Pandorina skrinka k Vianociam

Osudový týždeň Nemecka sa konal v polovici novembra. V stredu večer 14. novembra národné futbalové mužstvo prekvapujúco porazilo Ukrajinu 4:1. Prvý test bol úspešný.
Počet zobrazení: 1051

Osudový týždeň Nemecka sa konal v polovici novembra. V stredu večer 14. novembra národné futbalové mužstvo prekvapujúco porazilo Ukrajinu 4:1. Prvý test bol úspešný.

Podobne neisto ako forma futbalistov sa javil aj citový stav poslancov spolkového snemu. Tí mali v piatok ráno rozhodnúť o vojenskom zásahu spolkovej armády v Afganistane, a tým aj o budúcnosti spolkového kancelára Gerharda Schrödera. Vynárajú sa preto metaforické paralely. Na ďalší deň sa tak kancelár v jednej novinovej karikatúre objavil ako brankár, pohodlne sa opierajúci o svoju svätyňu, no trochu bojazlivo hľadiaci do očí svojich politických strelcov. Názov: "Pred jedenástkou."

Skúšal to Schmidt aj Kohl

Karikatúra bola napriek všetkému trefná. Takéto hlasovanie sa v spolkovom parlamente každý deň nekoná. Otázku dôvery vláde postavili doteraz iba dvakrát. V roku 1982 tým Helmut Schmidt zachránil svoju vládu deväť mesiacov predtým, než ju zvrhla opozícia. Druhý raz v tom istom roku chcel vyprovokovať Helmut Kohl manipulovaným hlasovaním predčasné voľby. Jeho strana mu vyslovila nedôveru a uvoľnila tým cestu pre veľkú parlamentnú väčšinu, ktorá vzápätí priniesla voľby.

V dejinách NSR je však jedinečné, ako kancelár tentoraz spojil hlasovanie o dôvere s vecnou otázkou. Poslanci mali rozhodnúť o vyslaní 3900 vojakov do krízového regiónu. Modrá hlasovacia karta znamenala "áno" pre vládu i "áno" pre zásah v Afganistane, červená karta pravý opak. Viedlo to k paradoxnej situácii, že veľká čast prívržencov zásahu (poslanci konzervatívcov a liberálov) chcela hlasovať proti tomuto projektu, aby zvrhli Schrödera. A niektorí Zelení, ktorí chceli odmietnuť vojenský zásah, by svojim "nie" zvrhli vlastnú vládu, čo vôbec nemali v úmysle.

Rozdelení Zelení

Hlasovanie prebehlo za týchto okolností relatívne nenápadne. Už predtým sa rozšírilo, že Zelení sa so svojimi ôsmimi nespokojencami zjednotili na kompromisnom riešení. Štyria smeli hlasovať proti, štyria museli byť za. Vznikla tak najtesnejšia väčšina pre koalíciu o dva hlasy: 336 poslancov súhlasilo so zásahom a vyslovilo Schröderovi dôveru (všetci z SPD a 43 Zelených), 326 povedalo kancelárovi aj zásahu "nie".

Pre Nemcov sa tento osudový novembrový týždeň stal akoby predčasnými Vianocami. Národ dostal pod stromček účasť na majstrovstvách sveta a môže svojmu mančaftu držať palce v Japonsku a Kórei. A kancelár sa môže tešiť z možnosti vládnuť ďalej. Schröderova machiavellistická mocenská hra sa ukázala ako úspešná. Otázne len je, za akú cenu. Zeleným sa zdá, že ich sociálni demokrati a ich predseda zneužili a ponížili. Dokonca aj časť samotných sociálnych demokratov sa domnieva, že kancelár takto preukázal svoju neúctu k slobodnému duchu parlamentarizmu.

Rozhodnutie sa ešte muselo prežuť na snemoch koaličných strán. SPD sa napriek tomu demonštratívne postavila za svojho kancelára. Zelení to majú o čosi ťažšie. Vyhraté hlasovanie by sa tak mohlo ešte vyfarbiť ako svojrázny darček, ako Pandorina skrinka. Keď koalíciu znova niekto postaví pred také ťažké rozhodnutie, nikto už nebude môcť garantovať ďalšie trvanie vládneho zväzku. Hoci národné mužstvo sa musí tiež prebojovať najprv cez predkolo majtrovstiev sveta.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984