Štát prichádza o miliardy

Na Slovensku tvorí čierna ekonomika, dokonca i podľa oficiálnych výskumov Štatistického úradu SR, značný podiel na celkovej ekonomike krajiny. Prejavuje sa to aj na trhu s nehnuteľnosťami.
Počet zobrazení: 1240

Na Slovensku tvorí čierna ekonomika, dokonca i podľa oficiálnych výskumov Štatistického úradu SR, značný podiel na celkovej ekonomike krajiny. Prejavuje sa to aj na trhu s nehnuteľnosťami.

Práve tam si situácia vynucuje, aby sa nečakalo, až sa podarí odstrániť iné ekonomické nedostatky v krajine a vytvorí sa aj zodpovedajúce právne vedomie. Problémy by sa mali riešiť energicky a dôsledne, tvrdými sankciami, v prípade potreby i administratívnymi postihmi.

Vysoké kurzy na internátoch

Výrazne sa rozmáha čierny trh v internátoch a iných ubytovniach, v poslednom čase najmä vo vysokoškolských zariadeniach. Ubytovanie načierno, resp. dočasné prenechanie miesta v nich bolo síce vždy pomerne bežné, považovalo sa však skôr za priateľskú službu, dokonca sa úradmi tolerovalo v záujme uľahčenia ťažkej situácie s nedostatkom ubytovacích priestorov. S rastom počtu vysokoškolákov a zároveň so zvyšovaním cien za privátny podnájom sa prenechanie miesta v internáte či ubytovni stalo vysoko trhovou záležitosťou, kde sa vytvorila čierna cena niekoľkonásobne vyššia ako oficiálny poplatok za ubytovanie. Dokonca sa toto dočasné prenechanie miesta v internáte začalo meniť na trvalé ubytovanie.

Samozrejme, načierno.

V súčasnosti sa už tomu čelí častými kontrolami a prísnymi trestmi až po vylúčenie z internátu, prípadne i zo školy. Možnosti takýchto postupov a postihov tu vždy boli, uplatňovali sa však výnimočne, zatiaľ čo v súčasnosti narastá potreba ich oveľa širšieho a dôslednejšieho využitia.

Iba zdanlivo zásadne iné je prenechanie nájomného bytu alebo aspoň jeho časti inej osobe - načierno. Štát na ich výstavbu a stratovú prevádzku vynakladal v minulosti obrovské sumy a počet týchto bytov i vynaložené peniaze na ich výstavbu začínajú opäť rýchlo rásť.

Ak tento rok štátne dotácie na výstavbu nájomných bytov (popri zvýhodnených pôžičkách a vynaložených vlastných zdrojov obcí) pomáhajú financovať 571 nájomných bytov, v budúcom roku majú pomôcť formovať ich štvornásobne vyšší počet - 2289 nájomných bytov. Pritom nahrádzajú takmer polovicu obstarávacích nákladov - z 2,55 až 1,24 miliardy korún. Ale mnohí užívatelia sociálne odkázaní na takéto nájomné byty, dokonca so zvýhodneným nájomným, ich často za niekoľkonásobne väčšiu čiastku prenajímajú napríklad cudzincom a sami bývajú u rodičov, známych a podobne. Zatiaľ sa to ani energicky, ani dôsledne nepostihuje. Straty štátnej pokladnice nielen zo zneužitých dotácií, ale i z nezdanených enormných príjmov tu idú do neustále sa zvyšujúcich mnohomiliónových súm.

Pôda na kšeft

Vôbec sa zatiaľ nečelí prenajímaniu už odkúpených bytov za enormné sumy, či pôvodne obecných, družstevných, ale i bytov, ktoré zostali vo vlastníctve bytových družstiev. Pritom celé bloky domov sa takto až z prevažnej časti prenajímajú. Cena takéhoto zariadeného jednoizbového bytu sa v Bratislave pohybuje okolo 6000 korún mesačne. Alebo sa predávajú za miliónové čiastky napriek pretrvávajúcim, najmä časovým obmedzeniam. Zisky, ktoré sa dajú takto získať, dosahujú až stonásobky cien, za ktoré sa byty odkúpili, pričom sú opäť zväčša nezdanené. To všetko nezodpovedá Občianskemu a Obchodnému zákonníku. Ak sa to doteraz toleruje, štát prichádza nielen o niekoľkomiliardové sumy, no to aj hlboko deformuje spoločenskú morálku a právne povedomie.

Čierny trh s nehnuteľnosťami sa rozširuje i v ďalších oblastiach. Napríklad s poľnohospodárskou pôdou, ktorú cudzinci zatiaľ síce ešte nemôžu kupovať, no usilujú sa získať kohosi, kto im sprostredkuje zabezpečenie jej kúpy už teraz ako nastrčená osoba oveľa lacnejšie, ako sa umožní kupovanie takejto pôdy po vstupe Slovenska do EÚ. Alarmujúca je situácia najmä popri rakúskych hraniciach. Do veľmi rozšíreného čierneho trhu patria i bežne využívané fingované kúpne zmluvy na nižšie čiastky, ako sú naozaj vyplatené.

Problémy s čiernym trhom a osobitne s nehnuteľnosťami majú aj oveľa vyspelejšie krajiny. Špecifikom Slovenska je to, že sa natoľko rozrástol, až nadobudol obludné rozmery, ohrozujúce stabilitu celej ekonomiky. Príčinou je aj to, že sa čierny trh toleruje, hoci štát prichádza o obrovské sumy. Narastanie týchto problémov však bude nútiť k čoraz energickejším a dôslednejším protiopatreniam.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984