Víťazi uvažujú realisticky

Prvého decembra sa na Tchaj-wane uskutočnili parlamentné a komunálne voľby, na ktorých sa zúčastnilo 66 percent voličov. Po tom, ako si na jar roku 2000 Tchajwanci za prezidenta zvolili Čchen Šuej-piena, kandidáta opozičnej Demokratickej pokrokovej strany (DPS), sa po prvý raz vytvorila vláda (na Tchaj-wane funguje prezidentský systém), v ktorej dominovali nominanti DPS.
Počet zobrazení: 1149

Prvého decembra sa na Tchaj-wane uskutočnili parlamentné a komunálne voľby, na ktorých sa zúčastnilo 66 percent voličov. Po tom, ako si na jar roku 2000 Tchajwanci za prezidenta zvolili Čchen Šuej-piena, kandidáta opozičnej Demokratickej pokrokovej strany (DPS), sa po prvý raz vytvorila vláda (na Tchaj-wane funguje prezidentský systém), v ktorej dominovali nominanti DPS. Niekoľko zástupcov má vo vláde aj dovtedajšia vládnuca strana Kuomintang (KMT) a jej členmi sú i nezávislí odborníci. V Legislatívnom dvore, zákonodarnom zhromaždení, však mal KMT a jeho odštiepenecké frakcie naďalej väčšinu mandátov, takže vláde sa za posledných osemnásť mesiacov často nepodarilo získať súhlas parlamentu na dôležité ekonomické a sociálne reformy.

Dynamická demokratizácia

Za posledných desať rokov prešla tchajwanská politická scéna dynamickým demokratizačným vývojom, počas ktorého sa zrodila opozičná DPS. Z pôvodne monolitného KMT sa pod vplyvom zlých volebných výsledkov v posledných prezidentských voľbách oddelili dve samostatné politické strany: Strana ľudu (SĽ) pod vedením Jamesa Sunga, ktorá má naďalej blízko ku KMT a Únia tchajwanskej solidarity (ÚTS), ktorej sivou eminenciou je bývalý dlhoročný prezident (1988-2000) a predseda Kuomintangu Li Teng-chuej - teraz odmietajúci politiku Kuomintangu - a jeho verejne deklarovaným cieľom bolo získať toľko mandátov, aby DPS mala v parlamente väčšinovú podporu.

Víťazom parlamentných volieb sa stala DPS, ktorá získala 37 percent hlasov a bude teda mať v 225-člennom parlamente 87 poslancov. Spoločne s 13 mandátmi ÚTS bude mať toto spojenectvo 100 mandátov, čo síce predstavuje silnejšiu podporu pre vládu, ale nie je to nadpolovičná väčšina. Najväčší pokles popularity zaznamenal KMT, ktorý bude mať v novom parlamente 68 zástupcov. KMT stratil svoje pozície hlavne na úkor SĽ, ktorá sa po prvý raz zúčastnila volieb a hneď získala 21 percent hlasov a 46 mandátov. DPS teda dokázala presvedčiť voličov, aby jej po prezidentských voľbách vyjadrili dôveru aj v parlamentných. Keďže ani s pomocou mandátov ÚTS nedisponuje DPS väčšinou, bude sa musieť uchádzať o podporu opozičných poslancov.

Posilnenie koaličnosti

Prezident Čchen Šuej-pien už pred voľbami avizoval, že sa bude pokúšať posilniť koaličný charakter vlády, aby sa tak podarilo zjednotiť všetky relevantné politické sily v úsilí zlepšiť ekonomickú situáciu Tchaj-wanu. Doterajšie reakcie predstaviteľov KMT a SĽ naznačujú, že ich dlhodobo odmietavé stanovisko voči tomuto plánu sa nemení. Víťazstvo DPS neznamená zvýšenie ambícií Tchaj-wanu na nezávislosť ostrova, keďže jej politici realisticky vnímajú zahraničnopolitické súvislosti takéhoto kroku. Prezident Čchen Šuej-pien po parlamentných voľbách opätovne deklaroval záujem zlepšiť vzťahy s Pekingom a prispievať k zmenšovaniu napätia.

Volebné výsledky nepríjemne prekvapili najmä pekingské vedenie. Čínski politici dúfali, že víťazstvo Čchena v minuloročných prezidentských voľbách nepredstavuje dlhodobý trend prechodu moci do rúk DPS, ale jeho mandát vnímali ako "provizórium", po ktorom obnoví svoj vplyv KMT. Peking počas posledných osemnástich mesiacov opätovne signalizoval, že jeho favoritom je KMT, a tak zlý volebný výsledok KMT by mohol prispieť k reálnejšiemu pohľadu na tchajwanskú politickú scénu a viesť k poznaniu, že DPS má v súčasnosti najväčšiu podporu obyvateľov.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984