Treba sa pozerať dopredu

Nie je vám ľúto, že Brigita Schmögnerová, Milan Ftáčnik a Peter Weiss nekandidovali na funkciu podpredsedov? Je to ich slobodné rozhodnutie. Myslím si, že zo strany neodchádzajú. Aj vo svojom vystúpení som zdôraznil, že povinnosti v politickej strane treba rozložiť na tri základné piliere: republikový výbor, ministerský a poslanecký klub.
Počet zobrazení: 1266

Nie je vám ľúto, že Brigita Schmögnerová, Milan Ftáčnik a Peter Weiss nekandidovali na funkciu podpredsedov?

Je to ich slobodné rozhodnutie. Myslím si, že zo strany neodchádzajú. Aj vo svojom vystúpení som zdôraznil, že povinnosti v politickej strane treba rozložiť na tri základné piliere: republikový výbor, ministerský a poslanecký klub. Všetky tri zložky sú významné. Obzvlášť preto, že doteraz sa viacerí ľudia prelínali vo funkciách cez viacero týchto tímov, ak to tak môžem povedať, a nie vždy stíhali pracovať najmä perspektívne.

Budú títo traja ľudia na zvoliteľných miestach kandidátky pre budúce parlamentné voľby?

Ďaleko predbiehate do budúcnosti. V SDĽ to nie je také jednoduché. Kandidátov na poslancov NR SR, ako aj do samosprávnych orgánov vyšších územných celkov vždy navrhujeme od základných organizácií, cez okresné a krajské organizácie až po zjazd. Ten rozhoduje o poradí na kandidátke.

Uvažujete o odstúpení z postu ministra pôdohospodárstva?

Rozhodne nie. Myslím si, že ani netreba. Kolektív na ministerstve má generálnych riaditeľov, vedúceho úradu a ostatných. Tí vedia urobiť svoje. Chcem naozaj skĺbiť túto prácu a jedno nesmie ísť na úkor druhého. SDĽ má veľmi nízke preferencie. Ak ich budeme chcieť zvýšiť, budeme musieť ísť medzi ľudí. Nazdávam sa, že aj pri nie vždy objektívnych informáciách v médiách, je priamy kontakt s voličom mimoriadne dôležitý a cenný. Ministerstvo pôdohospodárstva má dôležité úlohy v súvislosti s integračným procesom. Nedovolím, aby tento rezort bol brzdou včasného prijatia Slovenska do Európskej únie.

Budete iniciovať nejaké zmeny na ministerských postoch za SDĽ?

Preferencie sú nízke už dlhší čas. Prvé kritické výsledky sa objavili na jar tohto roka a rokoval o nich Republikový výbor SDĽ. Vtedy bola vhodná doba na radikálne riešenia vnútri strany a prípadne i v koalícii. Keď republikový výbor neprijal takéto rozhodnutie vtedy, dnes je už na to neskoro. Bolo by to veľmi neproduktívne.

Chcete sa teraz orientovať na získanie voličov, ktorí prešli k Robertovi Ficovi, alebo sa budete skôr upriamovať k voličskej báze KSS?

Komunistická strana je skôr mŕtvou stranou a my nechceme nostalgicky spomínať na minulý režim. Musíme sa pozerať dopredu, nie dozadu. Aj preto treba vyberať budúcich partnerov pre spoluprácu podľa kritérií, ktoré pre spoločnosť stavia budúce obdobie. Podľa mňa SDĽ sa bude usilovať získať voličské hlasy bez toho, či sú pôjde o terajších sympatizantov Smeru alebo iných strán ľavého stredu či stredu.

Vo svojom prejave ste uviedli, že by ste boli radi, keby SDĽ dostala vo voľbách v roku 2002 toľko hlasov ako v roku 1998. Nakoľko je to podľa vás reálne?

Voličské jadro ľavice na Slovensku sa pohybuje na úrovni 37 až 40 percent. Existuje tu teda priestor na získanie takéhoto voličského potenciálu.

Neobávate sa odchodu ľudí okolo Petra Weissa z SDĽ, prípadne nejakého straníckeho rozkolu?

Nie. Sú to ľudia zvyknutí pracovať. Boľačky si človek pofúka a aj tu platí, že sa treba pozerať dopredu.

zhovárali sa Jana Matúšová, Martin Krno a Tibor Mrocek

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Reagujte na článok

Napíšte prosím Váš text.

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984