Reklama
Reklama

Ste za to, aby Rusko prijali za člena NATO?

Ľubomír Andrássy (SDĽ): Táto otázka je v súčasnej situácii skôr hypotetická. V najbližších piatich rokoch podľa mňa nedôjde k takému zásadnému obratu.
Počet zobrazení: 469

Ľubomír Andrássy (SDĽ):

Táto otázka je v súčasnej situácii skôr hypotetická. V najbližších piatich rokoch podľa mňa nedôjde k takému zásadnému obratu. Rozhodujúce je to, či Rusko bude akceptovať rozširovanie NATO aj o pobaltské krajiny. Pozícia prezidenta Putina v tejto otázke je podľa mňa oveľa progresívnejšia ako pozícia Štátnej dumy. Verím, že aj autorita Putina v Rusku pomôže, aby sa aliancia v Prahe roku 2002 rozšírila minimálne o jednu pobaltskú krajinu. Bude to aj významný signál k tomu, že v budúcnosti môže byť členom aliancie samotné Rusko. Musel by sa však zmeniť aj charakter Severoatlantickej aliancie.

František Šebej (OKS)

Iba ak sa stane krajinou postavenou na rovnakých civilizačných hodnotách ako zakladajúce krajiny NATO. Ale zatiaľ to tak nie je, teda aj členstvo Ruska je skôr nereálne.

Robert Fico (Smer):

Áno, a to predovšetkým z pohľadu zlepšenia európskej i celosvetovej bezpečnosti. Vstupom Ruska by totiž došlo k významnému rozšíreniu teritória so silnou bezpečnostnou zárukou o značnú časť Európy a čiastočne by sa pokryla aj Ázia. Napokon, prečo vyčleňovať jednu veľmoc, ktorou Rusko stále je, ak má záujem o vstup a boli by dostatočné záruky, že bude rešpektovať spoločné hodnoty členov aliancie. Takémuto kroku dnes nestoja v ceste ani bývalé antagonistické ideológie.

Anna Malíková (SNS):

Vítame globálne politické oteplenie vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou. Myslíme si, že to vyplýva z pochopenia reality dnešného sveta, z toho, že hlavným nepriateľom je tu terorizmus, proti ktorému treba zjednotiť sily. Ak teda bude NATO dodržiavať v minulosti deklarované princípy demokracie a otvorenosti, tak by malo rešpektovať rozhodnutie ktorejkoľvek krajiny o vstupe, teda aj Ruska. V dnešnej dobe je to však skôr úvaha z oblasti teórií. Väčšiu váhu treba pripisovať skôr tomu, že sa menia vzťahy medzi dvoma svetovými veľmocami.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon
     
Reklama
Reklama
Reklama

Blogy a statusy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama