Reklama
Reklama

Slávikovská klasika

S anketou Zlatý slávik sme sa mohli v československej hudobnej histórii po prvýkrát stretnúť v roku 1962. Vyhlásil ju časopis Mladý svět a 797 hlasujúcich určilo, že prvé miesto obsadil Waldemar Matuška. Éra víťazstiev Karla Gotta sa začala až o rok neskôr a s výnimkou niekoľkých rokov trvá dodnes.
Počet zobrazení: 975

S anketou Zlatý slávik sme sa mohli v československej hudobnej histórii po prvýkrát stretnúť v roku 1962. Vyhlásil ju časopis Mladý svět a 797 hlasujúcich určilo, že prvé miesto obsadil Waldemar Matuška. Éra víťazstiev Karla Gotta sa začala až o rok neskôr a s výnimkou niekoľkých rokov trvá dodnes. So vznikom samostatných republík prišlo, samozrejme, i k rozdeleniu tejto veľmi populárnej ankety. Odvtedy spieva na Slovensku Slávik, v Čechách Český slávik. Hudobní fanúšikovia z oboch krajín však nedávno ukázali, že ich vkus je trvalo nemenný a za "slávikov" zvolili takmer tých istých interpretov ako vlani, pred dvoma, či desiatimi rokmi.

Slovenskí usporiadatelia avizovali viacero prekvapení. Prekvapením určite neboli zahraniční hostia - tínedžerky Tatu či Right Said Fred, ale stal sa ním nový prírastok do slávičej klietky - Jadranka Handlovská. Televízna rosnička spievajúca piesne teplých morí sa z nuly vyšvihla na Objav roka a nevedno, či svojím umiestnením bola viac prekvapená ona, alebo zdesené publikum. Ostatné prebiehalo takmer podľa päťročného plánu. Speváčkou roka sa stala (zaslúžene) Jana Kirschnerová, spevákom (nostalgicky) Jožo Ráž a skupinou tradične Elán. Skokanom, ktorý musí počas roka v prvej päťdesiatke dosiahnuť najlepšie umiestnenie, kapelka Nocadeň.

V Čechách sú na tom so svojím ustáleným vkusom podobne. Za Českých slávikov vyhlásili skupinu Lucie, Karla Gotta a Luciu Bílú, ktorá si už po šiesty raz za sebou odniesla aj tzv. Absolútneho slávika.

O "stáliciach", ktoré svietia (v nejednom prípade skôr tienia) na oblohe slovenskej pop-music, rozhodovala slovenská hudby chtivá verejnosť. Taký je výsledok ankety. O tom, či aj napriek hudobnej klasike vyznie galavečer spojený s odovzdávaním cien viac živo a progresívne, však mohol, i vďaka zvolenému moderátorovi, rozhodnúť usporiadateľ. To sa mu, žiaľ, nepodarilo. Strnulá hviezda TV Markíza Jarmila Hargašová bez akejkoľvek spontánnosti a štipky improvizácie, síce v krásnych šatách, na túto honosnú príležitosť nevpustila ani trochu čistého vzduchu. A o tom, že by sa aj v slávičej klietke zišlo trochu vyvetrať, niet pochýb. Zdá sa, že u našich západných susedov s vetraním už začali. Aspoň na poste moderátora. Odniekiaľ sa však začať musí.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama