlhov STV? Ešte pred mnohými rokmi začali ST s rozsiahlou modernizáciou, a tak zvýšili poplatky verejnoprávnym médiám za šírenie signálu. Vtedy si s tým nik hlavu nelámal, pretože ST boli štátnou spoločnosťou vyňatou z procesu privatizácie. No keďže si Dzurindov kabinet medzi svoje priority dal aj rozpredaj štátnych, a, pravdaže, i strategických monopolov, predal hneď väčšinu akcií v Slovenských telekomunikácií nemeckej firme Deutsche Telecom (DT). A problémy sa ešte len začali.

Spoločnosť Deutsche Telecom totiž nemala byť voči STV prečo zhovievavá, nič ju k tomu neviedlo. Veď STV je pre ňu len jeden z mnohých zákazníkov. Nečudo teda, že sa usiluje chrániť svoje obchodné záujmy a požaduje od televízie splatenie dlhu. Nezaujíma ju platobná neschopnosť STV či dokonca fakt, že táto inštitúcia je verejnoprávna a de facto patrí tým, ktorí DT predali väčšinový podiel v ST. Prečo by mala na to aj prihliadať? Z vďaky?

Pritom mnohí už pri podpise zmluvy medzi vládou a DT upozorňovali na potrebu ošetrenia dlhov verejnoprávnych médií. Žeby vtedy nikomu neprišlo na um, že ST si budú nárokovať svoju pohľadávku? Každý mesiac by STV mala telekomunikáciám platiť za ich služby 32 a rozhlas 22 miliónov korún. Až pri navrhnutí splátkového kalendára zo strany ST sa však začínajú ozývať hlasy, že tieto sumy sú prehnané. Preto STV žiadala audit, ktorý by preukázal reálnosť cien v takejto výške, no ST ho odmietli. Otázne je, či vôbec má ktosi nástroje na to, aby prinútil telekomunikácie pripustiť nezávislú kontrolu. Zmluva s Deutsche Telecom zostáva totiž pre mnohých dodnes tajnou.

Ešte z čias štátnosti ST existuje znenie zákona, podľa ktorého má STV povinnosť vysielať prostredníctvom Slovenských telekomunikácií. Jeden z niekdajších predstaviteľov STV Ľubomír Jariabka pritom tvrdí, že televízia by svoj signál mohla šíriť lacnejšie cez satelit. Na to je však potrebná zmena spomínaného zákona, ako aj dobrá vôľa. Tá však zrejme nebude v ST, i keď podľa slov hovorkyne tejto spoločnosti Gabriely Nemkyovej sa orgány ST variantom vypnutia STV ešte nezaoberali. Ak však manažment televízie nenájde financie na splatenie dlhu, raz sa budú musieť. No STV na tom asi nie je až tak zle, ak má jej riaditeľ zo zákona dvojnásobok platu poslanca.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama