Reklama
Reklama
Počúvanie je nové čítanie

Víťazom i porazeným Rasmussen

Dánska ľavica po deviatich rokoch opustí vládu. Rozhodli o tom výsledky volieb do Folketingu, keď Sociálnodemokratická strana premiéra Poula Nyrupa Rasmussena utrpela veľkú porážku.
Počet zobrazení: 466

Dánska ľavica po deviatich rokoch opustí vládu. Rozhodli o tom výsledky volieb do Folketingu, keď Sociálnodemokratická strana premiéra Poula Nyrupa Rasmussena utrpela veľkú porážku.

Vysoká účasť voličov potvrdila, že osud svojej vlasti Dánom leží na srdci - a že si neželajú pokračovanie politiky socialistov. Poulovi Rasmussenovi nepomohol ani posledný predvolebný ťah na získanie nerozhodnutých voličov, keď na kodanskej ulici Ströget rozdával červené ruže, symbol sociálnych demokratov.

Referendum bolo varovaním

Pokles podpory sociálnym demokratom je badateľný už dlhšiu dobu. Aj v minulých voľbách sa Poulovi Rasmussenovi podarilo až na poslednú chvíľu zvrátiť nepriaznivé prognózy a utvoriť menšinovú vládu. (Pre zaujímavosť - inú ako menšinovú vládu si krajina na Jutskom polostrove nepamätá už od roku 1914.) Napriek tomu, že predvolebné prieskumy celkom jasne ukazovali, že tohtoročné voľby sa skončia porážkou socialistov, obrovský pokles podpory je prekvapením. Kabinet Poula Rasmussena totiž nevládol zle a dôsledky Dáni pocítili na svojich peňaženkách. Posledných sedem rokov dánska ekonomika zaznamenávala samé úspechy, najväčšie od 60. rokov. HDP narastalo od roku 1993 priemerne o 3 percentá ročne, inflácia je pomerne nízka a úroveň nezamestnanosti nedosahuje ani 5 percent, čo je najmenej od roku 1976.

Poulovi Rasmussenovi nevyšiel ani ďalší ťah - namiesto riadneho termínu v marci vyhlásil voľby takmer o pol roka skôr. Po teroristických útokoch na Spojené štáty mali voliči dať svoj hlas kontinuite a hlavne istote - Dáni však dali prednosť holubovi na streche pred vrabcom v hrsti. Poul Rasmussen už jednu porážku tento rok utrpel, keď v referende o zavedení eura, ktoré jeho vláda podporovala, povedali dánski voliči jednoznačné "nie". Novým dánskym premiérom sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou stane opäť Rasmussen - lenže už nie sociálny demokrat Poul Nyrup Rasmussen, ale šéf Liberálnej strany Venstre, Anders Fogh Rasmussen. Ten by rád utvoril novú pravicovo centristickú vládu s podporou konzervatívcov a Kresťanskej ľudovej strany.

Nový premiér pozná recept

Ďalší potenciálny koaličný kandidát, strana Centrum sa do Folketingu nedostala. A.F. Rasmussen sa ale asi nezaobíde bez podpory radikálnej Ľudovej strany, ktorá je známa silne protiimigračnou politikou. Práve otázky prisťahovalectva a utečencov rozhodli o výsledku volieb - až dve tretiny Dánov by privítali tvrdší postup vlády voči imigrantom. Prejavilo sa to už počas predvolebnej kampane, keď si ľudovci, ale i liberáli dovolili niečo, o čom môže Jörg Haider v Rakúsku len snívať. Heslá a billboardy, za ktoré sa Dánsku dostalo kritiky aj od zahraničia, sa pohybovali na hranici vkusu. Ľudová strana si v tlači zaplatila inzeráty s portrétom malého blonďavého dievčatka s textom "Kým sa dočká penzie, budú tu už moslimovia väčšinou".

Na billboardoch víťazných liberálov bola zase zobrazená skupina Palestínčanov s kabátmi na hlavách, ako opúšťajú súd, ktorý ich uznal vinnými za znásilnenie. Text: "Čas na zmenu". Ako sa bude nová dánska vláda pozerať na rozširovanie Európskej únie na východ možno vyčítať z ďalšej reklamy: "Privítajte 40 miliónov Poliakov". Budúci premiér Anders Fogh Rasmussen vraj pozná recept ako vyriešiť problémy s utečencami - podľa víťaznej strany by Európska únia mala pomôcť so zakladaním špeciálnych utečeneckých táborov blízko oblastí konfliktov, čiže na Balkáne, v Afrike, Ázii (nedopovedané zostáva - hlavne čo najďalej od Dánska). Po víťazstve pravice by Dánov podľa predvolebných sľubov malo čakať zníženie daní a ochrana pred "zlými" cudzincami. Z pohľadu Európskej únie je však porážka sociálnej demokracie takmer katastrofou - odstup Kodane od Bruselu sa ešte zvýrazní.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Matovičove referendá
Idioti v politike
Kto sa smeje naposledy
Čas na nových 2 000 slov
Esencia cynizmu a pokrytectva
Návrat posolstva Novočerkaska
Ad.: Idioti v politike
Čo dnes zasejete, to budete v budúcnosti žať!
Matovičove referendá
Budíček spoza Dunaja
Idioti v politike
Vrtieť Justitiou
Kam až môže klesnúť verejná morálka?
Ako Slovensko prichádza o verejnosť
Pod rúškom tma
Covid - Rozdelená spoločnosť
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama