Pred voľbou menšieho zla

Reforma verejnej správy začína mať jasnejšie kontúry. Máme za sebou prvé dejstvo volieb do samosprávnych orgánov Vyšších územných celkov (VÚC). Ešte to málo voličov, ktorí prišli k volebných schránkam prvého decembra, sa bude musieť unúvať znova. Z ôsmich krajov si totiž až v siedmich nezvolili svojho predsedu na prvý pokus.
Počet zobrazení: 811

Reforma verejnej správy začína mať jasnejšie kontúry. Máme za sebou prvé dejstvo volieb do samosprávnych orgánov Vyšších územných celkov (VÚC). Ešte to málo voličov, ktorí prišli k volebných schránkam prvého decembra, sa bude musieť unúvať znova. Z ôsmich krajov si totiž až v siedmich nezvolili svojho predsedu na prvý pokus.

Štatistiky aj ohlasy z rozličných miest a obcí hovoria jasnou rečou. V prvom kole výberu ľudia krúžkovali svojich známych. Ak ich nemali dostatok, rozhodovala stranícka príslušnosť. Otázne je, čo bude rozhodovať 15. decembra v druhom kole pri výbere najvyššieho šéfa kraja.

Slovenský verzus maďarský kandidát

Jedine Bratislavčania boli rozhodní, keď si hneď na prvýkrát zvolili Ľuba Romana. Ozývali sa hlasy, akými kartami bude bývalý herec hrať. Zdá sa, že vsadil na veľmi ráznu kartu a ihneď populisticky vyhlásil, že ak mu nepridelia budovu na Župnom námestí, tak bude jeho zastupiteľstvo zasadať vonku. Nuž, v týchto chladných dňoch to nebude veľmi príjemné. Takže uvidíme, či Národná rada SR hrozbe pod vplyvom ochrany zdravia nového krajského parlamentu, ustúpi.

V ostatných regiónoch však boli voliči veľmi nerozhodní. Najzaujímavejšia bude zrejme voľba predsedov VÚC v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Tam totiž, jednoducho povedané, do druhého kola postúpili maďarskí a nemaďarskí kandidáti. Otázne bude, ktoré kritérium krátko pred Vianocami rozhodne. Z jednej strany sa ozývajú hlasy: "Ak zvolíme predstaviteľa SMK, ten bude podporovať len maďarské regióny." Iní zase tvrdia: "Iba zástupcovia SMK dokážu plniť svoje sľuby." Uvidíme teda, ktorý argument zvíťazí.

Podstatná však bude účasť voličov. Keďže podľa výskumov verejnej mienky sú maďarskí voliči zodpovednejší, výsledok by sa dal tipovať už dnes. Možno na druhej strane sa samoľúbi národovci práve preto rozhodnú ísť podporiť v druhom kole slovenských kandidátov. Pritom ich podporuje aj predseda Smeru Rober Fico. "Maďarskí spoluobčania si budú voliť Maďara a my hovoríme - Slováci, zvoľme si Slováka. Je to súťaž," povedal v rozhovore pre istý celoslovenský denník. Každopádne to vyzerá tak, že v polovici decembra bude v Nitrianskom a Trnavskom kraji rozhodovať voľba menšieho zla.

Jednofarebný trenčiansky parlament

Paradoxná situácia nastala aj v Trenčianskom kraji. Tam totiž na plnej čiare zvíťazilo HZDS-ĽS, ktoré obsadí všetky miesta v regionálnom parlamente. Otázne je, či bude mať takéto zastupiteľstvo aj nejaké opodstatnenie. Nebudú totiž jeho rozhodnutia jednoznačné? Bude musieť vôbec zasadať? Napriek takej veľkej podpore HZDS-ĽS v tomto kraji sa na predsednícky post nedostal predstaviteľ hnutia-strany, dubnický primátor Štefan Štefanec. Je teda možné, že pri tejto voľbe nerozhodovala stranícka príslušnosť, ale sila osobnosti. V prípade Štefanovcovho víťazstva v druhom kole bude kuriózne sledovať fungovanie bašty HZDS-ĽS. Keď boli mečiarovci pri moci na celoštátnej úrovni, museli sa dosiaľ vždy opierať o podporu inej strany.

Zaujímavé bude zhodnotiť, kto bude nakoniec aj po druhom kole volieb predsedov VÚC ich víťazom. Zo straníckeho hľadiska to zrejme bude Mečiarovo hnutie. V každom prípade je veľmi málo pravdepodobné, že by zvíťazil práve samotný volič. Dnes ani v susednej Českej republike ľudia zatiaľ zmeny po reforme verejnej správy veľmi nepocítili a tam už regionálne parlamenty predsa len fungujú dlhšie. Jediná zmena nastalo v tom, že zrazu niekoľkých politikov nazývajú hajtmanmi. Zdá sa, že na Slovensku si na pravú reformu budeme musieť počkať ešte štyri roky.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984