Reklama

Blahoželáme zlatej slučke

V čase, keď vlastne skoro nejestvuje pôvodná slovenská tvorba vo filme a v televízii, poznajú diváci a poslucháči našich hercov skôr podľa hlasu ako podľa tvárí.
Počet zobrazení: 1178

V čase, keď vlastne skoro nejestvuje pôvodná slovenská tvorba vo filme a v televízii, poznajú diváci a poslucháči našich hercov skôr podľa hlasu ako podľa tvárí.

V tom im poskytuje priestor umeniu priaznivo naklonený rozhlas, ale v najväčšom rozsahu slovenský dabing: takmer 3000 hodín televíznych seriálov a filmov pohltí ročne STV aj súkromná televízia.

Dabing, kedysi podceňovaný a pokladaný skôr za okrajovú brázdu, stal sa postupne čoraz náročnejším umením, ba i meradlom s veľkým svetom. Aj každoročne udeľovaná Zlatá slučka, čo značí symbol filmovej, či televíznej scénky, získava postupne rešpekt a autoritu akýchsi "slovenských Oscarov" a jej udelenie sa rovná prestíži režiséra, herca, či herečky roka. Tohtoročnú, za rok 2001 udeľovali na pôde čerstvého župana a riaditeľa Divadla West Ľuba Romana za účasti celebrít spoločenského, kultúrneho a politického života. Umelecká porota sa nedala ovplyvniť kvantitou, ani menami najobsadzovanejších hercov a na rozdiel od iných podobných podujatí, ani dopredu novinárom nevyzradila mená víťazov. A tak z každej kategórie diváci uzreli na plátne najskôr ukážky z nominovaných diel, s hlasmi slovenských dablérov a vyhlasovanie víťazov boli skutočné prekvapenia - pre publikum aj pre ocenených.

A tak v kategórii režijnej si odniesla trofej Etela Harantová-Balghová za animované dielo, seriál i film. V hereckých kategóriách, kde bola najtuhšia konkurencia, odniesli si zaslúžené ceny súperi amerických "oscarov". Michael Douglas vďačí za svoju slovenskú hlasovú podobu v náročnom filme Hraj Petrovi Rúfusovi, už viac rád nominovanému, ktorý konečne prelomil smolu a získal zlato. Pre našu redakciu SLOVA je osobitným potešením, že môžeme poblahoželať našej výraznej priaznivkyni z radov umelcov i prispievateľke, členke činohry SND Márii Kráľovičovej, ktorej víťazstvo sa zrodilo hneď po prvej nominácii. Udeľovať na javisko jej ju prišiel v zastúpení ministra kultúry generálny riaditeľ MK Martin Šmatlák, ktorý pri tejto príležitosti povedal: "Mária Kráľovičová získava Zlatú slučku za pretlmočenie úlohy Katherine Hepburnovej vo filme Bola to láska. Katherine Hepburnová je americká herečka storočia a nositeľka štyroch Oscarov Americkej akadémie. Slovenčina zásluhou Márie Kráľovičovej v súboji s jej angličtinou úspešne obstála."

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
     
Reklama

Blogy a statusy

Reklama