George Harrison odišiel za Johnom Lennonom

So smútkom sme postrehli v médiách správu, že 29. novembra 2001 tento svet opustil druhý zo štvorice a nezabudnuteľnej skupiny The Beatles, najmladší z nich, George Harrison.
Počet zobrazení: 1145

So smútkom sme postrehli v médiách správu, že 29. novembra 2001 tento svet opustil druhý zo štvorice a nezabudnuteľnej skupiny The Beatles, najmladší z nich, George Harrison.

George sa narodil 25. februára 1943 v Liverpoole Haroldovi a Luise Harrisonovcom ako ich štvrté dieťa. Jeho prvou školou bola Dovedoly Primary, kam o tri ročníky vyššie chodil aj John Lennon. V tom čase sa však ešte nepoznali. Po absolvovaní strednej školy v roku 1953 odišiel študovať na Liverpool Institute, kde však vydržal len do šestnástich rokov. Pre rebelské sklony a svoj výzor, nepriateľný pre britské konzervatívne školstvo, školu opúšťa. Stáva sa z neho elektrikársky učeň.

V roku 1955 sa začína priateliť s Paulom McCartneym. Ten ho po čase predstavuje svojmu spoluhráčovi Johnovi Lennonovi, aby ho vzal do ich prvej kapely Quarrymen. Prijatý bol však až začiatkom roka 1958. Okrem týchto troch hráčov sa v kapele vymenilo množstvo hudobníkov, nakoniec sa ale najlepšie osvedčilo zakladajúce trio. Pre názov skupiny nastalo obdobie premien. Quarrymen sa premenovala na Johny & The Moondogs, nasledovne na Silver Beatles a nakoniec na The Beatles.

V roku 1960 odchádza kapela hrať do Hamburgu, kde zožala veľký úspech. Po návrate do Anglicka začali The Beatles hrávať v najväčšom liverpoolskom Cavern Clube. V máji v roku 1962 podpisujú prvý kontrakt na nahranie prvého singla vo vydavateľstve Parlophone (EMI). V auguste dochádza k výmene na poste bubeníka. Peta Besta vystriedal Richard Starkey (Ringo Starr).

V septembri 1962 vydala kapela svoj prvý singel Love Me Do, ktorý sa dostal v britskej hitparáde Top 20 na sedemnáste miesto. Druhý singel Please Please Me už dosiahol vrchol rebríčka, rovnako aj tretí singel From Me To You. V roku 1963 vydali The Beatles svoj debutový album Please Please Me, ktorý sa na vrchole britskej hitparády albumov udržal až tridsať týždňov. Každý z ďalších albumov priniesol pre popkultúru nekonvenčné melódie, špecifické a originálne aranžmány a harmóniu hudby, ktorej štýl dovtedy nikto nepočul.

Vo Veľkej Británii sa pod taktovkou ich manažéra Briana Epsteina začína hudobná hystéria, priliehavo nazvaná Beatlemánia. Vo februári 1964 sa skupina po prvý krát objavila v Ed Sullivan Show, a práve toto vystúpenie im otvorilo dvere do Ameriky. V tom istom roku nakrútili The Beatles svoj prvý film A Hard Day´s Night, nasledoval Help, oba pod režijným dohľadom Richarda Lestera. Medzi tým kapela prichádza s novými albumami Beatles For Sale, Help, Rubber Soul, Revolver.

Indická cesta poznania

V roku 1966 zaznamenala kapela výraznú zmenu. Vyhlásenie Johna Lennona - Sme teraz populárnejší ako Ježiš! - pobúrilo rady fanúšikov, ktorí reagovali pálením platní a ignorovaním ich koncertov. V tom čase mal George Harrison problémy s drogami, a nielen on, ktoré možno považovať za súčasť hipies hnutia konca šesťdesiatich rokov. Záujem o iné kultúry a potreba oddychu členov kapely ich odniesli v roku 1968 do Indie, kde hľadali pokoj po únavnej práci, duchovnú očistu a hlavne inšpiráciu pre svoju ďalšiu tvorbu.

Georga indická kultúra veľmi ovplyvnila a inšpirovala. Spriatelil sa s indickým hudobníkom Ravi Shankarom a v roku 1968 sa aktívne pridáva k hnutiu Hare Krišna. Hudobne sa jeho inšpirácia indickou hudbou odzrkadľuje na Bielom albume, dvojalbume, kde v niektorých skladbách počuť indický sitár. Biely album je plný tridsiatich piesní, spomedzi ktorých treba spomenúť aspoň Ob-La-Di, Ob-La-Da, Blackbird, či Back in The USSR.

V roku 1968 vydáva George sólový album Wonderwall a jeho skladba Something sa stáva veľmi úspešnou najmä v USA. O dva roky neskôr sa však Harrison po nezhodách v kapele rozhodol The Beatles opustiť a vydáva ďalší úspešný sólový album All Things Must Pass, ktorý sa, mimochodom, začína aj dnes pod vplyvom úcty a nostalgie po jeho náhlej smrti znova výborne predávať.

George po odchode z The Beatles nezaháľa, ale začína organizovať benefičné koncerty, napríklad koncert pre Bangladéš v Madison Square Garden za účasti Boba Dylana, Raviho Shankara a Ringa Starra. V roku 1978 zakladá filmovú spoločnosť Hand Made Films, ktorej prvým projektom bol kontroverzný film Monty Pythons - Život Briana.

Návrat The Beatles už nie je možný

Ôsmeho decembra 1980 umiera na následky postrelenia bláznivým fanúšikom John Lennon. Sám útočník sa v ten deň s Lennonom fotografoval a dostal od neho autogram. Preto je skutočne záhadou, prečo to urobil. Tento dátum, ktorý si práve v týchto dňoch pripomíname, bol "významným" dňom v histórii populárnej hudby, pretože dovtedy sa podobný incident nikdy nestal. Na počesť pamiatke svojho priateľa napísal George Harrison skladbu All Those Years Ago, ktorá sa stala hitom. V sentimentálnych spomienkach na slávnu kapelu si ľudia predstavovali, aké by to bolo, keby skupina, ktorá ovplyvnila väčšinu hudobníkov od konca šesťdesiatych rokov po súčasnosť, bola stále spolu. Po smrti Johna Lennona sa hudobní odborníci veľakrát usilovali dať dokopy aspoň torzo kapely, avšak neúspešne.

Skupinu The Beatles dnes už naozaj nikto nedá dokopy. Krutá smrť, ktorá postretla jej gitaristu, všetkým prekazila plány. Začiatkom minulého týždňa rodina Georga Harrisona, manželka Olivia a syn Dhali, vysypala jeho popol na dvoch posvätných miestach Indie - do rieky Gangy a v Sungame, mieste, kde sa zlievajú Ganga, Jamuna a mýtická rieka Sárasuatí. Georgov výrazný záujem o východné kultúry a náboženstvá ovplyvnili nielen hudbu The Beatles, ale aj postoje západnej civilizácie voči cudzincom.

Je veľká škoda, že tento svet opustil vynikajúci človek. Neodišiel však do zabudnutia. Ostane večne v našich spomienkach, v každom tóne, ktoré zahral, v slove, ktoré povedal.

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984